wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-01-08| GIS

PRNG już po noworocznej aktualizacji

GUGiK opublikował dane Państwowego rejestru nazw geograficznych (PRNG), które uwzględniają zmiany prawne obowiązujące od nowego roku.


PRNG już po noworocznej aktualizacji <br />
Wizualizacja PRNG w Geoportalu
Wizualizacja PRNG w Geoportalu
PRNG już po noworocznej aktualizacji <br />
Pobieranie PRNG w Geoportalu
Pobieranie PRNG w Geoportalu

Uwzględniają one zmiany wprowadzone przez rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 28 grudnia 2020 r. ws. ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw niektórych miejscowości oraz obiektów fizjograficznych. Zgodnie z tym aktem na mapie Polski pojawiło się 5 nazw (w tym jedna miejscowość i 4 obiekty fizjograficzne), a zlikwidowano aż 319 toponimów (w tym 282 nazwy obiektów fizjograficznych i 37 nazw miejscowości).

Zaktualizowany PRNG uwzględnia ponadto zmiany przyjęte uchwałami Komisji Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych.

Jak podsumowuje GUGiK, od ostatniej publikacji w lipcu 2020 r. w PRNG zaktualizowano atrybuty dla 4273 nazw miejscowości oraz dodano 54 nazwy. Zaktualizowano także atrybuty dla 3872 nazw obiektów fizjograficznych i dodano 30 nowych nazw.

Dane PRNG można ściągnąć z Geoportalu przy użyciu warstwy „Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych” znajdującej się w grupie „Dane do pobrania”. Są one dostępne w formatach SHP, GML oraz XLS. Przeglądanie tej bazy umożliwia z kolei warstwa dostępna w grupie „Dane topograficzne”.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS