Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2021-12-28| Geodezja, Teledetekcja, Sprzęt, Edukacja

Nowy dron w zasobach Katedry Geodezji Politechniki Gdańskiej

Katedra Geodezji Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG od niedawna jest w posiadaniu nowego bezzałogowego statku powietrznego. Dron wyposażony jest w multisensory światłoczułe, takie jak: klasyczna kamera RGB, kamery multispektralne, spektrometr i czujnik pomiaru jasności nieba. Wirnikowiec wykorzystany zostanie w badaniach zanieczyszczenia światłem sztucznym.


Nowy dron w zasobach Katedry Geodezji Politechniki Gdańskiej
Nowy dron w zasobach Katedry Geodezji Politechniki Gdańskiej <br />
Od lewej: Sebastian Nowicki (Pelixar SA), dr inż. Katarzyna Bobkowska (Katedra Geodezji WILiŚ), dr inż. Paweł Tysiąc (Katedra Geodezji WILiŚ)
Od lewej: Sebastian Nowicki (Pelixar SA), dr inż. Katarzyna Bobkowska (Katedra Geodezji WILiŚ), dr inż. Paweł Tysiąc (Katedra Geodezji WILiŚ)

Dron stanowi jeden z najważniejszych elementów metody monitoringu zanieczyszczenia światłem sztucznym opracowywanej przez zespół pod kierownictwem dr inż. Katarzyny Bobkowskiej. Dodatkowo należy zaznaczyć, że jest nowatorskim produktem, który został zaprojektowany i wyprodukowany przez firmę Pelixar SA na podstawie wytycznych zespołu badawczego.

W najbliższym czasie zespół będzie uczestniczył w kompleksowym szkoleniu technicznym z obsługi nowej jednostki, co pozwoli rozpocząć testy opracowywanych przez ostatni rok założeń akwizycji, przetwarzania i analizowania multimodalnych danych pochodzących z sensorów.

Zakup został sfinansowany w ramach grantu pt. „Innowacyjna metoda monitorowania zanieczyszczenia światłem sztucznym w środowisku naturalnym i zurbanizowanym z wykorzystaniem bezzałogowych platform latających (dronów)”.

Źródło: WILiŚ PG


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Korzystanie z Portalu BDOT10k
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama