|2021-04-16|
Geodezja, Prawo
SGP o projekcie rozporządzenia ws. osnów
Stowarzyszenie Geodetów Polskich przedstawiło 29 propozycji zmian w projekcie nowego rozporządzenia w sprawie osnów.
Projekt rozporządzenia w sprawie osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych opublikowano na początku ubiegłego miesiąca, a jego konsultacje zakończyły się 23 marca. Dotychczas na Geoforum.pl pisaliśmy o uwagach zgłoszonych przez: Geodezyjną Izbę Gospodarczą, Sekcję Geodezji i Geodynamiki Komitetu Geodezji PAN, a także przez Stowarzyszenie „Geodeci dla RP”.
Stowarzyszenie sceptycznie odnosi się do pomysłu, by wprowadzić nowe zasady numerowania punktów osnowy. Zdaniem SGP numeracja w bazach powinna być jednolita. Organizacja proponuje zatem, aby albo uwzględnić jej uwagi dotyczące tego zagadnienia, albo przenumerować punkty osnowy geodezyjnej w istniejących bazach.
SGP postuluje ponadto usunięcie z baz danych osnów informacji o „zbiorach obserwacji wykonywanych w celu wyznaczenia współrzędnych dla tych punktów wraz z wynikami ich opracowania”. Jak wylicza organizacja, wprowadzanie zbiorów obserwacji do bazy danych powoduje:
- dublowanie danych istniejących w operacie technicznym,
- zbędną, dodatkową prace wykonawcy prac geodezyjnych obarczoną dużym ryzykiem zniekształcenia tych danych w procesie przepisywania/kopiowania,
- konieczność posiadania programów przekształcających dane z plików źródłowych do formatu, w którym dane te mają być zapisane w bazie danych,
- znaczne zwiększenie objętości bazy danych.
Podobnie jak GIG Stowarzyszenie nie widzi także potrzeby wymuszania, by przy pomiarze szczegółowej osnowy geodezyjnej poziomej z wykorzystaniem techniki GNSS czas trwania pojedynczej sesji wynosił przynajmniej 45 minut. Przy dynamicznie zmieniających się technologiach pomiarowych należy raczej stawiać na uwarunkowania dokładnościowe, a nie czasowe – argumentuje SGP.
Pierwotny projekt rozporządzenia zakłada, że na terenach rolnych i leśnych dopuszcza się stabilizację szczegółowej poziomej osnowy znakiem naziemnym z częścią podziemną. Ale dlaczego tylko dla tych terenów? – pyta SGP. W ocenie organizacji takie założenie nie ma praktycznych podstaw. Dodaje także, że przez lata sprawdzały się także inne sposoby stabilizacji, np. rurka drenarska.
W uwagach ogólnych Stowarzyszenie zwraca ponadto uwagę, że w rozporządzeniu brakuje schematów aplikacyjnych UML, katalogu obiektów i atrybutów oraz kodów TOPO i KARTO. Brak jest także jakichkolwiek zapisów w odniesieniu do „starych osnów”, niezakwalifikowanych jako punkty osnów wg aktualnego rozporządzenia, a nadal wykorzystywanych w procesach pomiarowych jako punkty osnowy pomiarowej. To samo dotyczy także poboczników.
Uwagi SGP
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!
Jerzy Królikowski
|