Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-01-05| Geodezja

Rekordowo mało nowych geodetów uprawnionych

W 2020 roku wydano rekordowo mało uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii.


Rekordowo mało nowych geodetów uprawnionych
Rekordowo mało nowych geodetów uprawnionych
Rekordowo mało nowych geodetów uprawnionych

Jak wynika z rejestru prowadzonego przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii, w ubiegłym roku przyznano tylko 185 dokumentów tych uprawnień, zatem aż o 283 mniej niż rok wcześniej. To najniższy poziom od przynajmniej dekady, przy czym zbliżone liczby notowano również w latach 2012 (242) i 2015 (204). W pierwszym przypadku powodem spadku było zawieszenie nadawania uprawnień związane z kontrolą MSWiA, a w drugim – wejście w życie tzw. deregulacji Gowina.

Oczywiście główną przyczyną ubiegłorocznego spadku jest pandemia koronawirusa. Nim dotarła do Polski, udało się przeprowadzić tylko jedną sesję egzaminacyjną. Odbyła się w dniach 25-28 lutego, a przystąpiło do niej 75 osób (nowe uprawnienia uzyskało 41 z nich). Dodajmy, że była to jednocześnie pierwsza sesja realizowana wg nowych przepisów, które weszły w życie 30 września 2019 r.

Niestety, kolejna sesja – zaplanowana na marzec – nie mogła się odbyć z powodu epidemii COVID-19. Egzaminy wznowiono dopiero we wrześniu, już w odpowiednim reżimie sanitarnym. Wzięło w niej udział 76 osób, a 53 uzyskały nowe uprawnienia. Co ciekawe, i ta sesja odbyła się wg zmienionych przepisów, tj. nowego rozporządzenia obowiązującego od 31 lipca.

Gdy nasilała się druga fala pandemii, udało się jeszcze zorganizować sesję w dniach 13-16 października. Przystąpiło do niej 70 osób, z których uprawnienia otrzymały 34.

Choć na 2020 rok zaplanowano jeszcze dwie sesje (w listopadzie i grudniu), pod koniec października GUGiK poinformował o zwieszeniu egzaminów na czas nieokreślony.

W podziale na zakresy uprawnień jak zwykle najpopularniejsza była „jedynka” i „dwójka”, przy czym – co wyjątkowe – liczba uprawnień w tych zakresach się zrównała. Uwagę warto także zwrócić na relatywnie spory wzrost liczby uprawnień przyznanych w zakresach 3, 6 i 7. Choć wciąż są to wartości bardzo niskie, to i tak kilkakrotnie większe niż w pierwszych latach po wejściu w życie deregulacji Gowina.

AKTUALIZACJA z 20 STYCZNIA: GUGiK podał dziś bardziej szczegółowe dane na temat postępowań kwalifikacyjnych w 2020 r:

  • W 2020 roku nadano uprawnienia 185 osobom. Ogólnie w postępowaniach kwalifikacyjnych na uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii w roku 2020 uczestniczyło 318 osób.
  • W wyniku przeprowadzonego egzaminu 168 osób uzyskało wynik pozytywny, a 150 wynik negatywny.
  • 5 osób zakończyło postępowanie kwalifikacyjne na części wstępnej (nadano im uprawnienia bez egzaminu w trybie przewidzianym w art. 44a ust. 1 Pgik).
  • W ramach uznania wykształcenia za pokrewne, nadano uprawnienia zawodowe z zakresu „3” – 9 osobom oraz zakresu „6” – 8 osobom – łącznie 17 osobom.
  • Ogólnie w wyniku przeprowadzonych w roku 2020 postępowań 94 osoby uzyskały swój pierwszy zakres uprawnień, a 91 osób rozszerzyło posiadane uprawnienia o nowy zakres.

Jerzy Królikowski


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS