wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-04-16| Geodezja, Prawo

SGP o projekcie rozporządzenia ws. osnów

Stowarzyszenie Geodetów Polskich przedstawiło 29 propozycji zmian w projekcie nowego rozporządzenia w sprawie osnów.


SGP o projekcie rozporządzenia ws. osnów

Projekt rozporządzenia w sprawie osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych opublikowano na początku ubiegłego miesiąca, a jego konsultacje zakończyły się 23 marca. Dotychczas na Geoforum.pl pisaliśmy o uwagach zgłoszonych przez: Geodezyjną Izbę Gospodarczą, Sekcję Geodezji i Geodynamiki Komitetu Geodezji PAN, a także przez Stowarzyszenie „Geodeci dla RP”.

Stowarzyszenie sceptycznie odnosi się do pomysłu, by wprowadzić nowe zasady numerowania punktów osnowy. Zdaniem SGP numeracja w bazach powinna być jednolita. Organizacja proponuje zatem, aby albo uwzględnić jej uwagi dotyczące tego zagadnienia, albo przenumerować punkty osnowy geodezyjnej w istniejących bazach.

SGP postuluje ponadto usunięcie z baz danych osnów informacji o „zbiorach obserwacji wykonywanych w celu wyznaczenia współrzędnych dla tych punktów wraz z wynikami ich opracowania”. Jak wylicza organizacja, wprowadzanie zbiorów obserwacji do bazy danych powoduje:

 • dublowanie danych istniejących w operacie technicznym,
 • zbędną, dodatkową prace wykonawcy prac geodezyjnych obarczoną dużym ryzykiem zniekształcenia tych danych w procesie przepisywania/kopiowania,
 • konieczność posiadania programów przekształcających dane z plików źródłowych do formatu, w którym dane te mają być zapisane w bazie danych,
 • znaczne zwiększenie objętości bazy danych.

Podobnie jak GIG Stowarzyszenie nie widzi także potrzeby wymuszania, by przy pomiarze szczegółowej osnowy geodezyjnej poziomej z wykorzystaniem techniki GNSS czas trwania pojedynczej sesji wynosił przynajmniej 45 minut. Przy dynamicznie zmieniających się technologiach pomiarowych należy raczej stawiać na uwarunkowania dokładnościowe, a nie czasowe – argumentuje SGP.

Pierwotny projekt rozporządzenia zakłada, że na terenach rolnych i leśnych dopuszcza się stabilizację szczegółowej poziomej osnowy znakiem naziemnym z częścią podziemną. Ale dlaczego tylko dla tych terenów? – pyta SGP. W ocenie organizacji takie założenie nie ma praktycznych podstaw. Dodaje także, że przez lata sprawdzały się także inne sposoby stabilizacji, np. rurka drenarska.

W uwagach ogólnych Stowarzyszenie zwraca ponadto uwagę, że w rozporządzeniu brakuje schematów aplikacyjnych UML, katalogu obiektów i atrybutów oraz kodów TOPO i KARTO. Brak jest także jakichkolwiek zapisów w odniesieniu do „starych osnów”, niezakwalifikowanych jako punkty osnów wg aktualnego rozporządzenia, a nadal wykorzystywanych w procesach pomiarowych jako punkty osnowy pomiarowej. To samo dotyczy także poboczników.

Uwagi SGP


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
osnowy - propozycje zmian Pod adresem https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12344201/kat alog/12770201#12770201 znajdziemy dotychczasowe propozycje zmian do Rozporządzenia o osnowach. Warto poczytać.
odpowiedz zgłoś
Podstawowym elementem w tym rozporządzeniu powinny być mowa o zagęszczeniu, finansowaniu, karach za niszczenie (wysokich!) oraz oznaczenie tak, żeby z kilometra było widać CHRONIONY PUNKT OSNOWY!
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: Podstawowym elementem w tym rozporządzeniu Ile razy trzeba przypominać niektórym, że wybudowanie drogi czy budynku zgodnie z pozwoleniem na budowę, wydanym przez starostę, to nie jest niszczenie osnowy, zaś koszty jej zakładania, przenoszenia nie mogą być przerzucane na inwestorów? Kiedy będą płacone służebności za repery, za znaki na działkach prywatnych? Ależ ja jestem jednak głupi, czego ja oczekuję (żądasz szacunku, szanuj innych) No rurka drenarska to się teraz świetnie sprawdzi. Prawie tak dobrze, jak poligon z dziurą w środku. Dla niewtajemniczonych teoretyków, od lat osnowy są dwufunkcyjne, nie wbijamy tyczek w jakieś dziury, bo mierzymy xyz od razu. Pomiary RTN też kontrolujemy xyz. Dlatego wbijamy w rury poligonów gwoździe pomiarowe na większych robotach albo nosimy monety w kieszeni... ile jeszcze modernizacji osnowy zostanie wykonanych przestarzałymi poligonami z dziurami w środku? Ile razy jeszcze będziemy przenumerowywać te punkty?
 1 
 10 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Podstawowym elementem w tym rozporządzeniu Niestety dopóki decydenci będą pochodzić ze środowisk akademickich czyt. ultra-teoretycy to będziemy w kółko napotykać na swej drodze same "praktyczne i doskonałe" rozwiązania.
 2 
 7 
zgłoś
Brak schematów UML Brak schematów UML w nowelizacjach rozporządzeń wynika z tego, że obecna ekipa w GUGiK nie posiada kompetencji w tym zakresie ani wsparcia merytorycznego konsultantów zewnętrznych. W poprzednich latach kiedy były realizowane projekty Geoportal, ZSIN itp. umowa z firmą konsultingową była ciągła. Teraz wszystko odbywa się metodami chałupniczymi czyli siłami wew. urzędu i przyjaznych doradców. Niestety bez rzetelnej analizy nie powstanie nic porządnego i ponadczasowego. Należy jednak pamiętać, że zew. konsultant też nie wykona swojej pracy na wysokim poziomie jeśli nie będzie rzetelnie nadzorowany i otwarty na rzeczywistość jaką nas otacza, czyli stan danych dotychczas zgromadzonych.
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: Brak schematów UML Może to i byli specjaliści od UML, ale od geodezji stanowczo, stanowczo nie! Do dzisiejszego dnia geodezja leczy rany po tych wygłupach jakie są w UML. Dotyczy to zwłaszcza EGiB. Herbata nie stanie się słodsza od mieszania UML-em. To jest odwracanie kota ogonem.
 1 
odpowiedz zgłoś
~ Dobre uwagi a dodatkowe brawo za uwagę dotyczącą usuwania schematów UML, katalogu obiektów itd. Chyba każdy "nowy" projekt został tego pozbawiony i to jest dramat ! - cofanie legislacji wykonawczej o 10 lat a właściwie to o 15 bo trzeba będzie kolejnych 5 lat aby to naprawić. I niestety nie będzie mnożna wtedy ogłosić, że się jest europejskim liderem bo te schematy na wzór standardów unijnych już były w rozporządzeniach. To ogromna szkoda, że tak się dzieje, ogromna.
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: ~ Się nie dziwię braku odwagi do umieszczania schematów w aktach prawnych patrząc na schemat do APP. Nagle pewien europejski lider zrozumiał że porównanie notepadem plus plus dwóch plików z modelem podstawowym i pisanie śmiesznych listów to za mało żeby się nie narazić na śmieszność. I już schematów nie ma. Kodów karto też nie ma, są producenci którzy teraz mogą robić co chcą.
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: ~ o schemat APP i cały pomysł na reformę MPZP i ich GMLi to się nadaje na książkę. Też najpewniej nie zasięgnęli opinii osób w środowisku związanych z GML.
 2 
zgłoś
odp: odp: ~ Bardzo prosto się zapytać kto pisał ten schemat i kto za niego odpowiada. Tylko nie licz na odpowiedź autorzy będą raczej wstydliwi. Zasięgnięto opinii to jednak coś innego niż zlecono do napisania. Może niektórzy za pogłaskanie po główce nie pracują :):)
 3 
zgłoś
Kody Topo i Karto każdy producent oprogramowania ma już gotowe odmienne dla swojego oprogramowania wskutek tajnych spotkań. Zrobi się Krajową Integrację kodów Topo i Karto i opublikuje WMSem i będzie GIT a nawet trochę hub. UML i integracja krajowa to przeżytek - teraz stawiamy na maksymalne rozproszenie struktury i symboli. Różnorodność symboliki wzmacnia umysł, natomiast kombinowanie jak te wszystkie dane pożenić zapobiega na starość demencji. Robimy to dla waszego dobra, a tego podejścia będą się od nas uczyli w Europie.
 10 
odpowiedz zgłoś
odp: Kody zazdrość to jednak straszne uczucie. Masz panie kolego jakieś światłe case study w tej sprawie, na którym GUGIK mógłby się wzorować? Warto dawać te dobre przykłady, które na pewno przecież są bo jak mógłbyś krytykować bez posiadania działających rozwiązań za plecami.
 7 
 1 
odpowiedz zgłoś
Skoro Mam, cena zaczyna się od kilkunastu tysięcy, za darmo dla urzędu z budżetem 30 mln robią frajerzy.
 5 
zgłoś
odp: odp: Kody Kilkanaście tysięcy to mi służy do poprawienia nogi od stoły bo podłoga krzywa. Nie będę biedaków zatrudniać.
 3 
zgłoś
odp: odp: Kody Piszę się stuły proszę księdza i to nie ma nogi. Ale istotnie w niektórych zakładach nogi bywają krzywe a miski metalowe.
 3 
zgłoś
odp: odp: Kody Nie nie modzieńcze. Poprawnie jest napisać "stołu", proszę tutaj episkopatu nie wprowadzać do merytorycznej dyskusji o GMLach ludziach się nań znających.
 3 
zgłoś
odp: odp: Kody Da, gaspadin, da, ja paniał że u was bukwa y to w polskim jazyku u. Bukwa ł u was snowa prapała, panimajesz ?
 1 
 2 
zgłoś
5 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS