wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-12-28| Geodezja, Teledetekcja, Sprzęt, Edukacja

Nowy dron w zasobach Katedry Geodezji Politechniki Gdańskiej

Katedra Geodezji Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG od niedawna jest w posiadaniu nowego bezzałogowego statku powietrznego. Dron wyposażony jest w multisensory światłoczułe, takie jak: klasyczna kamera RGB, kamery multispektralne, spektrometr i czujnik pomiaru jasności nieba. Wirnikowiec wykorzystany zostanie w badaniach zanieczyszczenia światłem sztucznym.


Nowy dron w zasobach Katedry Geodezji Politechniki Gdańskiej
Nowy dron w zasobach Katedry Geodezji Politechniki Gdańskiej <br />
Od lewej: Sebastian Nowicki (Pelixar SA), dr inż. Katarzyna Bobkowska (Katedra Geodezji WILiŚ), dr inż. Paweł Tysiąc (Katedra Geodezji WILiŚ)
Od lewej: Sebastian Nowicki (Pelixar SA), dr inż. Katarzyna Bobkowska (Katedra Geodezji WILiŚ), dr inż. Paweł Tysiąc (Katedra Geodezji WILiŚ)

Dron stanowi jeden z najważniejszych elementów metody monitoringu zanieczyszczenia światłem sztucznym opracowywanej przez zespół pod kierownictwem dr inż. Katarzyny Bobkowskiej. Dodatkowo należy zaznaczyć, że jest nowatorskim produktem, który został zaprojektowany i wyprodukowany przez firmę Pelixar SA na podstawie wytycznych zespołu badawczego.

W najbliższym czasie zespół będzie uczestniczył w kompleksowym szkoleniu technicznym z obsługi nowej jednostki, co pozwoli rozpocząć testy opracowywanych przez ostatni rok założeń akwizycji, przetwarzania i analizowania multimodalnych danych pochodzących z sensorów.

Zakup został sfinansowany w ramach grantu pt. „Innowacyjna metoda monitorowania zanieczyszczenia światłem sztucznym w środowisku naturalnym i zurbanizowanym z wykorzystaniem bezzałogowych platform latających (dronów)”.

Źródło: WILiŚ PG


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS