wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-10-16| Geodezja, GIS

Kolejny atak hakerski. Zablokowane bazy geodezyjne w powiecie oświęcimskim

Serwer z bazami danych Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Oświęcimiu został 13 października zablokowany przez hakerów – taką wiadomość otrzymali lokalni geodeci.


Kolejny atak hakerski. Zablokowane bazy geodezyjne w powiecie oświęcimskim

W związku z tym nie ma możliwości zgłaszania prac, udostępniania materiałów, przyjmowania prac geodezyjnych do zasobu, a także składania projektów do uzgodnień na naradach koordynacyjnych.

„Jesteśmy drugim powiatem w Polsce w takiej sytuacji, nie umiemy więc nawet precyzyjnie ocenić, jak długo będziemy odzyskiwać dane. Sytuacja może w naszej ocenie trwać nawet 2-4 tygodnie. Jednocześnie informujemy, że podjęliśmy intensywne działania zmierzające do odzyskania danych. O uruchomieniu systemu zostaną Państwo niezwłocznie powiadomieni” – napisała do wykonawców geodezyjnych Wioletta Nowak, geodeta powiatowy.

Informację o utrudnieniach znajdziemy też na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu. Dowiadujemy się z niej, że problem dotyczy nie tylko PODGiK-u: „Trwają prace nad przywróceniem pełnej sprawności systemu teleinformatycznego w Wydziale Geodezji, Kartografii i Gospodarki Nieruchomościami, Wydziału Architektury i Budownictwa oraz Wydziale Inwestycji, Rozwoju i Dróg”. Dalej czytamy, że „13 października br. nastąpiła poważna awaria systemu teleinformatycznego w Starostwie Powiatowym w Oświęcimiu. W związku z awarią i naprawą infrastruktury nadal występują utrudnienia w bieżącej pracy wspomnianych wydziałów. Trwają prace nad przywróceniem pełnej sprawności systemu. Uruchomienie systemów oraz obsługi klientów urzędu może potrwać nawet kilka tygodni”.

Przypomnijmy, że z podobnym problemem mierzyło się w ostatnich tygodniach Starostwo Powiatowe w Chełmnie. Obsługę geodetów udało się przywrócić po miesiącu od ataku hakerskiego.

Źródło: Starostwo w Oświęcimiu, DC


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Szkoda gadać -lepiej drzewo genealogiczne na pisać Prowadzenie baz Państwowego zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego powinno się z mocy ustawy zabrać starostom co najmniej 10 lat temu. Teraz to super zarządzanie w starostwach powiatowych zaczniemy to odczuwać .
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: Szkoda gadać -lepiej drzewo genealogiczne na pisać Geoinformatyku, a sądzisz że nie było włamań na geoportal ?
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Szkoda gadać -lepiej drzewo genealogiczne na pisać PS. Sklepik geoportalowy to już zaś szczyt bezpieczeństwa i finezji ciosany siekierką.
 1 
 1 
zgłoś
odp: Szkoda gadać -lepiej drzewo genealogiczne na pisać Czemu służy taki komentarz poza wydłużeniem z 5 do 6 cm e-penisa?
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Szkoda gadać -lepiej drzewo genealogiczne na pisać Cieszę się że pozytywnie wpłynął na twój organik.
 1 
 1 
zgłoś
ABW powinno zająć się tym i to jak najszybciej.
 2 
odpowiedz zgłoś
SBL Bieruńsko_lędziński nie działa odwczoraj
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
Obstawiajmy który powiat będzie następny ?
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: Obstawiajmy który Obstawiam zgierski... może skasują im się rastry i skończy się hybrydowa mapa :D
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Obstawiajmy który Jeśli skasują im się rastry to podejrzewam, że skanery i programy do wpasowania pójdą w ruch u wykonawców
 1 
 2 
zgłoś
Windows czy Linux ? czy to ma jakieś znaczenie? - i tak z ciekawości o jaki system operacyjny oparte były te serwery ?
odpowiedz zgłoś
Geomatyka-Kraków To drugi atak na system geomatyki, nich reszta powiatów zadba o ochronę tego systemu
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
odp: Geomatyka-Kraków Jak mi system każde przy braku SSL wpisywać login i hasło na jednym z powiatów to co się dziwić ?
 8 
odpowiedz zgłoś
było więcej takich przypadków co jest tajemnicą poliszynela... praca zadalna otwiera wiele możliwości. Wystarczą dwie rzeczy: podłączenie pod zdalny pulpit w pracy oraz nie wyłącznie i nie wylogowanie komputera w domu. Do tego brak zabezpieczeń domowego komputera od antywirusów poprzez brak aktualizacji systemu Windows. To tak jakbyśmy wyjechali na wakacje zostawiając bramę i drzwi otwarte. Kwestie backupów to podstawa inaczej trzeba zapłacić w USD bo innej rady nie ma...
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: było więcej takich przypadków co jest tajemnicą poliszynela... Czyli co ktoś włamie sie mi do mieszkania żeby usiąść przy komputerze podłączonym zdalnym pulpitem mając nadzieję, że go nie wylogowalem ? Czy może wejdzie w szyfrowane połączenie jako man in the middle, podwyższy sobie uprawnienia bo powinny być użytkownika i przejmie sieć oraz zaszyfruje serwery ? A może w niektórych systemach są użytkownicy administracyjni z takim samym loginem i hasłem ?
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
Czy wspominałem już o certyfikowaniu systemów informatycznych pod względem bezpieczeństwa w urzędach ? Czy ktoś testuje czas postawienia systemu z backupu i kompletność kopii ?
 8 
odpowiedz zgłoś
Paranoja Jak urząd który ma działać zgodnie z ustawą będzie przywracał serwery 4 tygodnie ? Przecież to jest śmiech na sali. Mają mieć kopie i tyle. Jak moj prywatny serwer by padł to nikt by sie nie przejmował ze nie oddaje roboty w terminie tylko dostał bym napewno karę. Ciekawe czy ktoś odpowie za to ze np wyciekną wszystkie dane osobowe z powiatu.
 6 
odpowiedz zgłoś
8 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS