wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-02-16| Geodezja

W sprawie zawodu mierniczego po raz trzeci

Już jutro (17 lutego) odbędzie się III otwarte spotkanie on-line w sprawie ustanowienia zawodu mierniczego.


W sprawie zawodu mierniczego po raz trzeci

Wydarzenie organizowane jest Ogólnopolski Związek Zawodowy Geodetów przy wsparciu Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.00 na platformie Zoom Meeting. Link (meeting ID: 890 5074 2481, passcode: 732457).

Relacje z dwóch wcześniejszych spotkań: pierwszego i drugiego.

DC


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
c.d. Wybory do takiego samorządu to co innego niż jakieś ogólnokrajowe. Przy uproszczeniu że geodetów uprawnionych praktykujących w zawodzie i dla których to jest główne źródło dochodów (zawód urzędnik to dla mnie inna branża, podobnie jak nauczyciel akademicki czy producent palików geodezyjnych) jest może 10 tys. a Polaków 40 mln, to jeden głos w wyborach do samorządu zawodowego ma realnie 4000 razy większą moc sprawczą. Uważam że to jest argument aby poważnie podejść do sprawy.
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: c.d. Po to właśnie stworzono po 1989 roku samorządność. Jakoś nikt nie domaga się likwidacji samorządu terytorialnego, chociaż wiemy, że jest pełen patologii (co w Polsce jest idealne?). Samorząd zawodowy jest taką samą formą administrowania państwa jak terytorialny tylko działającą w obszarze konkretnych zawodów. To naprawdę tak trudno zrozumieć?
odpowiedz zgłoś
haracz To raczej teraz jest sytuacja że płacimy haracz finansując poczynania ludzi na wybór których wpływu nie mamy. Finansujemy wbrew sobie działania które jawnie godzą w interesy geodety-praktyka zwanego nieładnie wykonawcą. Organizacje lokalne to kropla w morzu potrzeb. Po drugiej stronie barykady jest potężny aparat zakorzeniony w czasach minionych i mentalnie i dosłownie. Nieskory do uwolnienia swojego inwentarza. Tego betonu nie skruszy się tylko narzekaniem. Chętnie zrzucę się na działania ludzi w których wyborze wezmę udział i z których działań będę ich rozliczał na koniec kadencji. Geodeci-praktycy to raczej trochę inna grupa docelowa niż konsumenci politycznej propagandy z telewizora.
odpowiedz zgłoś
tak zrobię Ja tym Panom tzn. Piszczkowi, Szczepanikowi i innym z tej grupy, która chce teraz trzymać władzę nie zapłacę ani grosza bo nie zasłużyli tym swoim mąceniem. I jeśli samorząd ma być tylko po to by co roku płacić składkę tak jak u budowlańców to mam to gdzieś.
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: tak zrobię Woźnico, jeśli byśmy mieli zarabiać za naszą prace tyle co budowlańcy, za projekty, nadzory, kierowanie budowami, to zaręczam Ci, że każdy z pocałowaniem ręki by tą składkę płacił. Ale mam takie uzasadnione podejrzenie, że jesteś w tej grupie która chce mieć ten tłumek mniej lub bardziej uprawnionych geodetów, których możesz zatrudniać za psie pieniądze, dla realizacji tych intratnych (dla Ciebie) zamówionek tworzonych przez urzędników z którymi jesteś w komitywie. I tu jest problem, i tu tkwi ból. Jakby geodeci zarabiali tyle co budowlańcy to nikt by Ci tego dziadostwa, które teraz robisz pod szumną nazwą cyfryzacji zasobu czy modernizacji ewidencji, nie chciał robić. To teraz mącisz żeby przypadkiem geodeci nie upomnieli się o swoje prawa czego skutkiem Ty nie będziesz miał prawie darmowej siły roboczej. Ot i cała prawda.
 4 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: tak zrobię i tu jesteś w błędzie działam sam i nie zatrudniam nikogo
 2 
 1 
zgłoś
Bzdura. Nie zamierzam płacić żadnych składek, żadnej mafii, która będzie decydować za mnie jak i kiedy mogę wykonywać zawód, którego nauczyłam się na trudnych studiach technicznych.
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
odp: Bzdura. CZYLI TERAZ JESTEŚ W SPÓŁCE SP OO ?
odpowiedz zgłoś
odp: Bzdura. Jasne... a podatki płacisz, a zus płacisz? Jak będzie ustawa to i składki zapłacisz. No... chociaż niekoniecznie, jak to mówi klasyk, nie ma obowiązku żeby wszyscy byli ............. (wstawić nazwę zawodu). Ale spoko, dopóki SGP nie ma pewności, że nie będzie miało władzy w samorządzie, samorządu nie będzie.
 1 
odpowiedz zgłoś
Samorząd to nie wolność wykonywania zawodu Niektórzy chyba nie wiedzą do czego prowadzi samorząd zawodowy. Przykład prawnicy. Przez lata samorządy prawnicze ograniczały dostęp do zawodu. Same prowadziły egzaminy wstępne. Rezultat był taki, że powstały nawet żarty o egzaminie:- proszę podać przesłanki zasiedzenia nieruchomości. - Tato nie wygłupiaj się. Można było wylosować pytanie z zakresu wiedzy o kulturze np. pytanie o jakiś obraz egzotycznego malarza. Potem udało się odebrać samorządowi organizację egzaminów i zwiększyła się liczba adwokatów i radców. Żeby jednak wykonywać zawód trzeba przez kilka ładnych lat płacić samorządowi co roku za aplikację około 6000 złotych - powtarzać studia nierzadko z fikcją zdobywania doświadczenia pod okiem patrona(kto chce szkolić swoją konkurencję?). Po uzyskaniu uprawnień też trzeba płacić składki korporacji, brać udział w akcjach pro publico bono czy szkoleniach. Powstają władze korporacji, które żyją ze składek członkowskich czy takich obowiązkowych do wykonywania zawodu "aplikacji".
 1 
 7 
odpowiedz zgłoś
odp: Samorząd to nie wolność wykonywania zawodu No fakt, samorządy to sól w oku "warszafki". Czy to terytorialne, czy to zawodowe. Poza tymi które udaje się przejąć metodą "grup sprawujących władzę", takimi jakie rządzą w ministerstwach i urzędach centralnych. Gdyby była pewność, że samorząd zawodowy geodetów będzie kontrolowany przez lobby urzędniczo-informatyczne to powstałby przy okazji pierwszego posiedzenia sejmu. W trybie podobnym do pseudonowelizacji prawa geodezyjnego które były realizowane w ostatnich latach. Ale tej pewności nie ma to samorządu nie będzie. A "Tato nie wygłupiaj się" będzie realizowane w inny sposób. Bo, że będzie to chyba nikt nie ma wątpliwości.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Samorząd to nie wolność wykonywania zawodu 3 razy zdawałem na uprawnienia, na każdy z 3 zakresów z osobna, zawsze z sukcesem. Za pierwszym razem jeszcze egzamin organizowało SGP, ale nie było już żadnej, legendarnej "popijawy" po pisemnym. Owszem zawsze widać było kilka osób wyraźnie znających się z kimś z komisji, ja nie znałem nikogo, nie byłem na żadnym kursie. A jednak nie miałem żadnych problemów, żadnego nagannego zachowania kogokolwiek komisji. W zasadzie egzamin ustny to była formalność, jak tylko członkowie komisji zorientowali się, że mają do czynienia z osobą, która faktycznie pracowała w zawodzie przez te 3 lata. Czego jak czego, ale w tej kwestii niczego SGP zarzucić nie mogę. Wszyscy, którzy z rozmów na korytarzu wydawali się rozgarnięci, zdawali egzamin. A wielu było nierozgarniętych, np. nie wiedzących, jak wygląda symbol studni na mapie (o kody z pamięci bynajmniej nikt nie pytał, choć ja je znam bo koduje pomiar w terenie od lat). Po 3 latach pracy... Podpisania praktyki nie odmówił mi żaden z pracodawców.
 1 
zgłoś
odp: odp: Samorząd to nie wolność wykonywania zawodu Myślę ,że już było..Tato nie wygłupiaj się z tym GML... Ale tak po prawdzie.Wg mnie jest to sposób na uniezależnienie, ale po drugiej stronie wiedzą o tym i wrzód na #$%!!ie nie jest im potrzebny. Jak mawiał stary wyjadacz Pan Cisek, tylko na fundamentach SGP możemy coś wybudować ...
 1 
 1 
zgłoś
branża Samorząd musi być branżowy bo konflikt interesów sparaliżuje jego działalność, o co pewnie chodzi niejednemu chcącemu zachować aktualne stan. Branża to nie jest wszystko co ma cokolwiek wspólnego z geodezją. Słownik PWN wyraża się na ten temat jasno. Jeśli porównać mapę do książki to mamy literatów, wydawców, księgarzy, bibliotekarzy etc. I to są różne branże żyjące z książek ale o bardzo sprzecznych interesach. W zasadzie maja tylko jeden interes wspólny żeby książki były i powstawały. Analogicznie z opracowaniami geodezyjnymi. Rozmaite branże, o sprzecznych interesach, aspirują do czerpania z nich korzyści. Są to praktykujący wykonawcy, urzędnicy, geomatycy i sporo innych branż z producentami nawigacji samochodowych włącznie. Model proponowany przez Marka oznaczałby zdominowanie samorządu przez tych co mają wpływy na salonach władzy, dużo czasu i pieniędzy, najlepiej publicznych, na lobbowanie w za rozwiązaniami korzystnymi dla swojej branży. Skądś to znamy.
 5 
odpowiedz zgłoś
do Woźnicy kolego twój koń jest mądrzejszy od Ciebie jak widać po twoich wypowiedziach.
 3 
 1 
odpowiedz zgłoś
Zniesienie uprawnien !
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: Zniesienie uprawnien Tak, zniesienie dotychczasowych uprawnień geodezyjnych. I utworzenie nowych uprawnień mierniczych które będą na nowo zdawane przed komisją w składzie: Pan Krzysztof, Pan Leszek czy Pan Władysław.
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Zniesienie uprawnien Niech idą już na emeryturę Ci Panowie a nie bzdury wymyślają
zgłoś
tak będzie znowu będą dziadki robić tak żeby ich dzieci były królami a reszta tego tzw. motłochu została wyrobnikami jaśnie Państwa. Nie mają mojej zgody Ci Panowie na zabieranie mi uprawnień i ustanawianie jakiegoś archaicznego zawodu mierniczego. Niech idą dziadki na emeryturę a nie mącą
 3 
 11 
odpowiedz zgłoś
odp: tak będzie może warto rozmawiać
 3 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: tak będzie z Wami jak wy nikogo nie słuchacie tylko coś sobie ubzduraliscie i jak osły do tego dążycie choć widać, że nie macie racji
 4 
 5 
zgłoś
odp: tak będzie Widać że nie masz poziomu by stać się mierniczym lepiej zostań na roli i wypasaj konie
 4 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: tak będzie A ty stań przed ścianą nachyl się i rozpędź jak uderzysz głową w ścianę to może rozum do Ciebie powróci bo na razie widać Cię opuścił biedaku
 1 
zgłoś
Marek Przestań mieszać te głodne kawałki słyszymy już od 30 lat czas w końcu oddzielić jedno od drugiego
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
Moje zdanie cd. Mam nadzieję, że Panowie dostrzegą możliwość i korzyści z budowania szerokiego samorządu zawodowego, któremu będą podlegać zarówno geodeci uprawnieni czy wykonawcy prac geodezyjnych (asystenci geodetów), jak również urzędnicy SGiK posiadający odpowiednie wykształcenie, nauczyciele oraz naukowcy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w jednej ustawie zdefiniować wiele zawodów wykonywanych w ramach geodezji i kartografii, porządkując i opisując relacje między nimi oraz przysługujące im prawa. Samorząd Zawodowy powinien być zatem miejscem, w którym wszystkim zależy na rozwoju polskiej geodezji, a różne wizje i interesy (np. relacja SGIK-geodeta uprawniony) znajdują wspólny mianownik. Przynależność do samorządu wynikałaby zatem z posiadania określonego wykształcenia geodezyjnego tj.: technik geodeta, inżynier geodeta , magister geodeta itd. czy posiadanych uprawnień zawodowych. U podstaw naszych problemów leży brak dobrego i spójnego Prawa Geodezyjnego i Kartograficznego, a nie brak zawodu.
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
Moje zdanie: Niestety, ale prawdopodobnie będzie to kolejne spotkanie na którym Pan Krzysztof, Pan Leszek czy Pan Władysław będą próbowali przekonać wszystkich do własnej i jedynej słusznej wizji zawodu czy samorządu. Nie jest to głos całej branży, gdyż Panowie nie są otwarci na inne możliwe rozwiązania płynące z wielu komentarzy np. na Geoforum czy tych proponowanych przez innych przedstawicieli branży. Problem ten można dostrzec m.in. na posiedzeniu Zespołu Roboczego ds. Geodezji i Budownictwa z dnia 12.02.2021, którego nagranie dostępne jest w serwisie YouTube. Wszyscy widzą potrzebę zmian i uregulowania kwestii: dotyczących ustanowienia zawodu i samorządu, relacji pomiędzy SGiK a wykonawcami, podniesienia rangi zawodu oraz zwiększenia niezależności jaką powinni posiadać niezdefiniowani geodeci uprawnieni. Niestety brak otwartości na inne propozycję czy wizje geodezji, niż te zawarte w Geoinfologii, powoduje wielogłos branży, który będzie skutkował odłożeniem prac legislacyjnych na dalszy tor.
 3 
 7 
odpowiedz zgłoś
odp: Moje zdanie: Spotkanie jest otwarte niech Pan jutro zabierze głos
 3 
odpowiedz zgłoś
zapraszamy do hejtowania
 3 
 4 
odpowiedz zgłoś
13 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS