Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2021-05-26| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Edukacja

Naukowcy z AGH zbadają przydatność dronów w monitoringu geodezyjnym

Automatyzacja wyznaczania pola przemieszczeÅ„ w oparciu o dane fotogrametryczne pozyskane przy użyciu bezzaÅ‚ogowych statków latajÄ…cych – projekt o takiej nazwie realizowany przez naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej otrzymaÅ‚ wsparcie w postaci grantu IDUP („Inicjatywa DoskonaÅ‚oÅ›ci – Uczelnia Badawcza”).


Naukowcy z AGH zbadają przydatność dronów w monitoringu geodezyjnym <br />
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne

Celem projektu jest udoskonalenie i rozwój wyspecjalizowanych algorytmów automatycznego wyznaczania pola przemieszczeń na bazie produktów fotogrametrycznych generowanych na podstawie zdjęć wykonanych z pokładu bezzałogowych statków latających (BSL). Do jego realizacji niezbędne jest pozyskanie dużej ilości danych fotogrametrycznych zebranych z wykorzystaniem BSL, a także danych referencyjnych. Pozwoli to na opracowanie, weryfikację i uodpornienie algorytmów na wpływ roślinności, wilgotności gruntu, nasłonecznienia, zróżnicowania rzeźby, pokrycia terenu itp. Dodatkowo realizacja projektu umożliwi wykonanie analiz skuteczności, efektywności i dokładności opracowanych algorytmów.

W generalnym ujęciu projekt będzie wymagał opracowania narzędzi pozwalających na przetwarzanie danych w trzech krokach:

  1. Dobór obszarów nadających się do wyznaczenia przemieszczeń lub minimalizacja wpływu czynników niepożądanych.
  2. Wyznaczenie wektorowego pola przemieszczeń powierzchni terenu wraz z oszacowaniem niepewności wyznaczenia wektorów.
  3. Usunięcie wektorów przemieszczeń wyznaczonych z błędami grubymi.

Algorytmy opracowane przez naukowców z AGH mają znaleźć zastosowanie przede wszystkim na terenach górniczych i osuwiskowych.

Projekt będzie realizowany przez zespół w składzie: dr inż. Edyta Puniach, dr inż. Wojciech Gruszczyński, dr inż. Wojciech Matwij oraz mgr inż. Paweł Wiącek. Kierownikiem projektu jest dr hab. inż. Paweł Ćwiąkała.

Źródło: KGIiB AGH, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Å‚adowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy zwiÄ…zane z geodezjÄ…, kartografiÄ…, katastrem, GIS-em, fotogrametriÄ… i teledetekcjÄ…, nawigacjÄ… satelitarnÄ… itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzÄ…cy:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama