wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-05-25| Instytucje

UE powołuje agencję ds. programu kosmicznego

EUSPA – tak nazywa się powołana w tym miesiącu nowa unijna agencja do spraw europejskiego programu kosmicznego. Pod jednym dachem będzie nadzorować takie programy jak Galileo, EGNOS i Copernicus.


UE powołuje agencję ds. programu kosmicznego

EUSPA (European Union Agency for the Space Programme) ma być kontynuatorem działań GSA, czyli Europejskiej Agencji ds. GNSS.

Zmiana jest efektem przyjęcia 27 kwietnia nowego programu kosmicznego Unii Europejskiej. W rezultacie kompetencje agencji będą obejmować nie tylko (jak w przypadku GSA) administrowanie systemami nawigacyjnymi Galileo oraz EGNOS, ale także koordynację inicjatywy telekomunikacyjnej GOVSATCOM oraz rozwijanie zastosowań wspólnotowego programu monitorowania środowiska Copernicus. EUSPA ma również zarządzać funduszami na rozwój technologii kosmicznych: Fundamental Elements oraz Horizon Europe. Będzie też odpowiedzialna za bezpieczeństwo wszystkich elementów programu kosmicznego UE. Co więcej, Komisja Europejska ma prawo poszerzyć zakres odpowiedzialności nowej agencji o kolejne zadania.

– W coraz większym stopniu nasze gospodarki, nasze społeczeństwo i nasze bezpieczeństwo zależą od kosmosu. Europa ma przed sobą niesamowite możliwości, których nie można przegapić. Tworząc EUSPA, Unia Europejska będzie dalej zwiększać zwrot z inwestycji w program kosmiczny UE, wzmacniając jego wkład w realizację priorytetów UE. Osiągniemy to przede wszystkim poprzez wykorzystanie synergii między różnymi komponentami programu, w szczególności nawigacją satelitarną, obserwacją Ziemi i telekomunikacją w celu napędzania innowacji w wielu różnych sektorach – powiedział Rodrigo da Costa, dyrektor wykonawczy EUSPA.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS