|2022-01-19|
GIS
GUGiK rozpoczyna aktualizację modeli 3D budynków dla całego kraju [aktualizacja]
Z Geoportalu można już pobierać zaktualizowane trójwymiarowe modele budynków dla województw pomorskiego oraz wielkopolskiego opracowane na pierwszym poziomie szczegółowości (LoD 1).
Przypomnijmy, że pierwsza wersja tych modeli była publikowana sukcesywnie dla całego kraju przez GUGiK od kwietnia do lipca 2019 roku. Początkowo miały one powstać jedynie dla 6 województw, dla których nie udało się rozstrzygnąć przetargu na modele 3D w standardzie LoD 2 (tj. zachodniopomorskiego, pomorskiego, łódzkiego, wielkopolskiego, lubelskiego i dolnośląskiego). Ostatecznie opracowano je jednak dla całego kraju.
Są to tzw. modele bryłowe lub blokowe – zgodnie ze standardem CityGML ich szczegółowość odpowiada poziomowi 1, co oznacza, że uwzględniają jedynie obrys budynku i jego wysokość. Dostępne dla 10 województw modele LoD 2 uwzględniają natomiast również kształt dachu.
Jak zapowiada GUGiK, baza modeli bryłowych będzie sukcesywnie aktualizowana dla kolejnych województw.
Aktualizacja z 24 stycznia : GUGiK opublikował modele 3D również dla województwa kujawsko-pomorskiego.
Jak powstały modele?
Zarówno pierwsza, jak i opublikowana właśnie zaktualizowana wersja bryłowych modeli 3D powstała siłami własnymi GUGiK na podstawie automatycznego przetworzenia bazy danych obiektów topograficznych (BDOT10k) oraz danych wysokościowych z lotniczego skanowania laserowego (ALS).
Wysokość płaszczyzny przyziemia określono jako wysokość najniżej położonego punktu budynku wyznaczonego z przecięcia obrysu budynku z BDOT10k (klasa BUBD_A) z numerycznym modelem terenu ALS w układzie wysokościowym PL-EVRF2007-NH. Wysokość bryły wyznaczono natomiast z mediany wysokości wyliczonej z chmury punktów ALS (klasa Building ) znajdujących się w obrysie przyziemia.
Każdy model 3D budynku posiada następujące atrybuty:
identyfikator obiektu w BDOT10k (buildingId ),
przestrzeń nazw obiektu w BDOT10k (przestNazw ),
wersja obiektu w BDOT10k (wersjaId ),
źródło danych geometrycznych dachu (zrodloDach ):
„ALS_I” w przypadku wykorzystania danych o gęstości 4 pkt/m kw. lub 6 pkt/m kw.,
„ALS_II” w przypadku gęstości 12 pkt/m kw. lub większej,
aktualność danych geometrycznych dachu ALS (aktZrodla ),
typ dachu: 1000 – dach płaski (bldg:roofType ).
Jak pobrać i otworzyć modele?
Zaktualizowane modele 3D można pobrać z Geoportalu poprzez warstwę „Modele 3D budynków” dostępną w grupie „Dane do pobrania” > „Topografia”. Po kliknięciu w wybrany obszar wyświetlane są linki do pobrania plików: LoD 1 z 2019 roku, LoD 1 z 2021 roku lub LoD 2.
Modele 3D udostępniono w formacie CityGML. Można je otworzyć np. w otwartej aplikacji QGIS, co w szczegółach wyjaśnia film poniżej.
VIDEO
JK