wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-05-05| GIS, Mapy

Nowa funkcja pobierania danych rastrowych z Geoportalu

Na Geoportal.gov.pl GUGiK uruchomił nowe narzędzie do pobierania ortofotomapy oraz numerycznych modeli terenu i pokrycia terenu. Rozwiązanie bazuje na sieciowych usługach WCS.


Nowa funkcja pobierania danych rastrowych z Geoportalu

Dotychczas portal ten umożliwiał pobieranie danych rastrowych w podziale na arkusze. Było to jednak niewygodne np. w sytuacjach, gdy użytkownik chciał pobrać rastry na przecięciu arkuszy.

Rozwiązaniem tego problemu jest pięć usług WCS (Web Coverage Service) udostępnionych w ostatnich tygodniach przez GUGiK. Dzięki nim można pobierać dane dla zakresu zdefiniowanego przez użytkownika, nieograniczonego cięciem arkuszowym. Dla osób nieobeznanych z narzędziami GIS ograniczeniem jest tu konieczność posiadania oprogramowania obsługującego ten standard usług (może być nim np. darmowa aplikacja QGIS).

Ale teraz, dzięki nowej funkcji w Geoportalu, z WCS-ów GUGiK możena korzystać przez przeglądarkę internetową, wyłącznie przy użyciu interfejsu tego serwisu mapowego. Narzędzie to uruchomimy przyciskiem znajdującym się w lewym menu, na samym dole. Po jego naciśnięciu otworzy się okno, w którym powinniśmy wskazać interesujące nas dane. Do wyboru jest 5 zbiorów:

 • ortofotomapa standardowa,
 • ortofotomapa o wysokiej rozdzielczości,
 • numeryczny model terenu w formacie Arc/Info ASCII Grid,
 • numeryczny model terenu w formacie GeoTIFF,
 • numeryczny model pokrycia terenu.

Kolejny krok to narysowanie na mapie obszaru, dla którego chcemy pobrać dane (przycisk „Rysuj obszar”). Co ważne, jego powierzchnia nie może być większa niż 10 kilometrów kwadratowych. Niektórzy mogą to uznać za spore ograniczenie, choć – jak wyjaśnia GUGiK – jest to związane z bardzo dużymi rozmiarami plików. Ale nawet mimo to funkcja ta może być przydatna, np. gdy użytkownik nieobeznany z narzędziami GIS chce uzyskać dane dla przecięcia arkuszy. Pojedynczą operacją uzyska bowiem jeden plik zamiast np. 4.

Ostatnim krokiem jest kliknięcie przycisku „Pobierz plik”, co powinno rozpocząć zapisywanie pliku na naszym dysku.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Heh A to w układzie KRON, czy już w EVRF?
odpowiedz zgłoś
W infoDziałka W aplikacji mobilnej infoDziałka ( www.infodziałka.pl ) wybierasz działkę i automatycznie pobierasz wycięty z marginesem 30m fragment skalibrowanego orta. Pobierz razem z DXF w którym jest narysowana granica działki oraz rzędne na całym ternie pozyskane z NMT GUGIK. 2 kliknięcia .....
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: W infoDziałka Skalibrowanego orta. Właśnie tego mi brakowało na mojej ścieżce zawodowej. Można iść na emeryturę, dzięki.
 7 
odpowiedz zgłoś
Czy tą funkcją można pobrać jakiś brakujący projekt rozporządzenia który GGK miał przygotować ?
 3 
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: Czy Nie można, można za to cieszyć się z kreatywności GGK. Pytanie za sto punktów czy Pobieraczek ogarnie kreatywność GGK :)
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Czy A co kolejny WMS się szykuje ? :):)
zgłoś
3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS