wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-11-16| Mapy

Akcja Reinhardt. Nazistowska zbrodnia na interaktywnej mapie

Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” zrealizował kolejną kartograficzną inicjatywę dotyczącą historii Lublina. Tym razem pokazuje ona miejsca związane z akcją Reinhardt, w wyniku której wymordowano blisko 2 mln Żydów.


Akcja Reinhardt. Nazistowska zbrodnia na interaktywnej mapie

Akcja ta trwała przez dwadzieścia miesięcy – od 16 marca 1942 roku do 4 listopada 1943 roku – i była częścią tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej. Szacuje się, że w jej wyniku życie straciło 1,85 mln Żydów, w większości pochodzących z Generalnego Gubernatorstwa oraz Okręgu Białostockiego.

Sztab operacji znajdował się w budynku dzisiejszego Collegium Iuridicum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przy ul. Spokojnej 1. Tutaj urzędował też Odilo Globocnik – dowódca SS i policji na dystrykt lubelski (róg dzisiejszej ul. Wieniawskiej i Czystej), a w Lublinie znajdowała się jego prywatna willa (dzisiejszy budynek stojący przy ul. Bocznej Lubomelskiej), a także magazyny, w których segregowano i przechowywano zagrabione mienie żydowskie (obecny budynek biblioteki KUL przy ul. Chopina 27).

Te i inne miejsca w Lublinie związane z akcją Reinhardt zaprezentowano na interaktywnej mapie, którą przygotował zespół HGIS działający w Ośrodku „Brama Grodzka - Teatr NN” we współpracy z konsultantami z Państwowego Muzeum na Majdanku.

Opracowanie zawiera łącznie 29 lokalizacji. Oprócz opisów poszczególnych miejsc internauta może przeglądać powiązane z nimi fotografie oraz informacje o wydarzeniach i osobach. Może także zapoznać się materiałami źródłowymi. Podkład stanowią przedwojenne plany Lublina, niepublikowane plany niemieckie oraz zdjęcia lotnicze z okresu II wojny światowej. Połączenie materiałów kartograficznych umożliwia porównanie, jak wyglądał teren miasta w czasie wojny, a jak obecnie. Częścią mapy jest też szczegółowy plan obozu koncentracyjnego na Majdanku.

Za opracowanie kartograficzne tej aplikacji odpowiada dr Jakub Kuna z Katedry Geomatyki i Kartografii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Warto przypomnieć, że to już kolejna kartograficzna inicjatywa Ośrodka „Brama Grodzka - Teatr NN”. Wcześniej instytucja ta przygotowała internetowy „Atlas map pamięci” (wystawa map i planów tworzonych przez dawnych mieszkańców miast i miasteczek), trójwymiarowe modele Lublina odzwierciedlające jego wygląd w czterech okresach historycznych oraz mapę prezentującą kształt tego miasta w czasach zawarcia Unii Lubelskiej.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS