Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-05-06| Mapy

Przedwojenne krajobrazy zachowane w Atlasie map pamięci

Wbrew nazwie Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” z Lublina zajmuje się nie tylko przedstawieniami, ale ma na koncie również ciekawe inicjatywy kartograficzne. Najnowsza to internetowy „Atlas map pamięci”.


Przedwojenne krajobrazy zachowane w Atlasie map pamięci <br />
Mapa pamięci litewskiego miasteczka Jonawa (Janów) autorstwa Larysy Bolnik
Mapa pamięci litewskiego miasteczka Jonawa (Janów) autorstwa Larysy Bolnik

Atlas map pamięci to wystawa map i planów tworzonych przez dawnych mieszkańców miast i miasteczek w Polsce, Białorusi, Ukrainie, Litwie, Mołdawii i Słowacji (Żydów i nie-Żydów), którzy w ten sposób starali się ocalić od zapomnienia kształt i charakter swoich miejscowości – zniszczonych lub radykalnie zmienionych w wyniku II wojny światowej i przemian powojennych.

Na wirtualnej wystawie zaprezentowano galerię map pamięci pochodzących ze zbiorów Ośrodka oraz z ksiąg pamięci poszczególnych miejscowości, a także wiele materiałów dodatkowych, m.in.: artykuły dotyczące map pamięci (w tym interesujący esej prof. Olgi Goldberg-Mulkiewicz), szczególną mapę pamięci Piask autorstwa Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata Marianny Krasnodębskiej, dokumentację wystawy w Galerii NN z maja 2019 roku i jej katalog oraz galerię róż wiatrów z map pamięci. Znajdziemy tu także bogato ilustrowany dział dotyczący profesjonalnej kartografii w języku jidysz wraz ze słownikiem jidyszowych terminów geograficznych. Na wystawie można też wysłuchać opowieści o Mesjaszu z Tyszowców oraz odbyć spacer śladami zapomnianych żydowskich toponimów Lublina.

To już kolejna inicjatywa kartograficzna Ośrodka „Brama Grodzka - Teatr NN”. Wcześniej placówka ta przygotowała trójwymiarowe modele Lublina odzwierciedlające jego wygląd w czterech okresach, a niedawno zaprezentowano internetową mapę prezentującą kształt tego miasta w czasach zawarcia Unii Lubelskiej.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS