Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2021-03-30 | Geodezja, Prawo

"Geodeci dla RP" o rozporządzeniu ws. osnów

W odpowiedzi na zaproszenie głównego geodety kraju Stowarzyszenie „Geodeci dla RP” wzięło udział w konsultacjach społecznych nad projektem rozporządzenia ministra rozwoju, pracy i technologii w sprawie osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych.


Ilustracja: "Geodeci dla RP" o rozporządzeniu ws. osnów

Złożyliśmy liczne uwagi do projektu, które – prócz kwestii formalnych doprecyzowujących formę zapisów projektu – skupiły się na wprowadzeniu nowych rozwiązań w zakładaniu i utrzymaniu osnów. Mają one podnieść efektywność korzystania z osnowy oraz trwałość znaków sieci pomiarowej w Polsce.

Zaproponowaliśmy nowatorskie w polskiej geodezji rozwiązanie dotyczące zabezpieczenia znaków punktów osnowy w ramach utrzymania i konserwacji osnowy: wprowadzenie świadków punktów osnowy, mających pełnić funkcję informacyjno-edukacyjną. Uważamy bowiem, że wzrost świadomości społecznej na temat obecności punktów osnowy w przestrzeni publicznej oraz ich roli jest najlepszą metodą ich ochrony. Pozwoliłoby to znaczącą redukuję kosztów utrzymania osnowy i, poprzez ograniczenie przypadków zniszczenia znaków geodezyjnych, utrzymanie wysokiej jakości i funkcjonalności sieci osnowy, co jest ważne w codziennej pracy geodetów.

Rozwiązanie to jest z powodzeniem stosowane w innych krajach, jak USA czy Japonia, gdzie stan sieci osnowy geodezyjnej jest kwestią kluczową dla funkcjonowania państwa. Jest to również narzędzie do podnoszenia rangi geodezji i szacunku dla zawodu poprzez budowę świadomości społecznej, co jest kluczowe w tym procesie. Ponadto jest to rozwiązanie wpisujące się w proces uwalniania danych o osnowie geodezyjnej. Z założeń edukacyjnego projektu „Mały pępek świata”, realizowanego wraz z geodezyjną akcją „Honorowy Południk Krakowski”, wynika także propozycja lokalizowania nowych punktów osnowy bazowej w centroidach powiatów, co, przy okazji, skutkowałoby ich równomiernym rozmieszczeniem na mapie administracyjnej kraju.

Oprócz kwestii należytego utrwalania i utrzymania klasycznie stabilizowanych znaków osnowy geodezyjnej – jako gwarantów dostępu do danych przestrzennych o dużej wiarygodności, w czasach nowych wyzwań i zagrożeń w tej materii – zwróciliśmy także uwagę na potrzebę ułatwienia korzystania z technologii GNSS w codziennej pracy geodetów z osnową (zwłaszcza na poziomie osnowy szczegółowej, choć nie tylko).
Wyszliśmy z propozycją dopuszczenia do nadawania coraz liczniejszym stacjom referencyjnym GNSS statusu punktów osnowy szczegółowej oraz umożliwienie korzystania w ramach pomiarów na osnowę z techniki VRS (wirtualnych stacji referencyjnych). VRS to rozwiązanie zapewniające wysoką precyzję i dużą dostępność, zwłaszcza w rejonach odległych od dotychczasowych punktów osnowy, w ekonomiczny i łatwy sposób zagęszczające sieć. Zadbaliśmy też o wyraźne wyartykułowanie możliwości stosowania pomiaru GNSS w pracach terenowych, aby nie ograniczać formą zapisów rozporządzenia swobody korzystania z tej techniki.

Nasze pozostałe propozycje i uwagi odnosiły się do konsekwentności wymogów stabilizacji znaków osnowy różnych rodzajów i typów (potrzeba stabilizacji poniżej poziomu przemarzania gruntu), zachowania znaków ciosanych dla regionów górskich czy dopracowania zasad sporządzania opisów topograficznych punktów osnowy (wyższa dokładność podawania współrzędnych i należyta czytelność opisów).
Mamy nadzieję, że uwzględnienie naszych uwag w projekcie rozporządzenia znacząco ułatwi codzienną pracę geodetów z osnową i pomoże budować rangę geodezji w oczach społeczeństwa.

Stowarzyszenie "Geodeci dla RP"


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Szkoda , że "Geodeci RP" nie zgłosili żadnych uwag merytorycznych do tego projektu rozporządzenia. Widocznie nikt z nich nigdy nie zakładał osnowy.
    4 
 16 
odp: Szkoda Tak procentowo ile uwzględniono ? A ile nie zgadzało się z wizją wizjonera ? Może zamiast statystyk geoportalu zróbmy statystyki uwzględnienia uwag do projektów aktów prawnych ?
  
 3 
osnowa I po kiego grzyba zakładać repery na budynkach? Bo taniej? Zaraz ktoś ociepla, zniszczony, po co włazić komuś na działkę? Repery ziemne takie złe czy drogie?
    2 
 5 
odp: osnowa Jest przypadek z powiatu konińskiego gdzie reper jest zabezpieczony budowlą w postaci szopy drewnianej, aby skorzystać musisz otworzyć drzwi szopy i reper jest obok regału :) nawet nie rdzewieje od warunków atmosferycznych.
  
 2 
odp: odp: osnowa Znam przypadek gdzie reper znajduje się w dobudowanym garażu i aby skorzystać należy wyjechać samochodem. Znam też przypadek gdzie na jednym budynku są założone 4 repery.
  
 2 
Ciekawe Świadki to dobry pomysł. W Czechach i USA to norma. A u nas 1/3 osnowy zniszczona po 10 latach.
  
 11 
odp: Ciekawe w jednym kraju widziałem takie świadki z nakręconą tabliczką z kodem QR, który linkował do danych w tamtejszym geoportalu - współrzędne, opis topograficzny itd.
  
 10 
odp: odp: Ciekawe Jest aplikacja studentek (nie pamiętam jakiej uczelni) co wyszukuje okoliczne osnowy na podstawie lokalizacji telefonu, i tam miały być wszystkie dane i można było dodawać aktualne zdjęcia itp, ale jeszcze chyba nie jest jako oficjalna i ze wsparciem gugiku choćby, nie wiem jak jest teraz z tą inicjatywą. Pomysł z osnowami dobry, aktualnie jedynie budowla triangulowa chroni punkt przed np. rolnikami, inaczej rolnik z maszyna nawet nie poczuje takiej osnowy, budowlańcy od dróg tak samo więc inicjatywę pochwalam, ostatnio u mnie przez osnowy wykonawca drogi miał nie małe dodatkowe koszty za ich wznowienie więc będzie się 2 myślał nim bezmyślnie wykopie. Dodatkowo jak słucham geodetów dla których najważniejsze w GPS jest to, że mierzy pod drzewami (ma fix) i w lesie to czarno widzę dawanie pełnej swobody z pomiarami GPS. Technologia jest dobra, i dla ludzi ale korzystajcie z głową.
  
 10 



zobacz też:

Poznaliśmy projekt nowego rozporządzenia ws. osnów

Ruszyły konsultacje projektu rozporządzenia w sprawie osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i...

Nowe stowarzyszenie "Geodeci dla RP"- edukacja, rozwój, współpraca

Stowarzyszenie „Geodeci dla RP” od już funkcjonujących organizacji...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Skaning lotniczy Nysy
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
firmę FARO założyli Simon Raab i Greg Fraser?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Czesław Przewoźnik (1928-2007)

Czesław  Przewoźnik  (1928-2007)
Urodził się 31 lipca 1928 roku w Devin (obecnie Słowacja). Dzieciństwo spędził we wsi Wielkopole (Łódzkie), gdzie jego rodzice gospodarowali na 2 hektarach ziemi. W czasie okupacji wraz z rodziną został wywieziony na przymusowe roboty do Niemiec. Po...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1962
Pierwsza udana misja sondy międzyplanetarnej. Amerykańska sonda Mariner 2 przeleciała w pobliżu planety Wenus, przekazując informacje na jej temat.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2