Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-01-23| GIS, Mapy

Jak wyglądał Lublin przed wiekami?

Jutro (24 stycznia) Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” zaprezentuje trójwymiarowe modele Lublina odzwierciedlające wygląd tego miasta w czterech okresach.


Jak wyglądał Lublin przed wiekami?
Opracowania te są częścią projektu Lublin 2.0 finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przygotowano je z okazji 700. rocznicy lokacji Lublina na prawie magdeburskim. Na makietach będzie można zobaczyć Lublin:
• z lat 60. XIV wieku;
• u schyłku XVI stulecia, czyli z tzw. złotego okresu miasta;
• z XVIII wieku;
• z lat 30. XX wieku.

Jak powiedzieli „Kurierowi Lubelskiemu” autorzy modeli, z uwagi na brak materiałów historycznych najtrudniejsze było wykonanie pierwszej makiety. Dlatego musieli bazować wyłącznie na hipotezach badaczy i historycznym układzie ulic. Twórcy opracowania zaznaczają jednocześnie, że ich makiety nie są jeszcze formą ostateczną – są bowiem otwarci na ewentualne uwagi co do sposobu odtworzenia wyglądu miasta.

Modele dla Google Earth to nie jedyne efekty projektu Lublin 2.0. Oprócz nich przedstawiciele ośrodka przygotowali także cyfrowe prezentacje znalezisk archeologicznych oraz przewodniki po Lublinie bazujące na tzw. rzeczywistości rozszerzonej (augmented reality).

Źródło: OBG-TNN, ?KL?, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS