|2021-06-11|
GIS, Mapy, Teledetekcja
Nowy sposób pobierania otwartych danych GUGiK: WFS ze skorowidzami
Główny Urząd Geodezji i Kartografii udostępnił cztery nowe usługi sieciowe WFS, które pozwalają pobierać dane o skorowidzach ortofotomapy, danych lidarowych oraz numerycznego modelu terenu i pokrycia terenu.
GUGiK przygotował łącznie 7 nowych WFS-ów, które oferują skorowidze:
- ortofotomapy (link),
- danych lidarowych w układzie PL-KRON86-NH (link),
- danych lidarowych w układzie PL-EVRF2007-NH (link),
- numerycznego modelu terenu w układzie PL-KRON86-NH (link),
- numerycznego modelu terenu w układzie PL-EVRF2007-NH (link),
- numerycznego modelu pokrycia terenu w układzie PL-KRON86-NH (link),
- numerycznego modelu pokrycia terenu w układzie PL-EVRF2007-NH (link).
Powyższe usługi prezentują skorowidze z podziałem na lata pozyskania danych. W przypadku danych wysokościowych w układzie PL-KRON86-NH pochodzą one z lat 2000-2019, a PL-EVRF2007-NH – od 2018 roku. Z kolei skorowidze z ortofotomapą pozwalają pobierać dane pozyskane w latach 1957-2000.
Do czego mogą się przydać te usługi? W ocenie GUGiK są one przydatnym narzędziem do pobierania większej ilości danych. Dla niektórych użytkowników może to być korzystniejsze rozwiązanie także dlatego, że umożliwia wyświetlanie skorowidzów w oprogramowaniu GIS-owym na tle własnych danych, co pozwala lepiej ocenić, które arkusze ortofotomapy czy danych wysokościowych są nam potrzebne. Gdy już to określimy, pobranie niezbędnych plików wymaga jedynie otwarcia linku, który jest zapisany w atrybucie „url_do_pobrania”. Przykładowo w otwartej aplikacji QGIS odnośnik ten możemy wyświetlić, klikając przycisk „Informacja o obiekcie” (ikona kursora myszy oraz litery „i”).
JK
|