wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-09-21| Geodezja, Prawo

Rząd o doręczaniu przesyłek związanych z modernizacją EGiB

W swojej interpelacji posłowie Koalicji Obywatelskiej zwrócili uwagę na problem doręczania przez pocztę pism związanych z modernizacją ewidencji gruntów i budynków.


Rząd o doręczaniu przesyłek związanych z modernizacją EGiB <br />
fot. Pixabay
fot. Pixabay

Zgodnie z art. 98 ustawy z 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 nieodebrane pisma podlegające doręczeniu z potwierdzeniem odbioru przez operatora pocztowego, których termin odbioru określony w zawiadomieniu o pozostawieniu pisma wraz z informacją o możliwości jego odbioru przypadał w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, nie można uznać za doręczone w czasie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii oraz przed upływem 14 dni od dnia zniesienia tych stanów.

Jak zwracają uwagę posłowie KO, od zasady tej przewidziano kilka wyjątków, jednak nie dotyczą one spraw geodezji i kartografii. W praktyce uniemożliwia to prowadzenie modernizacji EGiB, to zaś może doprowadzić do utraty unijnych dotacji przeznaczonych na ten cel. W związku z tym posłowie pytają ministra infrastruktury, czy i kiedy zamierza uchylić art. 98 wspomnianej ustawy lub wyłączyć obowiązywanie przepisu w sprawach geodezji i kartografii?

Odpowiedzi na interpelację udzielił wiceminister Andrzej Bittel. Zwraca w niej uwagę na obowiązujące od 20 sierpnia przepisy ustawy o zmianie ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 1423). Najistotniejsze zmiany, jakie zostały wprowadzone w tym akcie, to uchylenie art. 82 ustawy z 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych, udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 (DzU poz. 1086) dotyczącego zwrotu nadawcy przesyłki pocztowej.

Ponadto zgodnie z art. 11 ust. 1 i 2 ustawy o zmianie ustawy o delegowaniu pracowników przesyłki, o których mowa we wspomnianym w interpelacji artykule 98, niedoręczone przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, uznaje się za doręczone po upływie 14 dni od jej wejścia w życie. Powyższego zapisu nie stosuje się, jeżeli przed wejściem w życie ustawy o delegowaniu pracowników operator pocztowy dokonał zwrotu przesyłki, a organ administracji publicznej ponownie wysłał pismo podlegające doręczeniu za potwierdzeniem odbioru – wyjaśnia Andrzej Bittel.

Pełna treść interpelacji i odpowiedzi

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
interpretacja odpowiedzi sekretarza Napisać, że ten człowiek z Rządu jest niezbyt mądry, to nic nie napisać. Choć z drugiej strony, ile to wysiłku trzeba włożyć, żeby nie zrozumieć prostego pytania i potem jeszcze udzielić odpowiedzi na pytanie, którego niezrozumienie się udaje, w ten sposób, żeby nie było powiązane z zadanym pytaniem?
 3 
odpowiedz zgłoś
Znowu bezsensowna odpowiedź. Już pisałem pod artykułem "jak mierzyć w czasie pandemii. Jeszcze raz wyjaśniam: Zgodnie z USTAWĄ z dnia 16 kwietnia 2020 r. o ... SARS-CoV-2 ART. 97 operator pocztowy ... nie zwraca nadawcy przesyłki pocztowej. A art. 98 mówi że takie przesyłki "nie można uznać za doręczone" Czyli Wykonawca nie otrzyma zwrotek i nie można uznać doręczenia tych zawiadomień. Wyjściem z sytuacji jest zmiana prawa w tym zakresie a nie w podnoszonym w piśmie.
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: Znowu bezsensowna odpowiedź. Niezwracanie któraś tam ustawa covid X.0 zniosła ale art. 98 dalej jest jaki był, tylko dopisali postępowania administracyjne jako wyłączone (od bodaj 5 wrzesnia 14dni). Nawet jak otrzyma zwrotkę (a raczej nieodebraną przesyłkę) to dalej jest niedoręczone. Zwrotka to jedno (bo wiesz kiedy strona otrzymałą) ale nieodebrane przesyłki (nawet zwrócone do nadawcy) to drugie. Art. 98. 1. Nieodebranych pism podlegających doręczeniu za potwierdzeniem odbioru przez operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. ? Prawo pocztowe, których termin odbioru określony w zawiadomieniu o pozostawieniu pisma wraz z informacją o możliwości jego odbioru przypadał w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, nie można uznać za doręczone w czasie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii oraz przed upływem 14 dni od dnia zniesienia tych stanów.
 2 
odpowiedz zgłoś
Pytanie Ta odpowiedź nic nie wnosi, ponieważ odpowiadający nie przeczytał dokładnie pytania. Wykonawca prac nadal nie może skutecznie zawiadomić stron, jeśli nie odbiorą zawiadomień pozostawionych na poczcie w ciągu 2 tygodni. Wykonawca to nie organ (art. 98 ust. 2 - wyjątki)
 4 
odpowiedz zgłoś
3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS