wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-06-11| GIS, Mapy, Teledetekcja

Nowy sposób pobierania otwartych danych GUGiK: WFS ze skorowidzami

Główny Urząd Geodezji i Kartografii udostępnił cztery nowe usługi sieciowe WFS, które pozwalają pobierać dane o skorowidzach ortofotomapy, danych lidarowych oraz numerycznego modelu terenu i pokrycia terenu.


Nowy sposób pobierania otwartych danych GUGiK: WFS ze skorowidzami
Nowy sposób pobierania otwartych danych GUGiK: WFS ze skorowidzami

GUGiK przygotował łącznie 7 nowych WFS-ów, które oferują skorowidze:

 • ortofotomapy (link),
 • danych lidarowych w układzie PL-KRON86-NH (link),
 • danych lidarowych w układzie PL-EVRF2007-NH (link),
 • numerycznego modelu terenu w układzie PL-KRON86-NH (link),
 • numerycznego modelu terenu w układzie PL-EVRF2007-NH (link),
 • numerycznego modelu pokrycia terenu w układzie PL-KRON86-NH (link),
 • numerycznego modelu pokrycia terenu w układzie PL-EVRF2007-NH (link).

Powyższe usługi prezentują skorowidze z podziałem na lata pozyskania danych. W przypadku danych wysokościowych w układzie PL-KRON86-NH pochodzą one z lat 2000-2019, a PL-EVRF2007-NH – od 2018 roku. Z kolei skorowidze z ortofotomapą pozwalają pobierać dane pozyskane w latach 1957-2000.

Do czego mogą się przydać te usługi? W ocenie GUGiK są one przydatnym narzędziem do pobierania większej ilości danych. Dla niektórych użytkowników może to być korzystniejsze rozwiązanie także dlatego, że umożliwia wyświetlanie skorowidzów w oprogramowaniu GIS-owym na tle własnych danych, co pozwala lepiej ocenić, które arkusze ortofotomapy czy danych wysokościowych są nam potrzebne. Gdy już to określimy, pobranie niezbędnych plików wymaga jedynie otwarcia linku, który jest zapisany w atrybucie „url_do_pobrania”. Przykładowo w otwartej aplikacji QGIS odnośnik ten możemy wyświetlić, klikając przycisk „Informacja o obiekcie” (ikona kursora myszy oraz litery „i”).

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Super! że zajęło to specjalistom z GUGiK prawie rok od udostępnienia danych, żeby wyrzucić tabelkę Excela czy z bazy danych, z metadanymi i listą plików. W tym tempie, dostęp po WFS do samych danych (z 2011 roku) dostaniemy jakoś w 2030, w sam raz by na nich coś twórczego i AKTUALNEGO zrobić
odpowiedz zgłoś
Brawo Wy! Brawo Wy!
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS