Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-10-16| Geodezja, GIS

Kolejny atak hakerski. Zablokowane bazy geodezyjne w powiecie oświęcimskim

Serwer z bazami danych Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Oświęcimiu został 13 października zablokowany przez hakerów – taką wiadomość otrzymali lokalni geodeci.


Kolejny atak hakerski. Zablokowane bazy geodezyjne w powiecie oświęcimskim

W związku z tym nie ma możliwości zgłaszania prac, udostępniania materiałów, przyjmowania prac geodezyjnych do zasobu, a także składania projektów do uzgodnień na naradach koordynacyjnych.

„Jesteśmy drugim powiatem w Polsce w takiej sytuacji, nie umiemy więc nawet precyzyjnie ocenić, jak długo będziemy odzyskiwać dane. Sytuacja może w naszej ocenie trwać nawet 2-4 tygodnie. Jednocześnie informujemy, że podjęliśmy intensywne działania zmierzające do odzyskania danych. O uruchomieniu systemu zostaną Państwo niezwłocznie powiadomieni” – napisała do wykonawców geodezyjnych Wioletta Nowak, geodeta powiatowy.

Informację o utrudnieniach znajdziemy też na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu. Dowiadujemy się z niej, że problem dotyczy nie tylko PODGiK-u: „Trwają prace nad przywróceniem pełnej sprawności systemu teleinformatycznego w Wydziale Geodezji, Kartografii i Gospodarki Nieruchomościami, Wydziału Architektury i Budownictwa oraz Wydziale Inwestycji, Rozwoju i Dróg”. Dalej czytamy, że „13 października br. nastąpiła poważna awaria systemu teleinformatycznego w Starostwie Powiatowym w Oświęcimiu. W związku z awarią i naprawą infrastruktury nadal występują utrudnienia w bieżącej pracy wspomnianych wydziałów. Trwają prace nad przywróceniem pełnej sprawności systemu. Uruchomienie systemów oraz obsługi klientów urzędu może potrwać nawet kilka tygodni”.

Przypomnijmy, że z podobnym problemem mierzyło się w ostatnich tygodniach Starostwo Powiatowe w Chełmnie. Obsługę geodetów udało się przywrócić po miesiącu od ataku hakerskiego.

Źródło: Starostwo w Oświęcimiu, DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS