Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-04-19| Geodezja, GIS

Coś dla każdego. Polska.geoportal2.pl wkracza na rynek krajowych geoportali

Śląska spółka Geobid – znana dotychczas m.in. jako twórca powiatowych serwisów mapowych – na początku lutego uruchomiła swój geoportal krajowy Polska.geoportal2.pl. W kwietniowym GEODECIE na pytania związane z jego utworzeniem i funkcjonowaniem odpowiada prezes firmy Krzysztof Borys.


Coś dla każdego. Polska.geoportal2.pl wkracza na rynek krajowych geoportali <br />
Usługa lokalizacji adresu w geoportalu firmy Geobid
Usługa lokalizacji adresu w geoportalu firmy Geobid

Skąd w ogóle taki pomysł?

Od wielu lat rozwijamy geoportale powiatowe w naszej technologii. Bazujemy w nich na programie EWMAPA, który jest serwerem WMS i WFS, klientem usług oraz świadczy inne usługi konieczne dla geoportalu. Staramy się także stale podnosić funkcjonalność naszego rozwiązania geoportalowego. Rok temu uruchomiliśmy opcję wizualizacji plików DXF. Spotkała się ona z dużym zainteresowaniem zarówno wśród wykonawców prac geodezyjnych, jak i projektantów. Oferujemy także wizualizację plików GML oraz pobieranie danych przez usługę WFS. Chcieliśmy te funkcjonalności udostępnić innym, a zarazem pokazać możliwości naszej firmy w zakresie rozwiązań webowych.

Gdy wchodziłem na Geoportal.gov.pl, zawsze irytowało mnie długie oczekiwanie na jego uruchomienie. Wiedziałem, że nasz geoportal będzie działał szybciej. Chcieliśmy także maksymalnie uprościć interfejs, aby nawet osoby nieobeznane z technologią GIS mogły łatwo stworzyć kompozycje mapowe, odszukać działkę czy adres.

Jak przebiegało tworzenie portalu?

Budowę geoportalu rozpoczęliśmy jesienią 2020 roku. Pierwszym krokiem było utworzenie mapy podkładowej. Oczywistym wyborem były otwarte dane OpenStreetMap, które są dostępne w postaci kafelków. Niestety, nie występują one w układzie 1992. Przeliczenie kafelków do innego układu nie ma sensu – następuje znacząca degradacja czytelności, zwłaszcza opisów. Pozostało samodzielne generowanie kafelków na podstawie danych wektorowych OSM. Ten etap przygotowania geoportalu zajął nam ponad miesiąc. Chodziło o to, aby cały proces był zautomatyzowany.

Już wcześniej w naszych geoportalach powiatowych i gminnych prezentowaliś­my podkłady OSM. Były one generowane ręcznie – indywidualnie dla każdego powiatu. Jest to jednak operacja czasochłonna: należało pobrać dane, wygenerować kafelki, a następnie skopiować niemały objętościowo zasób na serwer powiatowy. Ponadto tak przygotowany podkład z biegiem czasu się dezaktualizował.
Budując geoportal krajowy, postanowiłem, że będziemy tworzyć także kafelki w układzie 2000 (dla każdej strefy)...

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS