Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2021-06-11| GIS, Mapy, Teledetekcja

Nowy sposób pobierania otwartych danych GUGiK: WFS ze skorowidzami

Główny Urząd Geodezji i Kartografii udostępnił cztery nowe usługi sieciowe WFS, które pozwalają pobierać dane o skorowidzach ortofotomapy, danych lidarowych oraz numerycznego modelu terenu i pokrycia terenu.


Nowy sposób pobierania otwartych danych GUGiK: WFS ze skorowidzami
Nowy sposób pobierania otwartych danych GUGiK: WFS ze skorowidzami

GUGiK przygotował łącznie 7 nowych WFS-ów, które oferują skorowidze:

  • ortofotomapy (link),
  • danych lidarowych w układzie PL-KRON86-NH (link),
  • danych lidarowych w układzie PL-EVRF2007-NH (link),
  • numerycznego modelu terenu w układzie PL-KRON86-NH (link),
  • numerycznego modelu terenu w układzie PL-EVRF2007-NH (link),
  • numerycznego modelu pokrycia terenu w układzie PL-KRON86-NH (link),
  • numerycznego modelu pokrycia terenu w układzie PL-EVRF2007-NH (link).

Powyższe usługi prezentują skorowidze z podziałem na lata pozyskania danych. W przypadku danych wysokościowych w układzie PL-KRON86-NH pochodzą one z lat 2000-2019, a PL-EVRF2007-NH – od 2018 roku. Z kolei skorowidze z ortofotomapą pozwalają pobierać dane pozyskane w latach 1957-2000.

Do czego mogą się przydać te usługi? W ocenie GUGiK są one przydatnym narzędziem do pobierania większej ilości danych. Dla niektórych użytkowników może to być korzystniejsze rozwiązanie także dlatego, że umożliwia wyświetlanie skorowidzów w oprogramowaniu GIS-owym na tle własnych danych, co pozwala lepiej ocenić, które arkusze ortofotomapy czy danych wysokościowych są nam potrzebne. Gdy już to określimy, pobranie niezbędnych plików wymaga jedynie otwarcia linku, który jest zapisany w atrybucie „url_do_pobrania”. Przykładowo w otwartej aplikacji QGIS odnośnik ten możemy wyświetlić, klikając przycisk „Informacja o obiekcie” (ikona kursora myszy oraz litery „i”).

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Korzystanie z Portalu BDOT10k
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama