wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-10-16| Geodezja, GIS

Kolejny atak hakerski. Zablokowane bazy geodezyjne w powiecie oświęcimskim

Serwer z bazami danych Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Oświęcimiu został 13 października zablokowany przez hakerów – taką wiadomość otrzymali lokalni geodeci.


Kolejny atak hakerski. Zablokowane bazy geodezyjne w powiecie oświęcimskim

W związku z tym nie ma możliwości zgłaszania prac, udostępniania materiałów, przyjmowania prac geodezyjnych do zasobu, a także składania projektów do uzgodnień na naradach koordynacyjnych.

„Jesteśmy drugim powiatem w Polsce w takiej sytuacji, nie umiemy więc nawet precyzyjnie ocenić, jak długo będziemy odzyskiwać dane. Sytuacja może w naszej ocenie trwać nawet 2-4 tygodnie. Jednocześnie informujemy, że podjęliśmy intensywne działania zmierzające do odzyskania danych. O uruchomieniu systemu zostaną Państwo niezwłocznie powiadomieni” – napisała do wykonawców geodezyjnych Wioletta Nowak, geodeta powiatowy.

Informację o utrudnieniach znajdziemy też na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu. Dowiadujemy się z niej, że problem dotyczy nie tylko PODGiK-u: „Trwają prace nad przywróceniem pełnej sprawności systemu teleinformatycznego w Wydziale Geodezji, Kartografii i Gospodarki Nieruchomościami, Wydziału Architektury i Budownictwa oraz Wydziale Inwestycji, Rozwoju i Dróg”. Dalej czytamy, że „13 października br. nastąpiła poważna awaria systemu teleinformatycznego w Starostwie Powiatowym w Oświęcimiu. W związku z awarią i naprawą infrastruktury nadal występują utrudnienia w bieżącej pracy wspomnianych wydziałów. Trwają prace nad przywróceniem pełnej sprawności systemu. Uruchomienie systemów oraz obsługi klientów urzędu może potrwać nawet kilka tygodni”.

Przypomnijmy, że z podobnym problemem mierzyło się w ostatnich tygodniach Starostwo Powiatowe w Chełmnie. Obsługę geodetów udało się przywrócić po miesiącu od ataku hakerskiego.

Źródło: Starostwo w Oświęcimiu, DC


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS