wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-10-28| GNSS

Ruszył nowy segment kontrolny Galileo. Jakie przyniesie korzyści?

Po trzech latach prac uruchomiono III generację segmentu kontrolnego europejskiego systemu nawigacji satelitarnej. Nowe rozwiązanie ma zapewnić istotne korzyści dla użytkowników Galileo.


Ruszył nowy segment kontrolny Galileo. Jakie przyniesie korzyści? <br />
fot. EUSPA
fot. EUSPA

Segment naziemny Galileo składa się z dwóch zasadniczych elementów – Galileo Mission Segment, który kontroluje pracę ładunków nawigacyjnych, oraz Galileo Control Segment (GCS), który nadzoruję pracę samych satelitów z wykorzystaniem 6 naziemnych stacji TT&C.

Modernizację GCS do wersji 3.0 zlecono hiszpańskiej firmie GMV jeszcze w połowie 2018 r. Prace zakończono zaś w lipcu, a pełne uruchomienie systemu nastąpiło 4 sierpnia br. – podaje w najnowszym komunikacie Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Od tego dnia praca już wszystkich satelitów Galileo nadzorowana jest przez to nowe rozwiązanie informatyczne.

Jak podkreśla ESA, efektem modernizacji GCS jest najbardziej złożony system informatyczny użytkowany obecnie przez tę organizację. Jego przygotowanie wymagało m.in. napisania kilku milionów linijek kodu, instalację sprzętu na poszczególnych stacjach TT&C i w centrach kontroli Galileo oraz przeprowadzenie rygorystycznych testów wszystkich komponentów systemu.

W ocenie ESA zmodernizowany GCS zapewni lepszą niezawodność oraz wyższy poziom cyberbezpieczeństwa. Rozwiązanie umożliwi też znaczące powiększenie konstelacji satelitów Galileo. Obecnie składa się ona z 26 aparatów, zaś GCS 3.0 będzie mógł ich obsługiwać nawet 38.

System ułatwi także wynoszenie nowych satelitów. Dotychczas operacje z tym związane nadzorowane były albo przez centrum kontroli ESOC w niemieckim Darmstadt, albo przez jednostkę francuskiej agencji kosmicznej CNES w Tuluzie. Tymczasem najbliższy start dwóch satelitów Galileo (który odbędzie się już w listopadzie br.) będzie obsługiwany już z poziomu centrów kontroli Galileo w bawarskim Oberpfaffenhofen i włoskim Fucino.

– Pierwotny projekt segmentu kontroli Galileo został zainicjowany na początku XXI wieku i stale ewoluował wraz z coraz szybszym wystrzeliwaniem satelitów nawigacyjnych. Ale w końcu nadszedł czas na całkowite odświeżenie systemu – wyjaśnia Pedro Rodríguez de Andrés, inżynier GCS. – Jednym z celów tej aktualizacji była lepsza eliminacja anomalii oraz zwiększenie ogólnej niezawodności systemu poprzez wprowadzenie najnowocześniejszych technologii, które utorują drogę do przyszłych aktualizacji. Ponadto modernizacja znacznie zwiększyła bezpieczeństwo cybernetyczne i monitorowanie bezpieczeństwa Galileo – dodaje.

Źródło: ESA, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS