Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2021-04-16| Geodezja, Prawo

SGP o projekcie rozporządzenia ws. osnów

Stowarzyszenie Geodetów Polskich przedstawiło 29 propozycji zmian w projekcie nowego rozporządzenia w sprawie osnów.


SGP o projekcie rozporządzenia ws. osnów

Projekt rozporządzenia w sprawie osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych opublikowano na początku ubiegłego miesiąca, a jego konsultacje zakończyły się 23 marca. Dotychczas na Geoforum.pl pisaliśmy o uwagach zgłoszonych przez: Geodezyjną Izbę Gospodarczą, Sekcję Geodezji i Geodynamiki Komitetu Geodezji PAN, a także przez Stowarzyszenie „Geodeci dla RP”.

Stowarzyszenie sceptycznie odnosi się do pomysłu, by wprowadzić nowe zasady numerowania punktów osnowy. Zdaniem SGP numeracja w bazach powinna być jednolita. Organizacja proponuje zatem, aby albo uwzględnić jej uwagi dotyczące tego zagadnienia, albo przenumerować punkty osnowy geodezyjnej w istniejących bazach.

SGP postuluje ponadto usunięcie z baz danych osnów informacji o „zbiorach obserwacji wykonywanych w celu wyznaczenia współrzędnych dla tych punktów wraz z wynikami ich opracowania”. Jak wylicza organizacja, wprowadzanie zbiorów obserwacji do bazy danych powoduje:

  • dublowanie danych istniejących w operacie technicznym,
  • zbędną, dodatkową prace wykonawcy prac geodezyjnych obarczoną dużym ryzykiem zniekształcenia tych danych w procesie przepisywania/kopiowania,
  • konieczność posiadania programów przekształcających dane z plików źródłowych do formatu, w którym dane te mają być zapisane w bazie danych,
  • znaczne zwiększenie objętości bazy danych.

Podobnie jak GIG Stowarzyszenie nie widzi także potrzeby wymuszania, by przy pomiarze szczegółowej osnowy geodezyjnej poziomej z wykorzystaniem techniki GNSS czas trwania pojedynczej sesji wynosił przynajmniej 45 minut. Przy dynamicznie zmieniających się technologiach pomiarowych należy raczej stawiać na uwarunkowania dokładnościowe, a nie czasowe – argumentuje SGP.

Pierwotny projekt rozporządzenia zakłada, że na terenach rolnych i leśnych dopuszcza się stabilizację szczegółowej poziomej osnowy znakiem naziemnym z częścią podziemną. Ale dlaczego tylko dla tych terenów? – pyta SGP. W ocenie organizacji takie założenie nie ma praktycznych podstaw. Dodaje także, że przez lata sprawdzały się także inne sposoby stabilizacji, np. rurka drenarska.

W uwagach ogólnych Stowarzyszenie zwraca ponadto uwagę, że w rozporządzeniu brakuje schematów aplikacyjnych UML, katalogu obiektów i atrybutów oraz kodów TOPO i KARTO. Brak jest także jakichkolwiek zapisów w odniesieniu do „starych osnów”, niezakwalifikowanych jako punkty osnów wg aktualnego rozporządzenia, a nadal wykorzystywanych w procesach pomiarowych jako punkty osnowy pomiarowej. To samo dotyczy także poboczników.

Uwagi SGP


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama