Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-01-05| Teledetekcja, Edukacja

Geodetka laureatką konkursu MON

Absolwentka Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie (kierunek geodezja i kartografia) ppor. mgr inż. Kinga Reda została laureatką Konkursu Ministra Obrony Narodowej na najlepszą pracę inżynierską, magisterską i rozprawę doktorską z zakresu technologii, technik i inżynierii kosmicznej i satelitarnej oraz systemów autonimicznych, mających potencjał zastosowania w obszarze obronności lub bezpieczeństwa państwa.


Geodetka laureatką konkursu MON
Kapituła Konkursu pod przewodnictwem dyrektora Departamentu Innowacji MON płk. Marcina Górki postanowiła nagrodzić łącznie dziewięć prac w czterech kategoriach. W kategorii „najlepsza praca inżynierska i magisterska z zakresu technologii, technik i inżynierii systemów autonomicznych posiadająca potencjał zastosowania w obszarze obronności lub bezpieczeństwa państwa” zwyciężyła praca Kingi Redy pt. „Maskowanie cyfrowe zobrazowań satelitarnych” (napisana pod kierunkiem płk. prof. Michała Kędzierskiego). Autorka przedstawia w niej nowatorskie rozwiązanie zabezpieczenia zobrazowań satelitarnych przy wykorzystaniu algorytmów sztucznej inteligencji.

W ramach rozpoznania obrazowego pozyskiwanych jest obecnie coraz więcej obrazów cyfrowych, w tym zobrazowań satelitarnych. Tak wielka baza danych obrazowych wymaga zabezpieczenia przed niepożądanym działaniem osób trzecich w cyberprzestrzeni. Ponadto – uwzględniając rosnącą liczbę publikowanych zobrazowań satelitarnych oraz zdjęć lotniczych w otwartych źródłach informacji – ważne jest stworzenie algorytmów pozwalających na automatyczne maskowanie elementów oraz obiektów, których lokalizacja jest tajna. Nagrodzona praca przedstawia propozycję rozwiązania wymienionych problemów przy wykorzystaniu algorytmów sztucznej inteligencji, a zastosowanie ich pozwala nie tylko na zamaskowanie obiektów na zobrazowaniach, ale też na zmylenie rozpoznania obrazowego przeciwnika.

Do wykonania algorytmów ukrywających wrażliwe informacje przed analizą wizualną ppor. Reda posłużyła się generatywnymi sieciami przeciwstawnymi w celu generowania nowych obrazów przestawiających obszary leśne, łąki i pola. Ponadto zbadała możliwości maskowania wskazanych obszarów za pomocą Generative Multi-column Convolutional Neural Network (GMCNN) oraz porównała tę metodę z algorytmem inpaint biblioteki OpenCV.
Drugi typ przedstawionych algorytmów jest odpowiedzialny za zmylenie klasyfikatorów za pomocą obrazów przeciwstawnych. Metoda ta pozwala na zamaskowanie informacji, którą przenosi zdjęcie cyfrowe przed automatyczną klasyfikacją zdjęć za pomocą głębokich sieci neuronowych, przy jednoczesnym przypisaniu klasy fałszywej. Natomiast ostatni rodzaj algorytmów wykorzystuje steganografię w celu ukrycia niejawnych informacji (obrazów) w innym obrazie.

Ppor. Reda zaznacza, że studia na Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji dają solidne przygotowanie merytoryczne, które jest podstawą do prowadzenia badań. – Uczelnia zapewnia bardzo dobre warunki do nauki, infrastrukturę oraz sprzęt komputerowy, który jest niezbędny do opracowania algorytmów głębokiego uczenia, a także dzięki współpracy z Ośrodkiem Rozpoznania Obrazowego w Białobrzegach, sprawia, że prowadzenie eksperymentów badawczych związanych z dalszym rozwojem algorytmów SI jest bardziej efektywne – podkreśla ppor. Kinga Reda.

Trzeba nadmienić, że Kinga Reda otrzymała w swojej kategorii pierwszą nagrodę ex aequo z ppor. mgr inż. Rafałem Szczepanikiem, absolwentem Wydziału Elektroniki WAT, autorem pracy magisterskiej pt. „Integracja odbiornika GPS i mapy cyfrowej z dopplerowskim systemem lokalizacji emiterów radiowych”, która powstała pod kierunkiem ppłk. dr. hab. inż. Jana Kelnera.

AW


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS