wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-07-19| Geodezja, Sprzęt

Pod kontrolą tachimetru

W lipcowym GEODECIE sierż. pchor. inż. Michał Grudziński i dr inż. Krzysztof Karsznia z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie piszą o zastosowaniu mobilnego systemu monitoringu przemieszczeń do oceny stanu konstrukcji mostu w kontekście obronności.


Pod kontrolą tachimetru <br />
Testowany mobilny system do monitoringu przemieszczeń przed Kolejowym Mostem Gdańskim w Warszawie
Testowany mobilny system do monitoringu przemieszczeń przed Kolejowym Mostem Gdańskim w Warszawie
Monitoring przemieszczeń i deformacji to prężnie rozwijająca się dziedzina geodezji inżynieryjnej. Istniejące na rynku systemy zyskują coraz większe uznanie w świecie budownictwa (inżynierii lądowej), wykonawstwa geodezyjnego oraz wojska.

Dzięki zastosowaniu systemów monitoringu – zarówno komercyjnych, rozwijanych przez czołowych producentów sprzętu geodezyjnego, jak i powstających w pracowniach i laboratoriach uczelnianych – zwiększa się poziom bezpieczeństwa obiektów inżynierskich oraz infrastruktury technicznej. W tym kontekś­cie szczególnego znaczenia nabiera stałe zwiększanie ich niezawodności operacyjnej oraz mobilności. Aspekt bezpieczeństwa w znacznym stopniu odnosi się do zapewnienia przejezdności ciągów komunikacyjnych, a co za tym idzie – infrastruktury drogowej. Kluczową rolę odgrywają tutaj mosty oraz wiadukty przenoszące niekiedy znaczny ruch kołowy i kolejowy oraz stanowiące trzon sieci drogowej.

Badania nad zastosowaniem mobilnych systemów monitoringu deformacji stanowią jeden z głównych nurtów rozwojowych Zakładu Geodezji i Nawigacji Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Niniejszy artykuł przedstawia wyniki prac badawczych prowadzonych przez dr. inż. Krzysztofa Karsznię zrealizowanych w ramach projektu inżynierskiego sierżanta podchorążego Michała Grudzińskiego. Zostały one też zaprezentowane podczas XV Konferencji Naukowo-Technicznej z cyklu „Aktualne problemy w geodezji inżynieryjnej” (Politechnika Warszawska, 27-28 maja 2021 r.).

(...)

• Zaczynamy od testów

Zgodnie z definicją monitoringu sformułowaną przez prof. Piotra Witakowskiego z Instytutu Techniki Budowlanej, jednym z głównych i koniecznych modułów jest odpowiednio dobrany i dostosowany do rozpoznanych warunków zestaw instrumentów pomiarowych. Do naszych celów wykorzystaliś­my wysokiej klasy zrobotyzowany tachimetr elektroniczny Leica TM30 sterowany z poziomu komputera przenośnego przez specjalistyczne oprogramowanie Leica GeoMoS.

Przed przystąpieniem do pomiarów rzeczywistego obiektu zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie kwalifikującej walidacji metrologicznej. Eksperyment pomiarowy na terenie kampusu Wojskowej Akademii Technicznej (plac apelowy) miał potwierdzić rzeczywistą precyzję wybranego instrumentu (stanowiącego zasób Laboratorium Geodezji Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT), ocenić jego funkcjonalność, a także sprawdzić sposób przetwarzania danych przez system informatyczny...

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
a ja tak zapytam.... Skoro mamy tak zacne uczelnie, które badają np sprzęt Leica na swoich placach, czy oto on spełnia wymogi i nadaje się do np tego typu pomiarow, to czy te zacne uczelnie biorą udział w budowie tego typu instrumentów w laboratoriach Leica czy trimble na przykład? No albo czy biorą udział w zespole pracującym np nad stworzeniem polskiego techimetru robotycznego lub skanera laserowego lub innego zaawansowanego technologicznie urządzenia? No bo ja mam wrażenie, że właśnie nie bierze w czymś takim udziału ani jedna polska uczelnia.Biora za tu udział w uczeniu klasy klikania na tych urządzeniach wyprodukowanych przez zachodnie koncerny. To na zachodzie nie potrzeba już studiów do tego-tam są np kilkudniowe kursy z obsługi tych urządzeń
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: a ja tak zapytam.... ...bo to Polska właśnie. ponad 20 lat temu czytałem pracę inżynierską, z jednej ze szkół wyższych w Szwajcarii, w której konstruowano niwelator kodowy na bazie Ni 007. i to była prawdziwie praca inżynierska. autor pewnikiem pracuje dziś w Leica i ulepsza niwelatory kodowe, które my potem kupujemy.
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: a ja tak zapytam.... a czemu wymagasz tego od geodetów? To nauka interdyscyplinarna o wszystkim i o niczym, nie za trudne studia, tam takiej wiedzy nie dostaniesz. Zresztą w Polsce nie ma szans na Hi-End jak to jest w Niemczech, Szwajcarii czy Skandynawii, uczelnie nie kształcą takich specjalistów, u nas tylko klikacze do gisów i programisci do Korpo.
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: a ja tak zapytam.... no właśnie, ale skoro my to wiemy, to tym bardziej powinni wiedzieć to nasi decydenci. wydaje się setki milionów złotych (założenie, prowadzenie, konserwacja...) na nikomu niepotrzebne bazy danych, aby tylko utrzymać rzeszę urzędników za pieniądze podatników. a można by te pieniądze przeznaczyć na B R W. bo nie brakuje w Polsce mądrych i zdolnych ludzi, tylko pomocy dla nich brakuje. od 30 ponad lat kasta urzędniczej miernoty się rozrasta, a najlepsi specjaliści w tym czasie zostają wessani przez zachodnie firmy, które nie mają żadnego interesu w rozwoju Polski i polskiej myśli technicznej.
 2 
zgłoś
odp: odp: a ja tak zapytam.... Ale te "nie potrzebne" bazy danych utrzymują całą geodezję, setki firm geodezyjnych, setki JDG, więc w gruncie rzeczy są one nam potrzebne... Ja rozumiem, że one nic nie wnoszą do konkurencyjności Polski w UE, nie wnoszą nic w naukę i wnoszą mało w rozwój państwa (mimo hucznych haseł). Te "nie potrzebne" bazy danych jednak są potrzebne do przejadania i karmienia masy urzędników i firm.
 2 
zgłoś
odp: odp: a ja tak zapytam.... Te bazy potrzebne urzędnikom tylko i wyłącznie utrzymują setki firm?Możesz napisać w jaki sposób? Przeciez one nikomu nie są oprócz bandzie urzędników potrzebne.
 1 
zgłoś
a tak schodząc na ziemię. gugik udostępnia wszystkim we wszechświecie sławetne bazy danych. można z nich do decymetra określić położenie wszelkich budowli inżynierskich - wraz z sieciami uzbrojenia terenu.:D poza tym nasi potencjalni wrogowie posiadają systemy monitoringu satelitarnego - gdyby akurat gugik miał awarię serwerów. zatem po skutecznym bombardowaniu wszelkich mostów, wspomniany system - jeśli przetrwa - posłużyć może jedynie zdalnemu monitorowaniu gruzowiska.
 11 
odpowiedz zgłoś
odp: a Zastosowanie systemów monitoringu polega na diagnozowaniu obiektów i to na poziomie dokładności zdecydowanie wyższym niż decymetr! Monitoring satelitarny (aczkolwiek nie do końca wiem, o jakiej dokładnie technologii w tym przypadku mówimy) nie daje możliwości powiadamiania o zdarzeniach w czasie rzeczywistym. A po bombardowaniu, to już i "Święty Boże nie pomoże" :).
odpowiedz zgłoś
odp: odp: a wiadomo, trzeba jakoś upiększyć opis "nowego" systemu monitorującego mosty. ale po co pisać o "kontekście obronności"? ja rozumiem, WAT - trzeba poudawać, że system może mieć znaczenie dla "obronności" - cokolwiek to znaczy. trzeba wykazać szczególną przydatność - jak to bywa w robieniu nauki - znaleźć niszowe zastosowania... konteksty, milimetrowe dokładności, testy metrologiczne... słowna mierzwa, wypełniacze. cóż nowego wnosi ten system - w szczególności w "kontekście obronności"? jednocześnie proponuję uzupełnić system o niskoemisyjne źródło energii oraz ocenić szczególne korzyści dla środowiska - w związku z wyeliminowaniem z udziału w pomiarze czynnika ludzkiego, a zatem prawdopodobnego zmniejszenia emisji CO2 do atmosfery.
 6 
zgłoś
odp: odp: a Należy też podkreślić, że cyfrowa technika zmieniła sposób notacji wyników pomiarów: wyeliminowano ołówki z grafitowym wkładem, dzięki czemu istotnie zmniejszono ślad węglowy przy sporządzaniu dokumentacji oraz zużycie wody, potrzebnej do produkcji papieru. Natomiast import szybko zużywającej się, taniej elektroniki oraz tania utylizacja coraz większej ilości odpadów i zużytych baterii w krajach słabo rozwiniętych (zwykłe składowanie poza obszarem UE) znacząco wpływa na rozwój naszej gospodarki i współpracę międzynarodową.
zgłoś
odp: a W czasach pokoju taki system ma sens, w czasach wojny (przed bombardowaniem lub wysadzeniem) też. Możliwe że dzięki takim systemom nie będzie takich bubli jak nowe mosty w remoncie od pierwszego roku po otwarciu, albo nagłe zamykanie mostów z powodu zagrożenia (o którym było wiadomo od lat tylko nikt nie chciał się przyznać). Owszem, dziś obcy wywiad, nie musi się wcale trudzić żeby znaleźć i namierzyć z dużą dokładnością obiekty strategiczne. A wykaz obiektów wojskowych (tajnych) jest dostępny w internecie. Satelity robią zdjęcia 2-3 razy dziennie, więc zmiany też widać jak na dłoni. Jedyne obecnie tajne rzeczy to te w lesie, pod ziemią lub w budynkach.
odpowiedz zgłoś
odp: a Nikt obecnie nie bombarduje infrastruktury jeśli nie musi i chce zająć teren. Przy dużej przewadze sił nie ma to sensu. Po co to potem odbudowywać ?
odpowiedz zgłoś
odp: odp: a jaki jest zatem sens budowania systemu monitoringu w "kontekście obronności"?
zgłoś
odp: odp: a Trzeba wiedzieć czy te Abramsy przejadą i ile ich będzie po drugiej stronie zanim most padnie.
 2 
zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS