wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-04-13| Geodezja, Prawo

Budynku lepiej nie dzielić

Mapa z 1991 r. stanowiąca załącznik do aktu notarialnego dzieliła budynek na pół, co spowodowało dalsze konsekwencje, także te ewidencyjne. Opisany spór pomiędzy sąsiadami nie jest jednak natury ewidencyjnej (rozumianej jako błąd w zapisie danych zawartych w EGiB), lecz ma podłoże stricte cywilistyczne. Kolejny przypadek z praktyki w kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA omawia sędzia Magdalena Durzyńska.


Budynku lepiej nie dzielić <br />
Budynek o nr 717 położony jest na dwóch działkach (fot. Geoportal.gov.pl)
Budynek o nr 717 położony jest na dwóch działkach (fot. Geoportal.gov.pl)

Dwa domy, a nie jeden!

Z wnioskiem do starosty o „zmianę nieprawidłowości” danych ewidencyjnych w Kartotece Budynków w zakresie budynku mieszkalnego nr 717 wystąpiła właścicielka działki nr 12/4 Wanda B., zarzucając:
1) brak stosownej informacji i adnotacji w Kartotece Budynków przy działce nr 12/5, na której uwidoczniono budynek mieszkalny nr 717,
2) brak stosownych informacji co do budynku w zakresie działki nr 12/4,
3) brak zgodności zapisów ewidencyjnych z aktem notarialnym z 1991 r., w którym ww. budynek określono jako mieszkalny drewniano-murowany z poddaszem.

Organ ustalił, że aktem notarialnym z 9 grudnia 1991 r. oraz dołączoną do niego mapą z 12 listopada 1991 r. zniesiono współwłasność nieruchomości w ten sposób, że na własność małżonków R. i T. przyznano działkę 12/5 o pow. 4 a i 12/3 o pow. 1 ha 69 a, zaś małżonkom H. i H. działkę 12/2 o pow. 1 ha 40 a i 12/4 o pow. 10 a, przy czym działkę 12/5 częś­ciowo z budynkiem mieszkalnym drewniano-murowanym z poddaszem. W wyniku spadku po R. i T. Wanda B. stała się właś­cicielką działek o nr 12/2 i 12/4 wraz ze znajdującymi się na niej budynkami gos­podarczymi i mieszkalnymi, zapisanymi w księgach wieczystych. Z kolei na mocy umowy darowizny z 22 kwietnia 1992 r. i 10 maja 1993 r. małżonkowie Piotr i Jolanta B. stali się właścicielami działek 12/5 i 12/3 również wraz ze znajdującymi na tych działkach budynkami gospodarczymi i mieszkalnymi zapisanymi w KW. Budynek mieszkalny o nr ewidencyjnym 717 częściowo usytuowany jest na działce 12/4, której właś­cicielką jest Wanda B., a częściowo na działce 12/5 będącej włas­nością Piotra i Jolanty B.

W pismach kierowanych do starosty Wanda B. zarzucała staroście, że budynek mieszkalny nr 717 w Kartotece Budynków powinien być oznaczony nie jako jeden dom położony na dwóch nieruchomościach, lecz jako dwa domy o numerach 717a i 717b, stanowi on bowiem odrębną własność dwóch różnych właścicieli, o czym przesądził akt notarialny z 5 grudnia 1991 r. o zniesieniu współwłasności, dzieląc budynek na dwa oddzielne budynki mieszkalne. Zarzuciła staroście brak konsekwencji, gdyż zgodnie ze zniesieniem współwłasności budynkowi gospodarczemu w wyniku podziału nadano dwa numery ewidencyjne nr 716 i 714, a zaniechano tego przy budynku mieszkalnym. (...) Podniosła również, że ww. budynek stosownie do położenia na dwóch nieruchomościach powinien być oznaczony dwoma adresami...

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS