wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-10-27| Geodezja, Prawo, Instytucje

MSWiA negatywnie o nadawaniu uprawnień

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało wyniki kontroli działań GUGiK w zakresie sposobu, trybu, kosztów oraz przestrzegania prawa w sprawach nadawania uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii w latach 2006-10.


MSWiA negatywnie o nadawaniu uprawnień

Kontrola trwała od kwietnia do czerwca br. Jej wyniki zostały przedstawione GUGiK-owi 4 lipca br., a dwa tygodnie później główny geodeta kraju Jolanta Orlińska przesłała do niego swoje uwagi. Cześć z nich uwzględniono w drugiej wersji tekstu z 13 września. 29 września GGK odmówiła podpisania protokołu z kontroli. W wystąpieniu pokontrolnym MSWiA stwierdziło m.in., że:
• W obowiązującym stanie prawnym nie ma przepisów pozwalających głównemu geodecie kraju na zawarcie porozumienia, na podstawie którego można zlecić jakiemukolwiek podmiotowi zewnętrznemu organizowanie postępowań kwalifikacyjnych (takowe zawarto z SGP w 1991 r., a następnie w 2002 r.).
• GUGiK niezgodnie z przepisami organizował postępowania kwalifikacyjne poza swoją siedzibą, znacząco podnosząc tym samym koszt ich przeprowadzania.
• Fakt, że te same osoby przygotowywały pytania egzaminacyjne, przeprowadzały egzamin i jednocześnie prowadziły szkolenia dla kandydatów ubiegających się o nadawanie uprawnień zawodowych nie narusza żadnych przepisów, choć należy takie postępowanie uznać za nieetyczne.
• GGK naruszył ustawę o ochronie danych osobowych, powierzając Stowarzyszeniu Geodetów Polskich dane geodetów zainteresowanych nabyciem uprawnień. Osobami uprawnionymi do ich przetwarzania byli bowiem wyłącznie pracownicy GUGiK.
• Pracownicy SGP nie byli uprawnieni do poświadczania zgodności z oryginałem dokumentów składanych przez osoby ubiegające się o nadawanie uprawnień.
• W okresie od 2006 roku do marca 2010 z naruszeniem Prawa geodezyjnego i kartograficznego przekazywano Komisji Kwalifikacyjnej świadectwa potwierdzające nadawanie uprawnień zawodowych opieczętowanych i podpisanych przez GGK in blanco.
• W dwóch przypadkach o kilkanaście dni przekraczano terminy zapisane w kpa na rozpoznanie wniosków ws. ponownego rozpatrzenia sprawy.
• W ocenie MSWiA opłaty wnoszone przez osoby ubiegające się o nadanie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii powinny były w pierwszej kolejności trafiać na rachunek dochodów własnych GUGiK, a nie na konto SGP. W toku kontroli ustalono bowiem, że analizy kosztów i kalkulacji opłat za przeprowadzenie postępowania kwalifikacyjnego były dokonywane przez Stowarzyszenie Geodetów Polskich. Natomiast główny geodeta kraju nie dokonywał własnych analiz i kalkulacji oraz nigdy nie wniósł uwag do kalkulacji przedstawionej przez SGP. Zdaniem MSWiA, gdyby GGK w sposób prawidłowy organizował postępowania kwalifikacyjne, a opłaty byłyby przekazywane na rachunek GUGiK, istniałaby możliwość przekazania do budżetu państwa wygenerowanych nadwyżek finansowych lub zostałaby ustalona inna wysokość opłaty egzaminacyjnej.


Na podstawie wyników ww. kontroli minister spraw wewnętrznych i administracji negatywnie ocenił działania GUGiK w zakresie sposobu, trybu, kosztów oraz przestrzegania prawa w sprawach nadawania uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii. W związku z powyższymi uwagami Departament Kontroli, Skarg i Wniosków wniósł o:
1) natychmiastowe przejęcie przez głównego geodetę kraju prowadzenia postępowań kwalifikacyjnych w sprawie o nadanie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii w celu doprowadzenia do zgodności z przepisami obowiązującego prawa;
2) nieprzenoszenie własnych kompetencji w zakresie przeprowadzania postępowań konkursowych w sprawie nadawania uprawnień zawodowych na Stowarzyszenie Geodetów Polskich, bez upoważnienia zawartego w przepisach;
3) podjęcie natychmiastowych działań mających na celu sprawowanie skutecznego nadzoru nad określaniem wysokości kosztów postępowania egzaminacyjnego oraz nad wydatkowaniem środków pozyskiwanych z opłat egzaminacyjnych;
4) podjęcie działań w celu doprecyzowania przepisów rozporządzenia w sprawie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii w zakresie organizacji postępowań kwalifikacyjnych w sprawach o nadanie uprawnień zawodowych dotyczących praw i obowiązków w nieprzekraczalnym terminie 3 miesięcy;
5) podjęcie natychmiastowych działań w celu wyeliminowania sytuacji naruszających przepisy ustawy o ochronie danych osobowych i zasady Polityki Bezpieczeństwa Ochrony Danych Osobowych w zakresie gromadzenia i przetwarzania danych osobowych;
6) podjęcie działań mających na celu wyeliminowanie sprzeczności pomiędzy przepisami ustawy o ochronie danych osobowych i rozporządzenia w sprawie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii, dotyczących umieszczania w internecie informacji o rodzajach kar dyscyplinarnych w nieprzekraczalnym terminie 3 miesięcy;
7) podjęcie natychmiastowych działań w celu wzmocnienia nadzoru nad terminowością prowadzonych przez GGK postępowań administracyjnych.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS