Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-11-30| GIS, Teledetekcja, Firma

Dronehub testuje autonomiczne loty dronów w mieście

W ramach unijnego projektu polska firma Dronehub przeprowadziła pierwszą serię testowych autonomicznych lotów dronami w warunkach miejskich. Eksperyment obejmuje również naloty w celu pozyskiwania zdjęć lotniczych.


Dronehub testuje autonomiczne loty dronów w mieście

Pierwsze testy wykonano w Rzeszowie. Są one częścią projektu Uspace4UAM, który oprócz Dronehub realizowany jest również przez firmy Honeywell (która dostarczyła wyposażenie i czujniki do dronów) oraz Altitute Angel (odpowiedzialnej za oprogramowanie). Celem przedsięwzięcia jest umożliwienie bezpiecznej integracji miejskiej mobilności powietrznej (Urban Air Mobility), w tym lotów autonomicznymi dronami w przestrzeni powietrznej Unii Europejskiej. Projekt będzie realizowany nie tylko w Polsce, ale również w Czechach, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii.

Testowe loty realizowane będą dla trzech scenariuszy zastosowania autonomicznych dronów w służbie publicznej:

  • do zapewnienia służbom ratowniczym monitoringu z powietrza miejsc wypadków,
  • do wykonywania serii zdjęć lotniczych i ortofotomapy na potrzeby instytucji publicznych,
  • do transportu defibrylatorów.

– To duża rzecz, że Polska dokłada niemałą cegiełkę, ale wręcz cały filar do rozwoju miejskiej mobilności powietrznej na terenie całej Unii Europejskiej. To właśnie na podstawie wyników m.in. naszych lotów nad Rzeszowem wypracowane zostaną wytyczne dotyczące lotów dronami, które w niedalekiej przyszłości staną się powszechnym widokiem nad europejskimi miastami. Czujemy więc dużą odpowiedzialność, ale i zaszczyt, że pierwsze loty testowe odbywają się u nas, w Rzeszowie – komentuje Vadym Melnyk, założyciel i prezes Dronehub.

W projekcie Urban Air Mobility opracowane zostaną wymagania dotyczące bezpieczeństwa lotów, a także wypracowane zostaną regulacje i standaryzacje, które mają wspierać rozwój lotów dronami w przestrzeni miejskiej w UE. Przedsięwzięcie ma na celu pokazanie technologii autonomicznych dronów, które można wykorzystać w miastach w celu poprawy bezpieczeństwa i pomocy służbom bezpieczeństwa w zarządzaniu sytuacjami awaryjnymi.

– Loty rozpoczęliśmy w listopadzie, a zakończymy w czerwcu 2022 r. Przez ten czas będziemy sprawdzać, jak drony reagują m.in. na różne i szybko zmieniające się warunki pogodowe. Dzięki tym 160 lotom, które mamy w planach, będziemy mogli odpowiednio dopasować zarówno hardware, jak i software do rzeczywistych warunków miejskich oraz do potrzeb służb publicznych. Nasze wnioski i rekomendacje będą wykorzystane do zarządzania ruchem dronów w całej UE – wyjaśnia Jakub Węglarz, project manager odpowiedzialny w Dronehub za realizację tego przedsięwzięcia.

Konsorcjum Uspace4UAM realizuje projekt na zlecenie unijnego organu SESAR (Single European Sky ATM Research), które wdraża rozwiązania wspierające zrównoważone lotnictwo. Loty dronami nad Polską przyczynią się więc do wypracowania ogólnounijnych regulacji i systemów, które pozwolą w najbliższych latach zwiększyć liczbę lotów statkami powietrznymi – w tym dronami – na unijnym niebie przy jednoczesnej poprawie bezpieczeństwa.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS