wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-12-28| Geodezja, Prawo

Rząd o epidemicznych problemach przy scalaniu i modernizacji EGiB

Aktualnie obowiązujące przepisy epidemiczne istotnie utrudniają sprawne scalanie gruntów oraz realizowanie modernizacji EGiB – zwraca uwagę w interpelacji posłanka Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Osos.


Rząd o epidemicznych problemach przy scalaniu i modernizacji EGiB

Co z zebraniami ws. scaleń?

Parlamentarzystka zauważa, że zgodnie z ustawą o scaleniu i wymianie gruntów decyzję o zatwierdzeniu projektu scalenia podaje się do wiadomości m.in. przez jej odczytanie na zebraniu uczestników. Problem w tym, że aktualne obostrzenia epidemiczne nie pozwalają na organizowanie zgromadzeń publicznych liczących więcej niż 5 osób. Zwołanie i odbycie zebrania uczestników scalenia jest więc niemożliwe, a pominięcie obowiązku odczytania decyzji na takim spotkaniu obarczone będzie ryzykiem zakwestionowania prawidłowości doręczenia decyzji – twierdzi posłanka.

W odpowiedzi na interpelację minister rolnictwa Grzegorz Puda podziela opinię o konieczności zmiany przytoczonych przepisów. Jak wyjaśnia, resort postulował wprowadzenie takich zmian już w ramach wcześniejszych „ustaw antycovidowych”, jednak ostatecznie kwestie te nie zostały w nich uregulowane. Realizację scaleń w trakcie epidemii ma jednak usprawnić nowelizacja ustawy o scaleniu i wymianie gruntów, której projekt został opublikowany w połowie grudnia.

„Projektowane przepisy mają zapewnić usprawnienie prowadzenia postępowań scaleniowych w związku z wprowadzeniem na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej stanu epidemii spowodowanej COVID-19. W celu maksymalnego ograniczenia bezpośrednich kontaktów międzyludzkich w okresie stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii w projekcie zawarto regulacje umożliwiające wykorzystanie środków komunikacji elektronicznej przy realizacji zadań związanych z przeprowadzaniem postępowań scaleniowych, a w szczególności organizowania zebrań uczestników scalenia i podejmowania uchwał” – wyjaśnia Grzegorz Puda.

„Projektowane zmiany przewidują także rozwiązanie problemu, o którym mowa w interpelacji (…), poprzez rezygnację z odczytywania na zebraniach uczestników scalenia postanowienia o wszczęciu postępowania scaleniowego oraz decyzji o zatwierdzeniu projektu scalenia gruntów, co przyczyni się do usprawnienia przeprowadzanego postępowania administracyjnego, a w szczególności do ograniczenia bezpośrednich kontaktów międzyludzkich. Wprowadzono natomiast możliwość zamieszczania informacji o wydaniu postanowienia/decyzji oraz miejscu ich wywieszenia na stronach podmiotowych biuletynu informacji publicznej organu, który wydał postanowienie/decyzję” – pisze minister rolnictwa.

Jak zawiadamiać o ustalaniu granic?

Drugi problem poruszony przez Katarzynę Osos dotyczy modernizacji ewidencji gruntów i budynków. Zgodnie z art. 98 ustawy z 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 nieodebranego pisma podlegającego doręczeniu za potwierdzeniem odbioru nie można uznać za doręczone w czasie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii oraz przed upływem 14 dni od dnia zniesienia tych stanów.

Z sygnałów dochodzących do posłanki wynika, że przepis ten wymaga uchylenia lub zmiany, gdyż znacząco utrudnia zawiadamianie właścicieli nieruchomości o realizowanym w ramach modernizacji EGiB ustalaniu granic. „W sytuacji gdy w świetle prawa zawiadomienie nie może zostać skutecznie doręczone w wymaganym przepisami administracyjnymi terminie, zatrzymana zostaje cała procedura, natomiast realizacja projektu finansowanego z funduszy unijnych wymaga przestrzegania terminów składania niezbędnych dokumentów” – czytamy w interpelacji. Skutkiem tej regulacji może być zatem utrata unijnych dotacji na modernizację EGiB oraz utrata płynności finansowej wykonawców tych prac.

Do obaw tych ustosunkowała się wiceminister rozwoju Anna Kornecka. „Jak wynika z wyjaśnień przedstawionych przez Głównego Geodetę Kraju (…) prace geodezyjne, w tym także te związane z procesem modernizacji ewidencji gruntów i budynków, są realizowane (nie zostały wstrzymane lub zawieszone)” – podkreśla. Wyjaśnia ponadto, że obecnie obowiązujące obostrzenia nie utrudniają wykładania projektu operatu opisowo-kartograficznego do wglądu osób zainteresowanych, a także rozstrzygania uwag zgłoszonych do tego dokumentu.

Wiceminister przyznaje jednocześnie, że wskazany w interpelacji art. 98 faktycznie może wpływać na terminy realizacji prac modernizacyjnych. „Należy jednakże podkreślić, że czynności podejmowane w celu ustalenia przebiegu granic działek ewidencyjnych, a następnie zmiany danych wprowadzane w rejestrze ewidencji gruntów i budynków na podstawie ustaleń dokonanych w trybie § 37-39 rozporządzenia [ws. EGiB], mają charakter ewidencyjny i polubowny oraz służą uzupełnieniu bądź uwiarygodnieniu już istniejących danych ewidencyjnych. Udział w tych czynnościach leży w interesie właścicieli (władających) nieruchomości, a ustalenia przebiegu granic działek ewidencyjnych są tą drogą dokonywane przez wykonawców prac geodezyjnych na podstawie zgodnych wskazań zawiadomionych stron, potwierdzonych ich zgodnym oświadczeniem złożonym do protokołu ustalenia przebiegu granic działek ewidencyjnych” – wyjaśnia Anna Kornecka.

Mając jednak na względzie, że uwagi do tego przepisu przekazał także główny geodeta kraju, w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii prowadzone będą analizy możliwości rozszerzenia katalogu wyjątków od stosowania tego przepisu – zapowiada wiceminister.

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS