Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2021-06-15 | Geodezja

Prof. Rogowski krytycznie o konkursie GUGiK na geoidę

Wykonanie w drodze nietypowego konkursu tak istotnego zadania, jakim jest opracowanie nowego modelu quasi-geoidy, budzi poważne zastrzeżenia – ocenia znany specjalista prof. Jerzy Rogowski.


Ilustracja: Prof. Rogowski krytycznie o konkursie GUGiK na geoidę <br />
fot. ESA
fot. ESA

O konkursie

Konkurs na opracowanie nowego modelu quasi-geoidy został ogłoszony przez GUGiK na początku czerwca br. Zamawiane opracowanie ma posłużyć do przeliczeń wysokości elipsoidalnych z układu PL-ETRF2000-GRS80h do wysokości normalnych PL-EVRF2007-NH. Na przedmiot pracy konkursowej składają się:

  1. Przegląd dostępnych danych źródłowych.
  2. Przegląd i ocena najważniejszych metod wyznaczania modeli geoidy i quasi-geoidy oraz opis wybranej lub opracowanej metody.
  3. Opracowanie modelu geoidy grawimetrycznej.
  4. Opracowanie modelu quasi-geoidy.
  5. Analiza dokładności.

Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 80 tys. zł netto. Zgłaszanie wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie jest możliwe do 18 czerwca, natomiast prace konkursowe należy składać do 29 października.

Zdaniem prof. Jerzego Rogowskiego

Do pomysłu opracowania nowego modelu geoidy w drodze konkursu odniósł się prof. Jerzy Rogowski – specjalista w zakresie astronomii geodezyjnej, geodezji satelitarnej i geodezyjnych pomiarów podstawowych, wieloletni pracownik Wydziału Geodezji i Kartografii PW, obecne związany z Uniwersytetem Morskim w Gdyni. Poniżej prezentujemy jego komentarz nadesłany do naszej redakcji z prośbą o upublicznienie.

Modelowanie precyzyjnej geoidy/quasi-geoidy wymaga wysokiej specjalizacji i odpowiedniego, udokumentowanego doświadczenia. Zadanie postawione przed uczestnikami konkursu, a dotyczy ono wyznaczenia z możliwie największą dokładnością modelu geoidy/quasi-geoidy dla obszaru Polski z wiarygodną oceną jakości uzyskanego produktu, jest zadaniem bardzo pracochłonnym. Startując od surowych danych grawimetrycznych udostępnionych przez GUGiK, nawet dla doświadczonego zespołu, na wykonanie tego zadania potrzeba przynajmniej 1-2 lat. GUGiK przewidział na nie 3 miesiące, nie wspominając o symbolicznej kwocie nagrody, wobec ogromu pracy, którą trzeba wykonać, aby spełnić wymagania Zamawiającego.

Z kolei wykorzystanie w opracowaniu wyników własnych, uzyskanych z wcześniejszych opracowań opierających się na danych własnych, wobec zobowiązania uczestnika konkursu do przekazania Zamawiającemu wszelkich autorskich praw majątkowych do Utworu, w tym wszelkich danych źródłowych i opracowanych modeli, wiąże się z rezygnacją z dalszego ich wykorzystywania. Nie zachęca to do udziału w konkursie.

Poważne zastrzeżenia budzi terminologia używana w regulaminie konkursu i załącznikach. Jest ona niespójna, a niekiedy nawet niepoprawna. W tego typu dokumentacji powinna być ona w pełni jednoznaczna. Nie ma jasności co do niektórych oczekiwań Zamawiającego. Jest to bardzo groźne dla potencjalnego uczestnika konkursu, który po wykonaniu ogromnej pracy konkursowej dowie się, że źle zrozumiał/zinterpretował intencje zamawiającego. Szkoda także, że dokumentacja konkursowa nie została merytorycznie zweryfikowana.

Innym problemem, o którym pragnę wspomnieć, jest zasięg modelu do 56° szerokości geograficznej, co może nie zabezpieczać naszych interesów gospodarczych.

Wykonanie tak istotnego dla Służby Geodezyjnej i Kartograficznej zadania, jakim jest zapewnienie wysokorozdzielczego, precyzyjnego modelu powierzchni odniesienia dla wysokości w krajowym systemie odniesień przestrzennych, w drodze nietypowego konkursu budzi poważne zastrzeżenia.

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

To Profesora coś co wyszło od GGK "ministra", "profesora" W. Izdebskiego jeszcze dziwi? :-)) Nas już od dawna nic nie dziwi a szczególnie prace legislacyjne tego "Ministra". Prace które za każdym razem wymagają poprawy bo są niespójne, nietrafione a przede wszystkim niespójne.
  
 1 
ja tak od narodu (suwerena) pytanie chciałem zadać. Czy można organizować konkursy na modernizacje?
  
 3 
A co na to ministerstwo ? Kontrola wszystkich postępowań konkursowych będzie ?
  
 7 
postępowanie GUGIK... jakież to wszystko jest typowo "polskie":)
    4 
 1 
odp: postępowanie GUGIK... NIE TO JEST TYPOWO SOVIECKIE - GUGIK POLSKI JEST KOPIĄ ROZWIĄZANIA SOVIECKIEGO
    7 
 7 
@ Pan profesor to jeden z niewielu autorytetów w dziedzinie szeroko rozumianej geodezji. Ceniony jest nie tylko za ogrom wiedzy, która posiada ale i za niezłomny charakter. Na co dzień jest to osoba bardzo skromna i życzliwie nastawiona do swoich studentów. Szkoda, że osoby które są odpowiedzialne za polską geodezję nie słuchają kogoś mądrego. Pocieszeniem jest to że pycha i buta zawsze kroczy przed upadkiem.
    1 
 25 
" Pan profesor powinien zagłosować nogami i nie brać udziału w konkursie. To największa kara dla GUGiK, jaką profesor może wyasygnować. Konkurs ma zdaje się to do siebie, że jak nikt nie wystartuje to nikt tego ni zrobi. O wiele gorzej, gdy okaże się, że ktoś wystartuje i zrobi. Absolutnie należy zaniechać takiego scenariusza.
    1 
 7 
Następny konkurs będzie dotyczył sposobu przedstawienia tej geoidy w usłudze WMS na Geoportalu. Do wygrania gadżety Gugiku.
    1 
 12 
odp: Następny konkurs A dlaczego nie WFS?
  
 4 
Wielce Szanowny Panie Profesorze niech pan się nie martwi terminem wykonania. Istnieje uzasadnione podejrzenie, że gdzieś tam za siedmioma lasami, siedmioma górami, jakiś Świstak zawija już tą Geoidę w sreberka :)
    1 
 15 
Brawo ! Nie liczę na refleksje W. Izdebskiego ale może jest szansa. Wszelkie te konkursy to śmiech począwszy od portalu BDOT i dobrze, że w końcu przynajmniej w jednej sprawie jakiś autorytet zabrał głos.
    1 
 17 
Brawo! Brawo Panie Profesorze! Strach pomyśleć jak to wszystko będzie wyglądać, gdy Profesorowie "starej daty" będą ustępować miejsca młodszym.
    1 
 18 
Ehh, gdyby był jakiś branżowy instytut naukowy, któremu GUGiK mógłby powierzać tego typu opracowania z zakresu geodezji i kartografii..... zaraz, zaraz...
  
 15 
Stało się to pierwszy list otwarty do pana GGK Waldemara Izdebskiego. Czy będzie odpowiedź również w formie listu otwartego ?
  
 10 
patologia W 100% zgadzam sie z panem profesorem. Ten konkurs to jakiś żart! Ja proponuje konkurs na czym wywieźć p. Izdebskiego. W specyfikacji określić, że sprzęt stanie przed GUGIK ku przestrodze kolejnych GGK.
    3 
 21 
odp: patologia Aktualnie najbardziej potrzebnym konkursem jest konkurs na GGK, temu panu już podziękujemy.
    1 
 8 
Już lecę... Jakaś nowa tradycja w GUGiK? Żeby cudzymi rękami robić to co oni mają zrobić. I jeszcze gratis za paciorki ukraść całą robotę, materiały źródłowe. No ale co się dzieić jak takie prawo w powiatach. Bolszewickie tradycje trwają w najlepsze.
    1 
 20 
XD [TEKST USUNIĘTY PRZEZ ADMINISTRATORA]
  
 1 



zobacz też:

80 tys. zł za opracowanie nowego modelu quasi-geoidy

Główny geodeta kraju ogłosił konkurs na opracowanie nowego modelu quasi-geoidy służącej do...

Polsko-niemiecka wymiana danych grawimetrycznych

Na mocy podpisanej w kwietniu br. dwustronnej umowy licencyjnej Instytut Geodezji i Kartografii w...

BHMW i PG uzyskały dostęp do danych grawimetrycznych Morza Bałtyckiego

W wyniku podpisanych i przesłanych w marcu br. licencji użytkownika Biuro...

Komitet Geodezji PAN: rozporządzenie o osnowach napiszmy od nowa

Jesteśmy przekonani, że rozporządzenie w obecnym kształcie nie jest do naprawienia...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Geospatial Revolution, odc. 3
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
Pierwsze precyzyjne trygonometryczne pomiary w Wlk. Brytanii wykonał w 1784 r. generał William Roy w Hounslow Heath?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Waldemar Klocek (1949-2019)

Waldemar Klocek (1949-2019)
Wieloletni prezes Okręgowego Przedsiębiorstwa Geodezyjno-Kartograficznego w Olsztynie oraz Krajowego Związku Pracodawców Firm Geodezyjno-Kartograficznych Polska Geodezja Komercyjna. Urodził się 7 stycznia 1949 roku. W 1972 r. ukończył Wydział...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1640
Anglik William Gascoigne (1612-44) konstruuje krzyż nitek (krzyż nici umieszczony w płaszczyźnie ogniskowej, umożliwiający precyzyjne określenie punktu obserwacji). Koncepcja zrodziła się przypadkowo podczas obserwacji sieci utkanej przez pająka...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2