Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2021-11-16| Mapy

Akcja Reinhardt. Nazistowska zbrodnia na interaktywnej mapie

Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” zrealizował kolejną kartograficzną inicjatywę dotyczącą historii Lublina. Tym razem pokazuje ona miejsca związane z akcją Reinhardt, w wyniku której wymordowano blisko 2 mln Żydów.


Akcja Reinhardt. Nazistowska zbrodnia na interaktywnej mapie

Akcja ta trwała przez dwadzieścia miesięcy – od 16 marca 1942 roku do 4 listopada 1943 roku – i była częścią tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej. Szacuje się, że w jej wyniku życie straciło 1,85 mln Żydów, w większości pochodzących z Generalnego Gubernatorstwa oraz Okręgu Białostockiego.

Sztab operacji znajdował się w budynku dzisiejszego Collegium Iuridicum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przy ul. Spokojnej 1. Tutaj urzędował też Odilo Globocnik – dowódca SS i policji na dystrykt lubelski (róg dzisiejszej ul. Wieniawskiej i Czystej), a w Lublinie znajdowała się jego prywatna willa (dzisiejszy budynek stojący przy ul. Bocznej Lubomelskiej), a także magazyny, w których segregowano i przechowywano zagrabione mienie żydowskie (obecny budynek biblioteki KUL przy ul. Chopina 27).

Te i inne miejsca w Lublinie związane z akcją Reinhardt zaprezentowano na interaktywnej mapie, którą przygotował zespół HGIS działający w Ośrodku „Brama Grodzka - Teatr NN” we współpracy z konsultantami z Państwowego Muzeum na Majdanku.

Opracowanie zawiera łącznie 29 lokalizacji. Oprócz opisów poszczególnych miejsc internauta może przeglądać powiązane z nimi fotografie oraz informacje o wydarzeniach i osobach. Może także zapoznać się materiałami źródłowymi. Podkład stanowią przedwojenne plany Lublina, niepublikowane plany niemieckie oraz zdjęcia lotnicze z okresu II wojny światowej. Połączenie materiałów kartograficznych umożliwia porównanie, jak wyglądał teren miasta w czasie wojny, a jak obecnie. Częścią mapy jest też szczegółowy plan obozu koncentracyjnego na Majdanku.

Za opracowanie kartograficzne tej aplikacji odpowiada dr Jakub Kuna z Katedry Geomatyki i Kartografii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Warto przypomnieć, że to już kolejna kartograficzna inicjatywa Ośrodka „Brama Grodzka - Teatr NN”. Wcześniej instytucja ta przygotowała internetowy „Atlas map pamięci” (wystawa map i planów tworzonych przez dawnych mieszkańców miast i miasteczek), trójwymiarowe modele Lublina odzwierciedlające jego wygląd w czterech okresach historycznych oraz mapę prezentującą kształt tego miasta w czasach zawarcia Unii Lubelskiej.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Skaning ułatwi modernizację statku
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama