Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-05-05| GIS, Mapy

Nowa funkcja pobierania danych rastrowych z Geoportalu

Na Geoportal.gov.pl GUGiK uruchomił nowe narzędzie do pobierania ortofotomapy oraz numerycznych modeli terenu i pokrycia terenu. Rozwiązanie bazuje na sieciowych usługach WCS.


Nowa funkcja pobierania danych rastrowych z Geoportalu

Dotychczas portal ten umożliwiał pobieranie danych rastrowych w podziale na arkusze. Było to jednak niewygodne np. w sytuacjach, gdy użytkownik chciał pobrać rastry na przecięciu arkuszy.

Rozwiązaniem tego problemu jest pięć usług WCS (Web Coverage Service) udostępnionych w ostatnich tygodniach przez GUGiK. Dzięki nim można pobierać dane dla zakresu zdefiniowanego przez użytkownika, nieograniczonego cięciem arkuszowym. Dla osób nieobeznanych z narzędziami GIS ograniczeniem jest tu konieczność posiadania oprogramowania obsługującego ten standard usług (może być nim np. darmowa aplikacja QGIS).

Ale teraz, dzięki nowej funkcji w Geoportalu, z WCS-ów GUGiK możena korzystać przez przeglądarkę internetową, wyłącznie przy użyciu interfejsu tego serwisu mapowego. Narzędzie to uruchomimy przyciskiem znajdującym się w lewym menu, na samym dole. Po jego naciśnięciu otworzy się okno, w którym powinniśmy wskazać interesujące nas dane. Do wyboru jest 5 zbiorów:

  • ortofotomapa standardowa,
  • ortofotomapa o wysokiej rozdzielczości,
  • numeryczny model terenu w formacie Arc/Info ASCII Grid,
  • numeryczny model terenu w formacie GeoTIFF,
  • numeryczny model pokrycia terenu.

Kolejny krok to narysowanie na mapie obszaru, dla którego chcemy pobrać dane (przycisk „Rysuj obszar”). Co ważne, jego powierzchnia nie może być większa niż 10 kilometrów kwadratowych. Niektórzy mogą to uznać za spore ograniczenie, choć – jak wyjaśnia GUGiK – jest to związane z bardzo dużymi rozmiarami plików. Ale nawet mimo to funkcja ta może być przydatna, np. gdy użytkownik nieobeznany z narzędziami GIS chce uzyskać dane dla przecięcia arkuszy. Pojedynczą operacją uzyska bowiem jeden plik zamiast np. 4.

Ostatnim krokiem jest kliknięcie przycisku „Pobierz plik”, co powinno rozpocząć zapisywanie pliku na naszym dysku.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS