wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-06-16| Geodezja, GIS, Teledetekcja

Wielkie skanowanie CPK

Choć idea budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego budzi wśród obywateli skrajne emocje, dla branży geodezyjnej to doskonała okazja, by zademonstrować zalety nowoczesnych technologii pomiarowych. O szczegółach piszemy w czerwcowym GEODECIE.


Wielkie skanowanie CPK <br />
fot. Global East
fot. Global East

Plany rządu są bardzo ambitne. Pośrodku Równiny Łowicko-Błońskiej, gdzie dziś rozciągają się bezkresne pola z luźno rozrzuconymi wioskami, ma powstać jeden z największych portów lotniczych tej części Europy, a do tego węzeł kolei dużych prędkości oraz nowe drogi ekspresowe. Pierwsi pasażerowie wylądują tu już w 2027 r. – zapowiada Ministerstwo Infrastruktury. Jeśli termin ten miałby zostać dotrzymany, projektanci i budowniczowie musieliby wykazać się nie lada dyscypliną. Oczywiście, ogromna presja będzie wywierana również na geodetów. Na szczęście nowoczesne technologie pomiarowe już dziś pozwalają sprawnie gromadzić szczegółowe i precyzyjne dane przestrzenne dla rozległych obszarów. Nic więc dziwnego, że zostały one wykorzys­tane, nim jeszcze wbito pierwszą łopatę, a nawet zanim wyznaczono dokładną lokalizację nowego lotniska.

Prace pomiarowe na potrzeby CPK realizuje firma Global East z Białegostoku. Jest ona podwykonawcą stołecznej spółki Multiconsult Polska, która wygrała przetarg o wartości blisko 30 mln zł na wykonanie wielobranżowych badań terenowych Centralnego Portu Komunikacyjnego. Do obowiązków Global East w pierwszej kolejności należy pozyskanie określonych w umowie danych geodezyjnych, fotogrametrycznych i kartograficznych, a także wykonanie inwentaryzacji budynków i budowli dla obszaru o powierzchni 75 kilometrów kwadratowych położonego na terenie trzech gmin: Teresin, Baranów i Wis­kitki. Zebrane dane posłużą do sporządzenia tzw. master planu oraz do prac przedprojektowych związanych z budową CPK.

Z samolotu

Najszerszy zakres miały pomiary fotolotnicze, za które odpowiedzialna jest tarnowska firma MGGP Aero. Objęły bowiem obszar znacznie większy niż zamówione przez spółkę CPK badania terenowe, tj. powierzchnię 157 km kw. W ramach zlecenia pozyskano zdjęcia lotnicze w rozdzielczości 5 cm, a także chmurę punktów ze skanowania laserowego o gęstości 8 pkt/m kw. Jak wyjaś­nia Witold Kuźniki z MGGP Aero, naloty wykonano już w marcu, natomiast zamówione dane powinny być gotowe do końca maja.

Z samochodu

Skanowanie wykonywano również przy użyciu samochodu. Te prace realizowała warszawska firma TPI, która dysponuje kompaktowym mobilnym systemem kartowania Topcon IP-S3…


Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Skanuj póki można! Minie 3 lata, albo 5 i obszar CPK będzie jak obwodnica Zatora - każdy coś tam poskanuje, każdy coś tam obleci, każdy coś tam objedzie, choćby po to, żeby mieć fajne slajdy na prezentację ;) Nikt tego nie zbuduje w takim kształcie jak się to planuje, ale będzie najlepiej przemirzony kawałek naszej Ojczyzny ;)
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
Doprawdy? Skąd ta pewność? Żebyś się nie zdziwił człowieku małej wiary.
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: Doprawdy? Doświadczenie w wydawaniu pieniędzy przez polityków jest takie że każda rzecz kosztująca złotówkę kosztuje u nich co najmniej 10zł. Czyli na taki port lotniczy nie będzie Polski stać. Trochę może też prądy brakować do jego obsługi jak powstanie.
 1 
 1 
zgłoś
Koszty Miliony zł do milionow zł a można to było zrobić dronem z lidarem. Bogate Państwo jesteśmy jeżeli płaci się nie swoimi pieniędzmi !!!!
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: Koszty tak niedorzeczne komentarze piszą ludzie bez wiedzy, praktyki i życiowego doświadczenia. Pomijam czy chciało się przeczytać kilkaset stronicowy opis techniczny zamówienia... Przykro się czyta banialuki. Szkoda, że tacy eksperci psują wizerunek branży bezzałogowej wśród, której jest najwięcej partaczy i amatorów geodezji. Tu nie chcę generalizować bo jest na rynku wielu specjalistów tylko Ci niestety nie piszą tu bo szkoda im czasu. Zanim zajmiesz głos zastanów się czy masz coś mądrego do napisania. Jeśli nie to wracaj na Onet tam znajdziesz Julki i sobie porozmawiacie. Także o dronach.
 2 
 13 
odpowiedz zgłoś
odp: Koszty Ale po co to robić? Przecież mamy innowacyjną mapę zasadniczą, na którą wraz z obsługą w każdym powiecie wydajemy grube miliny co roku. I ciągle brakuje, trzeba podnosić opłaty, wymuszać osobne zgłoszenia na etapy jednej roboty. Ile będzie tych opłat dla tej inwestycji?
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS