Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2021-07-19 | Geodezja, Sprzęt

Pod kontrolą tachimetru

W lipcowym GEODECIE sierż. pchor. inż. Michał Grudziński i dr inż. Krzysztof Karsznia z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie piszą o zastosowaniu mobilnego systemu monitoringu przemieszczeń do oceny stanu konstrukcji mostu w kontekście obronności.


Ilustracja: Pod kontrolą tachimetru <br />
Testowany mobilny system do monitoringu przemieszczeń przed Kolejowym Mostem Gdańskim w Warszawie
Testowany mobilny system do monitoringu przemieszczeń przed Kolejowym Mostem Gdańskim w Warszawie
Monitoring przemieszczeń i deformacji to prężnie rozwijająca się dziedzina geodezji inżynieryjnej. Istniejące na rynku systemy zyskują coraz większe uznanie w świecie budownictwa (inżynierii lądowej), wykonawstwa geodezyjnego oraz wojska.

Dzięki zastosowaniu systemów monitoringu – zarówno komercyjnych, rozwijanych przez czołowych producentów sprzętu geodezyjnego, jak i powstających w pracowniach i laboratoriach uczelnianych – zwiększa się poziom bezpieczeństwa obiektów inżynierskich oraz infrastruktury technicznej. W tym kontekś­cie szczególnego znaczenia nabiera stałe zwiększanie ich niezawodności operacyjnej oraz mobilności. Aspekt bezpieczeństwa w znacznym stopniu odnosi się do zapewnienia przejezdności ciągów komunikacyjnych, a co za tym idzie – infrastruktury drogowej. Kluczową rolę odgrywają tutaj mosty oraz wiadukty przenoszące niekiedy znaczny ruch kołowy i kolejowy oraz stanowiące trzon sieci drogowej.

Badania nad zastosowaniem mobilnych systemów monitoringu deformacji stanowią jeden z głównych nurtów rozwojowych Zakładu Geodezji i Nawigacji Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Niniejszy artykuł przedstawia wyniki prac badawczych prowadzonych przez dr. inż. Krzysztofa Karsznię zrealizowanych w ramach projektu inżynierskiego sierżanta podchorążego Michała Grudzińskiego. Zostały one też zaprezentowane podczas XV Konferencji Naukowo-Technicznej z cyklu „Aktualne problemy w geodezji inżynieryjnej” (Politechnika Warszawska, 27-28 maja 2021 r.).

(...)

• Zaczynamy od testów

Zgodnie z definicją monitoringu sformułowaną przez prof. Piotra Witakowskiego z Instytutu Techniki Budowlanej, jednym z głównych i koniecznych modułów jest odpowiednio dobrany i dostosowany do rozpoznanych warunków zestaw instrumentów pomiarowych. Do naszych celów wykorzystaliś­my wysokiej klasy zrobotyzowany tachimetr elektroniczny Leica TM30 sterowany z poziomu komputera przenośnego przez specjalistyczne oprogramowanie Leica GeoMoS.

Przed przystąpieniem do pomiarów rzeczywistego obiektu zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie kwalifikującej walidacji metrologicznej. Eksperyment pomiarowy na terenie kampusu Wojskowej Akademii Technicznej (plac apelowy) miał potwierdzić rzeczywistą precyzję wybranego instrumentu (stanowiącego zasób Laboratorium Geodezji Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT), ocenić jego funkcjonalność, a także sprawdzić sposób przetwarzania danych przez system informatyczny...

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

a ja tak zapytam.... Skoro mamy tak zacne uczelnie, które badają np sprzęt Leica na swoich placach, czy oto on spełnia wymogi i nadaje się do np tego typu pomiarow, to czy te zacne uczelnie biorą udział w budowie tego typu instrumentów w laboratoriach Leica czy trimble na przykład? No albo czy biorą udział w zespole pracującym np nad stworzeniem polskiego techimetru robotycznego lub skanera laserowego lub innego zaawansowanego technologicznie urządzenia? No bo ja mam wrażenie, że właśnie nie bierze w czymś takim udziału ani jedna polska uczelnia.Biora za tu udział w uczeniu klasy klikania na tych urządzeniach wyprodukowanych przez zachodnie koncerny. To na zachodzie nie potrzeba już studiów do tego-tam są np kilkudniowe kursy z obsługi tych urządzeń
  
 5 
odp: a ja tak zapytam.... ...bo to Polska właśnie. ponad 20 lat temu czytałem pracę inżynierską, z jednej ze szkół wyższych w Szwajcarii, w której konstruowano niwelator kodowy na bazie Ni 007. i to była prawdziwie praca inżynierska. autor pewnikiem pracuje dziś w Leica i ulepsza niwelatory kodowe, które my potem kupujemy.
  
 1 
odp: a ja tak zapytam.... a czemu wymagasz tego od geodetów? To nauka interdyscyplinarna o wszystkim i o niczym, nie za trudne studia, tam takiej wiedzy nie dostaniesz. Zresztą w Polsce nie ma szans na Hi-End jak to jest w Niemczech, Szwajcarii czy Skandynawii, uczelnie nie kształcą takich specjalistów, u nas tylko klikacze do gisów i programisci do Korpo.
  
 1 
odp: odp: a ja tak zapytam.... no właśnie, ale skoro my to wiemy, to tym bardziej powinni wiedzieć to nasi decydenci. wydaje się setki milionów złotych (założenie, prowadzenie, konserwacja...) na nikomu niepotrzebne bazy danych, aby tylko utrzymać rzeszę urzędników za pieniądze podatników. a można by te pieniądze przeznaczyć na B R W. bo nie brakuje w Polsce mądrych i zdolnych ludzi, tylko pomocy dla nich brakuje. od 30 ponad lat kasta urzędniczej miernoty się rozrasta, a najlepsi specjaliści w tym czasie zostają wessani przez zachodnie firmy, które nie mają żadnego interesu w rozwoju Polski i polskiej myśli technicznej.
  
 2 
odp: odp: a ja tak zapytam.... Ale te "nie potrzebne" bazy danych utrzymują całą geodezję, setki firm geodezyjnych, setki JDG, więc w gruncie rzeczy są one nam potrzebne... Ja rozumiem, że one nic nie wnoszą do konkurencyjności Polski w UE, nie wnoszą nic w naukę i wnoszą mało w rozwój państwa (mimo hucznych haseł). Te "nie potrzebne" bazy danych jednak są potrzebne do przejadania i karmienia masy urzędników i firm.
  
 2 
odp: odp: a ja tak zapytam.... Te bazy potrzebne urzędnikom tylko i wyłącznie utrzymują setki firm?Możesz napisać w jaki sposób? Przeciez one nikomu nie są oprócz bandzie urzędników potrzebne.
  
 1 
a tak schodząc na ziemię. gugik udostępnia wszystkim we wszechświecie sławetne bazy danych. można z nich do decymetra określić położenie wszelkich budowli inżynierskich - wraz z sieciami uzbrojenia terenu.:D poza tym nasi potencjalni wrogowie posiadają systemy monitoringu satelitarnego - gdyby akurat gugik miał awarię serwerów. zatem po skutecznym bombardowaniu wszelkich mostów, wspomniany system - jeśli przetrwa - posłużyć może jedynie zdalnemu monitorowaniu gruzowiska.
  
 11 
odp: a Zastosowanie systemów monitoringu polega na diagnozowaniu obiektów i to na poziomie dokładności zdecydowanie wyższym niż decymetr! Monitoring satelitarny (aczkolwiek nie do końca wiem, o jakiej dokładnie technologii w tym przypadku mówimy) nie daje możliwości powiadamiania o zdarzeniach w czasie rzeczywistym. A po bombardowaniu, to już i "Święty Boże nie pomoże" :).
  
odp: odp: a wiadomo, trzeba jakoś upiększyć opis "nowego" systemu monitorującego mosty. ale po co pisać o "kontekście obronności"? ja rozumiem, WAT - trzeba poudawać, że system może mieć znaczenie dla "obronności" - cokolwiek to znaczy. trzeba wykazać szczególną przydatność - jak to bywa w robieniu nauki - znaleźć niszowe zastosowania... konteksty, milimetrowe dokładności, testy metrologiczne... słowna mierzwa, wypełniacze. cóż nowego wnosi ten system - w szczególności w "kontekście obronności"? jednocześnie proponuję uzupełnić system o niskoemisyjne źródło energii oraz ocenić szczególne korzyści dla środowiska - w związku z wyeliminowaniem z udziału w pomiarze czynnika ludzkiego, a zatem prawdopodobnego zmniejszenia emisji CO2 do atmosfery.
  
 6 
odp: odp: a Należy też podkreślić, że cyfrowa technika zmieniła sposób notacji wyników pomiarów: wyeliminowano ołówki z grafitowym wkładem, dzięki czemu istotnie zmniejszono ślad węglowy przy sporządzaniu dokumentacji oraz zużycie wody, potrzebnej do produkcji papieru. Natomiast import szybko zużywającej się, taniej elektroniki oraz tania utylizacja coraz większej ilości odpadów i zużytych baterii w krajach słabo rozwiniętych (zwykłe składowanie poza obszarem UE) znacząco wpływa na rozwój naszej gospodarki i współpracę międzynarodową.
  
odp: a W czasach pokoju taki system ma sens, w czasach wojny (przed bombardowaniem lub wysadzeniem) też. Możliwe że dzięki takim systemom nie będzie takich bubli jak nowe mosty w remoncie od pierwszego roku po otwarciu, albo nagłe zamykanie mostów z powodu zagrożenia (o którym było wiadomo od lat tylko nikt nie chciał się przyznać). Owszem, dziś obcy wywiad, nie musi się wcale trudzić żeby znaleźć i namierzyć z dużą dokładnością obiekty strategiczne. A wykaz obiektów wojskowych (tajnych) jest dostępny w internecie. Satelity robią zdjęcia 2-3 razy dziennie, więc zmiany też widać jak na dłoni. Jedyne obecnie tajne rzeczy to te w lesie, pod ziemią lub w budynkach.
  
odp: a Nikt obecnie nie bombarduje infrastruktury jeśli nie musi i chce zająć teren. Przy dużej przewadze sił nie ma to sensu. Po co to potem odbudowywać ?
  
odp: odp: a jaki jest zatem sens budowania systemu monitoringu w "kontekście obronności"?
  
odp: odp: a Trzeba wiedzieć czy te Abramsy przejadą i ile ich będzie po drugiej stronie zanim most padnie.
  
 2 



zobacz też:

O układzie na obwodnicy

„Piszę tu o skutkach braku dostatecznej wiedzy, doświadczenia oraz znajomości przepisów dotyczących dość specyficznej...

Kręte drogi do nowej EGiB

Już 31 lipca mają wejść w życie nowe przepisy ws. ewidencji gruntów i budynków. Czy dostosowanie powiatowych baz do tych...

Długa lista barier, czyli o weryfikacji na Mazowszu

W lipcowym wydaniu GEODETY omawiamy raport mazowieckiego WINGiK-a nt. terminowości weryfikacji...

E-operat? To proste!

Choć operat elektroniczny oznacza istotne korzyści zarówno dla wykonawców, jak i ODGiK-ów, to wciąż napotyka opory po obu...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
relacyjny model bazy danych opracował brytyjski informatyk Edgar Frank Codd pracujący dla IBM?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Aleksander Płatek (1924-1996)

Aleksander  Płatek  (1924-1996)
Urodził się 26 lutego 1924 roku w Wysocicach w województwie krakowskim. W czasie wojny uczęszczał do Szkoły Górniczo-Hutniczo-Mierniczej na krakowskich Krzemionkach, którą ukończył w 1945 roku z tytułem technika mierniczego. Rok później zdał egzamin...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1320
W chińskim dziele "Kuang Yu Tu" ukazują się mapy Chin i Azji.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2