wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-12-15| Geodezja, Prawo, Kataster

Nowelizacja ustawy usprawni scalanie gruntów

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o scalaniu i wymianie gruntów. Jak zapewniają autorzy nowych przepisów, mają one usprawnić i przyspieszyć realizację postępowań scaleniowych.


Nowelizacja ustawy usprawni scalanie gruntów <br />
fot. Geoportal.gov.pl
fot. Geoportal.gov.pl

Jak wylicza Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w latach 2004-2019 w Polsce wykonano scalenia i wymiany gruntów na obszarze 206 tys. ha, co średnio rocznie dawało 12 904 ha. Tymczasem ekspertyzy wskazują, że obecnie postępowaniem scaleniowym należałoby objąć łącznie 2 mln 967 tys. ha gruntów rolnych, a każdego roku prace te powinny być realizowane dla około 450 tys. ha. By osiągnąć to tempo, niezbędne są zmiany przepisów ustawy.

Usprawnienie oraz przyspieszenie postępowań scaleniowych ma nastąpić w szczególności poprzez wprowadzenie terminów dla wojewodów i sądów administracyjnych do rozpatrywania odwołań i skarg na wzór specustaw, co pozwoli na wykonywanie ostatecznych decyzji o zatwierdzeniu projektu scalenia w racjonalnych ramach czasowych. Nowe przepisy mają zapobiec sytuacjom, gdy z powodu niektórych, często nielicznych uczestników scalenia kontestujących potrzebę przeprowadzenia tych prac, sądy administracyjne w kilka lat po zakończeniu tej operacji uchylają lub stwierdzają nieważność całej decyzji, niwecząc olbrzymi wysiłek włożony w realizację projektów scaleniowych – tłumaczą autorzy przepisów.

Nowelizacja ma także uregulować procedury przeprowadzania postępowania scaleniowego w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Wprowadzi bowiem możliwość organizowania zebrań oraz wykonywania prawa głosu z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej.

Celem projektowanych przepisów jest również wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 18 kwietnia 2019 r. TK orzekł w nim, że art. 33 ust. 2 ustawy o scalaniu i wymianie gruntów jest niezgodny z ustawą zasadniczą, uniemożliwia bowiem stwierdzenie wydania ostatecznej decyzji o zatwierdzeniu projektu scalania z naruszeniem prawa.

Nowelizacja ma także ujednolicić przepisy w zakresie organu właściwego do ujawnienia nowego stanu prawnego w księgach wieczystych, który wynika z decyzji o zatwierdzeniu projektu scalenia lub wymiany gruntów. W obecnie obowiązującym art. 2 ust. 1 ustawy o utracie mocy prawnej niektórych ksiąg wieczystych jako organ właściwy wskazany jest wójt/burmistrz/prezydent miasta, natomiast organem właściwym do przeprowadzania postępowania scaleniowego jest starosta.

Projekt przewiduje ponadto zmianę w ustawie Prawo geodezyjne i kartograficzne w zakresie zawiadamiania stron o ustaleniu gleboznawczej klasyfikacji gruntów. Obecnie obowiązujące przepisy przewidują, że zawiadamianie stron oraz doręczenie decyzji o ustaleniu gleboznawczej klasyfikacji odbywa się za pokwitowaniem przez operatora pocztowego na adres wskazany w ewidencji gruntów i budynków. Przy przeprowadzaniu klasyfikacji z urzędu na gruntach objętych postępowaniem scaleniowym, z uwagi na dużą liczbę stron postępowania zasadne jest jednak zastosowanie trybu doręczeń w formie obwieszczenia – postulują autorzy projektu.

Inne zmiany proponowane w nowelizacji to m.in.:

 • zmiana definicji celu scalenia gruntów,
 • wprowadzenie definicji gospodarstwa rolnego zawierającej szczególną normę obszarową,
 • doprecyzowanie czynności związanych z ustaleniem granic obszaru scalenia lub wymiany (tzw. granic zewnętrznych) wykonywanych po wszczęciu postępowania scaleniowego lub wymiennego poprzez wskazanie możliwych do zastosowania trybów ustalenia tych granic, tj. wznowienie znaków granicznych, wyznaczenie punktów granicznych ujawnionych uprzednio w EGiB lub ustalenie przebiegu granic,
 • włączenie przedstawiciela gminy do komisji doradczej,
 • rezygnacja z konieczności szacowania wartości drzewostanów na potrzeby postępowania scaleniowego przez rzeczoznawcę na zasadach określonych w przepisach o gospodarce nieruchomościami,
 • doprecyzowanie skutków ostatecznej decyzji o zatwierdzeniu projektu scalenia lub wymiany gruntów.

Konsultacje projektu potrwają do połowy stycznia. Nowelizacja wejdzie w życie 30 dni po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.

Jerzy Królikowski


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Scalenie dla Mierniczych w nowej ustawie o zawodzie
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: Scalenie Mierniczy to mrzonka taka sama jak mit adwokata i chirurga. Dobry i ze znajomościami adwokat i chirurg jeżdżą dobrymi samochodami. Słaby jeździ tramwajem. Tyle w temacie. W geodezji niczym się to nie różni. Po prostu więcej jest plantkonu.
 1 
odpowiedz zgłoś
przedewszystkim to scalenia powinny robić gminy, nie powiaty. I taki drogi robi się tylko gminne. I tak to z gminą się wszystko ustala. To przedstawiciele gmin znają swój teren i swoje drogi na wylot, znają potrzeby mieszkańców...Starosta jest zbędnym łącznikiem. Gdyby to robiły gminy, Decyzja z gminy trafiła by do Starosty i ten wprowadziłby zmianę, proste. Nie pojmuje po co zamieszany jest w to Starosta, któremu w żaden sposób na tym nie zależy. Podczas gdy gminom już o wiele bardziej. Ktoś jest w stanie to racjonalnie wytłumaczyć?
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: przedewszystkim Tylko, że wydaje się decyzję administracyjną, a Gmina ma też grunty na terenie gminy i jest stroną. Musi być wtedy wyłączona (KPA) i wtedy scalenie musi procedować inna gmina, która dostaje "taki gorący kartofel". Scalenie w Lipnicy Wielkiej "robił" Wójt Gminy Nowy Targ.
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: przedewszystkim a dróg powiatowych to nie ma na terenie obiektu scaleniowego? Ich granice też ulegają zmianie w wyniku scalenia. To co, inny starosty powinien się tym zająć, niż ten na terenie którego jest scalenie?
 1 
zgłoś
a uwolnić scalenie na wszystkich firm? i bedzie tak samo skopana robota jak modernizacje hahahha, ogarnijcie sie
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
Scalenie i podział też do nowelizacji Mam nadzieje że przepisy o scaleniu i podziale również doczekają się nowelizacji, procedura bardzo rzadko stosowana i myloną z procedurą scalenia i wymiany. Pierwszą zmianą powinno być zmienienie nazwy, bo nie sposób wytłumaczyć że to dwie różne procedury. Jest kilka kwestii które wymagają doprecyzowania oraz powszechna edukacja Wójtów, Burmistrzów, Prezydentów Miast oraz inwestorów jak w nowoczesny sposób można kształtować przestrzeń, uwalniać tereny inwestycyjne, pozyskiwać tereny pod drogi (alternatywa do np. decyzji ZRID).
 5 
odpowiedz zgłoś
Powinni całkowicie to uwolnić, zwłaszcza zabrać kompetencje starostom. Są starostowie gdzie temat scaleń mają w d.. i nie będą robić mimo, że rolnicy oto apelują. Gdyby to było w rękach samorządów o wiele więcej byłoby porobione
 8 
 1 
odpowiedz zgłoś
Dla tych którzy wciąż naiwnie myślą problem w tym że to jest w rękach samorządu. Wojewódzkie biura podlegaja pod marszalka i decydują o wszystkim łącznie z tym gdzie będą robione scalenia. Starosta jest tylko formalnym wykonawcą, często nieświadomym
 1 
odpowiedz zgłoś
Brakuje zasadniczej zmiany, czyli zniesienia monopolu WBGTiR na prace scaleniowe. To dopiero może przyspieszyć scalenia. A tak fachowcy monopoliści z WBGTiR biedzą się latami na d jednym scaleniem, a potem jeszcze dostają nagrody za "wartości artystyczne". Zrobiłem niejeden podział, czasem ładny, a nagrody nigdy nie dostałem.
 9 
 9 
odpowiedz zgłoś
I słusznie ... "Nowe przepisy mają zapobiec sytuacjom, gdy z powodu niektórych, często nielicznych uczestników scalenia kontestujących potrzebę przeprowadzenia tych prac, sądy administracyjne w kilka lat po zakończeniu tej operacji uchylają lub stwierdzają nieważność całej decyzji, niwecząc olbrzymi wysiłek włożony w realizację projektów scaleniowych" - vide scalenie w Lipnicy Wielkiej powiat nowotarski, w 20 lat po zakończeniu scalenia Pani Sędzia NSA uchyliła decyzję scaleniową, z powodu drobnych braków formalnych. Pytam się co teraz: nastąpiło wejście w posiadanie nowych działek, wpisy do KW, obrót nieruchomościami, budowa nowych dróg itp. Kto w takim razie zapłaci teraz za przywrócenie do stanu sprzed scalenia, bo decyzja uchylona, nie istnieje w obrocie prawnym.
 13 
odpowiedz zgłoś
7 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS