|2021-05-28|
GNSS
Rusza budowa satelitów Galileo nowej generacji. Zapewnią sporo nowych korzyści
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podpisała umowy o łącznej wartości 1,47 mld euro na budowę 12 satelitów nawigacyjnych drugiej generacji.
Umowy zawarto z firmami Thales Alenia Space z Włoch oraz Airbus Defence & Space z Niemiec. Na realizację kontraktów mają one całkiem mało czasu. Pierwsze nowe satelity mają bowiem znaleźć się w kosmosie już za 4 lata. Dołączą one do 26 aparatów Galileo już orbitujących wokół Ziemi oraz 12 satelitów trzeciej transzy, które są obecnie w trakcie budowy bądź testowania.
Jak zapewnia ESA, nowe satelity zrewolucjonizują flotę Galileo. Po pierwsze, będą znacznie większe od starszych aparatów. Po drugie, będą wyposażone we własny napęd elektryczny, co pozwoli wystrzeliwać dwa urządzenia na raz z możliwością ich samodzielnego dotarcia na docelową orbitę. Po trzecie, ich elektronikę podkładową zaprojektowano tak, aby zapewnić możliwość rekonfiguracji satelitów już po wystrzeleniu. Pozwoli to dynamicznie dostosowywać system Galileo do zmieniających się potrzeb użytkowników, udostępniając im nowe sygnały i usługi. Po czwarte, lepsza antena nadawcza zapewni mocniejszy sygnał, bardziej odporny na zakłócanie. Po piąte, aparaty będą mogły nawiązywać między sobą łączność, co pozwoli lepiej monitorować ich stan.
Co te zmiany oznaczają dla użytkowników? Chociażby szybszą inicjalizację pomiaru czy zmniejszone zużycie energii – wyjaśnia ESA. Ma to spore znaczenie w takich zastosowaniach jak chociażby drony czy internet rzeczy (IoT).
Nowa generacja satelitów Galileo pozwoli ponadto rozsyłać do użytkowników kompatybilnych urządzeń powiadomienia o zagrożeniach takich jak choćby tsunami. Co ważne, tego typu wiadomości będą docierać do odbiorników w dowolnym zakątku świata, niezależnie od dostępności usług telekomunikacyjnych.
Wdrażanie tych i innych funkcji drugiej generacji Galileo ma się odbywać płynnie, bez wpływu na funkcjonowanie dotychczasowych usług nawigacyjnych.
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!
JK
|