wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-01-05| Geodezja

Rekordowo mało nowych geodetów uprawnionych

W 2020 roku wydano rekordowo mało uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii.


Rekordowo mało nowych geodetów uprawnionych
Rekordowo mało nowych geodetów uprawnionych
Rekordowo mało nowych geodetów uprawnionych

Jak wynika z rejestru prowadzonego przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii, w ubiegłym roku przyznano tylko 185 dokumentów tych uprawnień, zatem aż o 283 mniej niż rok wcześniej. To najniższy poziom od przynajmniej dekady, przy czym zbliżone liczby notowano również w latach 2012 (242) i 2015 (204). W pierwszym przypadku powodem spadku było zawieszenie nadawania uprawnień związane z kontrolą MSWiA, a w drugim – wejście w życie tzw. deregulacji Gowina.

Oczywiście główną przyczyną ubiegłorocznego spadku jest pandemia koronawirusa. Nim dotarła do Polski, udało się przeprowadzić tylko jedną sesję egzaminacyjną. Odbyła się w dniach 25-28 lutego, a przystąpiło do niej 75 osób (nowe uprawnienia uzyskało 41 z nich). Dodajmy, że była to jednocześnie pierwsza sesja realizowana wg nowych przepisów, które weszły w życie 30 września 2019 r.

Niestety, kolejna sesja – zaplanowana na marzec – nie mogła się odbyć z powodu epidemii COVID-19. Egzaminy wznowiono dopiero we wrześniu, już w odpowiednim reżimie sanitarnym. Wzięło w niej udział 76 osób, a 53 uzyskały nowe uprawnienia. Co ciekawe, i ta sesja odbyła się wg zmienionych przepisów, tj. nowego rozporządzenia obowiązującego od 31 lipca.

Gdy nasilała się druga fala pandemii, udało się jeszcze zorganizować sesję w dniach 13-16 października. Przystąpiło do niej 70 osób, z których uprawnienia otrzymały 34.

Choć na 2020 rok zaplanowano jeszcze dwie sesje (w listopadzie i grudniu), pod koniec października GUGiK poinformował o zwieszeniu egzaminów na czas nieokreślony.

W podziale na zakresy uprawnień jak zwykle najpopularniejsza była „jedynka” i „dwójka”, przy czym – co wyjątkowe – liczba uprawnień w tych zakresach się zrównała. Uwagę warto także zwrócić na relatywnie spory wzrost liczby uprawnień przyznanych w zakresach 3, 6 i 7. Choć wciąż są to wartości bardzo niskie, to i tak kilkakrotnie większe niż w pierwszych latach po wejściu w życie deregulacji Gowina.

AKTUALIZACJA z 20 STYCZNIA: GUGiK podał dziś bardziej szczegółowe dane na temat postępowań kwalifikacyjnych w 2020 r:

 • W 2020 roku nadano uprawnienia 185 osobom. Ogólnie w postępowaniach kwalifikacyjnych na uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii w roku 2020 uczestniczyło 318 osób.
 • W wyniku przeprowadzonego egzaminu 168 osób uzyskało wynik pozytywny, a 150 wynik negatywny.
 • 5 osób zakończyło postępowanie kwalifikacyjne na części wstępnej (nadano im uprawnienia bez egzaminu w trybie przewidzianym w art. 44a ust. 1 Pgik).
 • W ramach uznania wykształcenia za pokrewne, nadano uprawnienia zawodowe z zakresu „3” – 9 osobom oraz zakresu „6” – 8 osobom – łącznie 17 osobom.
 • Ogólnie w wyniku przeprowadzonych w roku 2020 postępowań 94 osoby uzyskały swój pierwszy zakres uprawnień, a 91 osób rozszerzyło posiadane uprawnienia o nowy zakres.

Jerzy Królikowski


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
LIKWIDACJA POWINNI ZLIKWIDOWAĆ I POWINNO BYĆ WEDŁUG ODDANIA OPERATÓW PRZY KOMISJI KOMISJA ZADAJĄC PYTANIA BY WIEDZIAŁA CZY ROBIŁ CZY NIE . OD RAZU NA RYNKU POWSTAŁO BY WIęCEJ FIRM GEODEZYJNYCH POPYT BY WZRÓSŁ..........................................
odpowiedz zgłoś
uprawnienia Jakoś na życie trzeba zarabiać, ludzie mają rodziny i kredyty, więc jeśli robienie uprawnień i praca w geodezji przestanie być opłacalna, to problem sam się rozwiąże, może inni bardziej doceni naszą pracę. To nie człowiek jest dla pracy, tylko praca dla człowieka.
odpowiedz zgłoś
Jasne A co w tym dziwnego? W innych branżach zarabia się po kilka a nawet kilkadziesiąt tys na etacie. W geodezji najniższa krajowa, po kilku latach ciężkie egzaminy, a na koniec uprawnienia i swoją firma po kilku latach frycowego. Tyle że Ci geodeci ze swoimi firmami też nie mają kokosow. Pod podgiki p odjeżdżają zazwyczaj 15letnimi rzeczami i zarabiają może średnio po 4 tys. Więc jaką jest logika wkladania takiego wysiłku w uprawnienia? Żadna. Lepiej zrobić kurs na tira albo elektryka w 2 miesiące i zarabiać w Niemczech 3 tys euro, niż się pchac w geodezje w biedę, aby po kilku latach skończyć jako leśny dziadek z zarobkami 4 tys zł i kilku nastoletnim rzechu. Ta ścieżka kariery w obecnych czasach po prostu nie poplaca.
 14 
odpowiedz zgłoś
odp: Jasne i taka jest niestety rzeczywistość. Po co robić kurs na tira, lepiej zrobić sobie pierwszy lepszy kurs z programowania(wybrać język nawet w ciemno), wirtualizacji, chmury czy linuxa, posiedziec na książkami i samoukiem z pół roku, rozsyłać cv do branży IT. Tam płace startują z poziomu, gdzie w geodezji jest sufit (dla przeciętnego geodety). Przykre, ale coraz bardziej powszechne. Niech IT wchłania ludzi i niech spadną im troche ceny.....
 6 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Jasne IT, czy kierowca tira. Faktem jest, że wszędzie jest lepiej niż w geodezji. Młodzi ludzie w wieku 20-30 lat po kilkumiesięcznych kursach, zarabiają więcej niż geodezyjne leśne dziadki z kilkunastoletnim doświadczeniem, które utknęły w geodezji.
 2 
zgłoś
odp: Jasne Prawda
odpowiedz zgłoś
odp: Jasne Prawda. Szkoda że oszukuje młodych ludzi którzy składają papiery na geodezje i nie mają pojęcia co jest po studiach.
odpowiedz zgłoś
Kończyłem technikum geodezyjne (znałem 3 roczniki, swój, rok starszy, rok młodszy, razem ok. 120 osób), studiowałem geodezję (znałem 3 roczniki jak wyżej ok. 100 osób). W geodezji pracuje 30% znajomych po technikum i jakieś 70%-80% po studiach. Z tych wszystkich 220 osób jako jedyny mam zakresy 1 i 2 i są jeszcze tylko 3 osoby z zakresem 1. jaki z tego wniosek odpowiedzcie sobie sami.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: Kończyłem i to jest słuszna koncepcja
odpowiedz zgłoś
odp: Kończyłem Ze po technikum i po studiach nic ludzie nie wiedzą i trzeba zdobyć uprawnienia żeby czegoś się nauczyć
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
geodeta tak walczyli tak walczyli ze wywalczyli ryczałt sto złotych najmniej egzaminy 1000zł wycieczka nikt naten zawód nie bedzie szedł za wszystko płacimy zawód bedzie wymarłyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy na start żeby jechać w teren trzeba wykupic najmniej 100 zł tak wywalczylo z grupowanie pisali pisali ze ryczałt nas rzucili - wywalczyło
 1 
odpowiedz zgłoś
Geodezja-uprawnienia Ją tam nie wiem ale jak chcesz fachowej porady to młody geodeta nic nie wie. Potrafi tylko obsłużyć GPS. A geodezja to taka szeroką dziedzina że znajomość sprzętu to nie wszystko.
 11 
 11 
odpowiedz zgłoś
odp: Geodezja-uprawnienia Pewnie minusują młodzi gniewni bez uprawnień...
 4 
 7 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Geodezja-uprawnienia Pochwal się kolego w którym roku zdobyłeś uprawnienia ?
 1 
 3 
zgłoś
odp: odp: Geodezja-uprawnienia Niedawno kolego. Pozdrawiam
 1 
 2 
zgłoś
To pochwal się jeszcze do czego jesteś "uprawniony"? :-)
 2 
odpowiedz zgłoś
podejście do uprawnień Tyle, że ci geodeci uprawieni z lat 80-90tych (niektórzy jednego dnia uzyskiwali 4 zakresy uprawnień), w większości nie nadążają za nowymi technologiami. Egzaminu na uprawnienia nie jest łatwo zdać, a każdy kto do niego przystępuję musi zadać sobie pytanie, czy warto, czy wysiłek włożony w naukę zaprocentuje w przyszłości. Pytania na egzaminie są teoretyczne i w bardzo niewielkim stopniu sprawdzają faktyczne umiejętności geodety. Samo rozporządzenie w sprawie uprawnień pozostawia wiele do życzenia, a sam system oceniania- szczególnie części opisowej, daje duże pole do nadużyć dla komisji. Wielu geodetów, sfrustrowanych sytuacją na rynku szuka pracy w innych branżach, szczególnie w IT. Obsługa geodezyjna budowy wymaga przede wszystkim wiedzy praktycznej- także z zakresu budownictwa, a egzamin na zakres 4, to przepisywanie aktów prawnych.
 4 
 20 
odpowiedz zgłoś
Tak gwoli ścisłości - na budowie pierwszy z brzegu majster/brygadzista z miejsca zabije śmiechem Twoją "wiedzę praktyczną z zakresu budownictwa", Jaśnie Oświecony Panie Geodeto-Inwestycyjniku!. Trochę dystansu do zadowolenia z rozumu polecam w nowym roku. :-)
 3 
 2 
odpowiedz zgłoś
uprawnienia Na rynku jest tylu geodetów ze jest z czego wybierać także nie ma czym się martwić.
 1 
 13 
odpowiedz zgłoś
Po to żeby na stare lata być "leśnym dziadkiem" i stemplować roboty młodym ;)
 3 
 22 
odpowiedz zgłoś
Po co sa uprawnienia? Pozdrawiam
 12 
 11 
odpowiedz zgłoś
odp: Po co sa uprawnienia? Jak zwykle bez wyjaśnień ale z -
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
10 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS