wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-07-06| GIS, Mapy, Teledetekcja

Kolejne zbiory geodanych do pobrania przez WCS GUGiK

Główny Urząd Geodezji i Kartografii udostępnił nowe usługi sieciowe, które umożliwiają pobieranie prawdziwej ortofotomapy oraz satelitarnej mapy pokrycia terenu.


Kolejne zbiory geodanych do pobrania przez WCS GUGiK

Prawdziwa ortofotomapa (true ortho) tym różni się geometrycznie od ortofotomapy standardowej, że eliminuje się w niej przesunięcia radialne obiektów wystających ponad teren (np. budynki) czy „martwe pola” rozumiane jako obszary przysłonięte przez pochylające się obiekty wystające. Oznacza to, że zarówno obiekty leżące na powierzchni terenu (np. przyziemia budynków), jak i te wystające ponad teren (np. krawędzie dachów) są przedstawione w rzucie ortogonalnym.

Pierwszą prawdziwą ortofotomapę przyjęto do PZGiK w ubiegłym miesiącu. Dane w rozdzielczości 5 cm pokrywają Gdynię oraz Sopot i zostały wykonane na zlecenie obu tych miast. To opracowanie oraz kolejne true ortho przyjmowane do PZGiK pobierzemy z serwerów GUGiK przy użyciu usługi WCS (Web Coverage Servicelink). Oprócz tego udostępniono usługę przeglądania prawdziwej ortofotomapy w standardzie WMS (link).

Drugi nowy WCS uruchomiony właśnie przez GUGiK (link) pozwala na pobieranie mapy pokrycia terenu Polski opracowanej przez Polską Agencję Kosmiczną na podstawie automatycznej analizy zdjęć satelitarnych pozyskanych w 2020 roku przez satelity Sentinel-2. Opracowanie zawiera dane w rozdzielczości 10 metrów.

Jak korzystać z usług WCS?

Usługi sieciowe w standardzie WCS pozwalają na łatwe pobieranie rastrowych danych przestrzennych dla zadanego przez użytkownika obszaru. By z niej skorzystać, należy posiadać oprogramowanie obsługujące ten popularny standard, np. darmowe QGIS lub komercyjne ArcGIS. Od niedawna pobieranie przy użyciu WCS-ów GUGiK możliwie jest także przy użyciu wyłącznie przeglądarki internetowej, a to dzięki narzędziu udostępnionemu w Geoportalu.

Adresy wszystkich usług WCS GUGiK można znaleźć na Geoforum.pl w dziale Geodane.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS