|2022-01-07|
Geodezja, Prawo
Mapa do celów projektowych również dla wewnętrznej instalacji gazowej?
Czy zgodnie z obowiązującymi przepisami organy administracji architektoniczno-budowlanej zasadnie wymagają załączenia do zgłoszenia wewnętrznej instalacji gazowej projektu zagospodarowania działki lub terenu wykonanego na mapie do celów projektowych? Z takim pytaniem zwrócił się w swojej interpelacji poseł Tomasz Rzymkowski (PiS).
Odpowiedzi udzielił wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński. Jak wyjaśnia, zgodnie z Prawem budowlanym (Pb) do zgłoszenia robót budowlanych polegających na instalowaniu wewnątrz i na zewnątrz użytkowanego budynku instalacji gazowych należy dołączyć m.in. projekt zagospodarowania działki lub terenu, a ten sporządzany jest na mapie do celów projektowych (MdcP). Z drugiej strony zgodnie z art. 34 ust. 3a Pb obowiązku sporządzania projektu zagospodarowania nie stosuje się do projektu budowlanego przebudowy lub montażu obiektu budowlanego, jeżeli zgodnie z przepisami o zagospodarowaniu przestrzennym nie jest wymagane ustalenie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu.
W dalszej części odpowiedzi Piotr Uściński obszernie cytuje uzasadnienie do rozporządzenia ws. projektu budowlanego. Czytamy w nim m.in., że „tam, gdzie norma prawna nie zawiera precyzyjnych wytycznych, to projektant – uwzględniając specyfikę projektowanego obiektu budowlanego w oparciu o wiedzę techniczną oraz posiadane kwalifikacje i doświadczenie zawodowe – dokonuje fachowej oceny i proponuje najlepsze, w swojej ocenie, rozwiązania. (… ) Przepisu nie należy rozumieć jako dopuszczenie na pomijanie w projekcie budowlanym tych składowych, danych czy informacji, które są wymagane obowiązującymi przepisami prawa. Przedmiotowy przepis wskazuje natomiast, że zakres projektu budowlanego dobiera się odpowiednio do danego zamierzenia budowlanego, jednakże działając w granicach obowiązującego prawa”.
Tym samym – w ocenie ministra – nie jest zasadnym twierdzenie, że każdy projekt budowlany musi zawierać projekt zagospodarowania działki lub terenu. To zatem do obowiązku projektanta należy sporządzenie projektu budowlanego w sposób zgodny z wymaganiami ustawy, ustaleniami określonymi w decyzjach administracyjnych dotyczących zamierzenia budowlanego, obowiązującymi przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej – podkreśla Piotr Uściński.
„Natomiast ocena konkretnego stanu faktycznego, w tym spełnienie przesłanki określonej w art. 34 ust. 3a ustawy – Prawo budowlane, każdorazowo należy do wyłącznej kompetencji właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. Natomiast w przypadku konieczności sporządzenia projektu zagospodarowania działki lub terenu, projekt ten zgodnie z § 15 ust. 1 rozporządzenia o projekcie, należy sporządzić na aktualnej mapie do celów projektowych lub jej kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez projektanta” – czytamy w odpowiedzi na interpelację.
Co o tych wyjaśnieniach sądzą przedstawiciele branży budowlanej, można przekonać się z lektury komentarzy na facebookowym profilu „Engineer vs Law” poświęconym prawnym zagadnieniom budownictwa. „Rolą projektanta jest zaprojektować zgodnie z Pb oraz wszystkimi przepisami związanymi. Projektant musi podjąć decyzję na podstawie niejasnych przepisów. Takie odpowiedzi tylko pogłębiają patologię starostw i wszystkie różne interpretacje urzędników. Rolą projektanta jest zaprojektowanie zgodnie z Pb, natomiast rolą urzędnika jest sprawdzenie, czy jest to zgodne z Pb. A że w Polsce mamy ponad 500 tys. urzędników, to jest, jak jest” – komentuje Adam Masłowski. „Przykład jak można odpowiedzieć, nie odpowiadając” – dorzuca Sylwek Bobowski. „A tak w ogóle, to na końcu tej odpowiedzi na interpelację [Piotr Uściński] dodał wykreśloną z ustawy konieczność poświadczenia za zgodność z oryginałem MdcP” – zauważył Jarek Wołoszyn.
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!
Jerzy Królikowski
|