Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-08-13| Teledetekcja

AZOR nagrodzony przez resort obrony

Zespół z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji w składzie ppor. mgr inż. Kinga Reda oraz kpr. pchor. Konrad Mikszewicz, pod opieką mgr. inż. Marcina Lisowskiego, zajął I miejsce w konkursie Ministerstwa Obrony Narodowej na projekt nowego drona dla Sił Zbrojnych RP w kategorii „bezzałogowe systemy powietrzne/morskie (BSP/BSM) operacyjno-rozpoznawcze”.


AZOR nagrodzony przez resort obrony <br />
Ppor. mgr inż. Kinga Reda oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak (fot. MON)
Ppor. mgr inż. Kinga Reda oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak (fot. MON)
AZOR nagrodzony przez resort obrony <br />
Mgr inż. Marcin Lisowski, ppor. mgr inż. Kinga Reda oraz kpr. pchor. Konrad Mikszewicz
Mgr inż. Marcin Lisowski, ppor. mgr inż. Kinga Reda oraz kpr. pchor. Konrad Mikszewicz

Projekt pod kryptonimem AZOR (Autonomiczny Zespół Obrazowania Rozpoznawczego) pozwala na detekcję i identyfikację obiektów znajdujących się pod powierzchnią wody, analizę typu i miąższości dna, tworzenie modeli przestrzennych dna oraz generowanie obrazów sonarowych. Składa się z trzech bezzałogowych systemów morskich, modułu nawigacji oraz modułu analiz.
BSM może być wykorzystany w dwóch wersjach:
• BSM z pełnym wyposażeniem pozwalającym na wykonanie misji trwających nawet dobę,
• BSM w wersji mini, którą tworzy sam napęd, co znacznie zmniejsza jego wymiary i wagę, jednak negatywnie wpływa na odporność na fale oraz skraca czas pracy do ok. 1h.
Za integrację wszystkich trzech BSM odpowiada moduł nawigacji, którego zadaniem jest wyznaczenie tras poruszania się systemów na podstawie zaznaczonego obszaru. Oprogramowanie zapisuje odpowiednio przygotowane pliki w chmurze, skąd użytkownik może je wczytać do urządzenia.

Ostatnim elementem Autonomicznego Zespołu Obrazowania Rozpoznawczego jest moduł analiz odpowiedziany za wykrycie i identyfikację obiektów na dnie zbiorników wodnych, analizę typu i miąższości dna, tworzenia modeli przestrzennych dna oraz generowanie obrazów na podstawie danych zapisanych w poszczególnych kanałach echosondy. Dzięki zastosowaniu algorytmów uczenia maszynowego oraz głębokich sieci neuronowych analizy te wykonywane są automatycznie i nie wymagają ingerencji człowieka.

AZOR może zostać wykorzystany m.in. przez Wojska Obrony Terytorialnej (jako wsparcie w poszukiwaniu ludzi i mienia podczas katastrof naturalnych, a także pomóc ocenić skalę podtopień), Wojska Pancerne i Zmechanizowane (planowanie przepraw, ocena możliwości przejazdu pojazdów kołowych i gąsienicowych, detekcja obiektów znajdujących się na dnie zbiorników), pododdziały saperskie i patrole rozminowania (poszukiwanie niewybuchów), bataliony drogowo-mostowe (wsparcie na etapie planowani projektowania przepraw wodnych), Marynarkę Wojenną (badanie portów na potrzeby konserwacji, badania sonarowe, monitoring) czy Szefostwo Rozpoznania Geoprzestrzennego (wsparcie analiz terenu i uzupełnienie wojskowej informacji geograficznej na temat akwenów wodnych).

Informacje o laureatach konkursu z wszystkich uczelni wojskowych publikuje MON na swojej stronie.

Źródło: WILiG WAT


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS