wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-04-07| Geodezja, GIS, Teledetekcja

Teren przyszłego CPK skanowany z każdej strony

W ramach przygotowań do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie pod Warszawą na terenie przyszłej inwestycji wykonywane jest skanowanie laserowe – zarówno lotnicze, jak i mobilne (przy użyciu systemów samochodowych i plecakowych).


Teren przyszłego CPK skanowany z każdej strony <br />
Wizualizacja CPK
Wizualizacja CPK
Teren przyszłego CPK skanowany z każdej strony <br />
Drogi objęte mobilnym skanowaniem (kolor żółty)
Drogi objęte mobilnym skanowaniem (kolor żółty)
Teren przyszłego CPK skanowany z każdej strony
Teren przyszłego CPK skanowany z każdej strony <br />
Tereny objęte skanowaniem posesji (kolor czerwony)
Tereny objęte skanowaniem posesji (kolor czerwony)

Prace są realizowane na zlecenie firmy Multiconsult Polska. Została ona wybrana przez CPK do pełnienia funkcji konsultanta ds. badań terenu. W zakres jego działań wchodzą analizy przestrzenne i badania podłoża gruntowego, które dostarczą danych na potrzeby master planu i dokumentacji przedprojektowej lotniska. Powierzchnia obszaru wskazanego do analiz wstępnych wynosi około 75 km kw.

W ubiegłym miesiącu wykonano naloty terenu przyszłego CPK oraz jego okolic – łącznie ponad 150 km kw. W ich ramach firma MGGP Aero z Tarnowa pozyskała zdjęcia lotnicze w rozdzielczości 5 cm, a także chmurę punktów o gęstości 8 pkt/m kw.

Z kolei od dziś (7 kwietnia) po drogach publicznych na terenie gmin Baranów, Teresin i Wiskitki będzie jeździć mobilny system skanowania laserowego. Trasa jego przejazdu oznaczona jest na mapie obok kolorem żółtym. Wcześniej na potrzeby tego pomiaru co pół kilometra oznaczono fotopunkty. „Pomiar odbędzie się w sposób bezkolizyjny i niezauważalny dla mieszkańców” – podkreślają przedstawiciele CPK w komunikacie dla mieszkańców.

W ramach tych prac wybrane posesje zostaną zeskanowane również przy użyciu zestawu plecakowego (fot.). Dwa zespoły terenowe wykonają w tej technologii pomiar budynków na terenie gmin Wiskitki i Teresin. Geodeci obejdą budynki z zewnątrz, w tym celu będą prosić mieszkańców o zgodę na wejście na teren posesji. Jak wyjaśnia CPK w komunikacie, pomiary będą odbywały się m.in. w oparciu o art. 13 ust. 1 oraz art. 14 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. Miejsca działania ekip pomiarowych oznaczono na mapie obok kolorem czerwonym.

Wykonawcą mobilnego skaningu jest firma Global East z Białegostoku, która współpracuje z Multiconsult Polska.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS