wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-10-09| Geodezja, Sprzęt

Testujemy odbiornik satelitarny Leica GS18

Jeśli ktoś sądził, że odbiornik GNSS niczym go już nie zaskoczy, to Leica GS18 I z systemem wizualnego pozy­c­jonowania może sprawić, iż zmieni zdanie. Jak każda technologia pomiarowa i ta nie jest jednak wolna od ograniczeń. Test odbiornika prezentujemy w październikowym wydaniu miesięcznika GEODETA.


Testujemy odbiornik satelitarny Leica GS18 <br />
fot. DC
fot. DC
Instrument trafił do sprzedaży pod koniec sierpnia br. i – sądząc po statys­tykach wejść w tę wiadomość opub­likowaną na portalu Geoforum.pl – od razu wzbudził spore zainteresowanie polskich użytkowników. Jego nazwa nie zapowiada rewolucji – nawiązuje do zaprezentowanego w 2017 r. modelu GS18 T. I faktycznie: zarówno pod względem wyglądu, jak i parametrów odbiorczych niewiele się od niego różni. Wyposażony jest więc w 555-kanałową płytę śledzącą wszystkie dostępne systemy GNSS i satelitarne korekty SmartLink. Ma też wbudowaną inercyjną jednostkę pomiarową (IMU) służącą do kompensowania wychylenia tyczki. Przypomnijmy, że GS18 T był pierwszym seryjnym odbiornikiem oferującym ten sposób kompensacji. W przeciwieństwie do wcześniejszych rozwiązań technologia ta nie wymaga kalibracji sensora, działa w pełnym zakresie wychylenia i jest odporna na zakłócenia pola elektro­magnetycznego.

Co kryje się zatem za literką „I”? Słowo imaging (obrazowanie), a konkretnie wbudowana cyfrowa kamera, która pozwala mierzyć w technologii „wizualnego pozycjonowania”. Jako że byliśmy ciekawi, co to takiego, zaraz po premierze zwróciliśmy się do oddziału Leica Geosystems w Polsce o możliwość przetestowania nowego odbiornika.

• Mierzysz na zdjęciu i chmurze

Praca na zdjęciach jest prosta, choć trzeba przestrzegać określonych zasad, by uzys­kać dokładność deklarowaną przez producenta. Po uruchomieniu kamery w odbiorniku przechodzimy normalnym krokiem obok obiektu, który chcemy mierzyć, kierując obiektyw w jego stronę. W tym czasie kamera rejestruje 2 obra­zy na sekundę, a odbiornik oblicza pozycję z częstotliwością 20 Hz. Dzięki wspomnianemu modułowi IMU w trakcie spaceru wcale nie musimy trzymać tyczki w pionie. Ważne jest natomiast, by...

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
@ Po wprowadzeniu nowe opłaty przez obecne władze chyba na kogo już nie będzie stać na takie zabawki. No chyba, że córki naczelników, które choć geodetami nie są to prowadzą firmy geodezyjne z powodzeniem. Nowe pomysły typu bezkarność teoretycznie zagwarantują im bezpieczeństwo. Całkowicie nowa koncepcja jaka obrały organy geodezyjne jest pisanie durnych usterek w protokole po kilka razy co 7 dni. Oni oczywiście błędów w swoich operatach nie są w stanie dostrzec.
 4 
 15 
odpowiedz zgłoś
odp: @ Ty masz córkę naczelnika, ja mam męża geodetki powiatowej - traktorzystę z zawodowym wykształceniem po dwuletniej zawodówce w PGR, za to polecanego przez projektantów najlepszego "geodetę". Wcześniej miałem kierownika ośrodka ? melioranta, po techniku melioracji z kompletem uprawnień za 30-40 letni staż pracy. Takich patologi jest więcej. Po to wprowadzono - tak zwanego "wykonawcę". Każdy teraz może uprawiać geodezję. Ważny by znalazł matoła (kierownika) do podpisywania i ponoszenia odpowiedzialności.
 2 
 8 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: @ Nie rozumiem, a wcześniej może było inaczej? Przecież ilu jest wykonawców bez uprawnień a mają tylko gościa w firmie do robienia pieczątek.
 1 
zgłoś
odp: odp: @ Największym skandalem w historii geodezji jest fakt odmówienia przez GGK, który jest organem kontrolnym debaty na temat gigantycznych afer w geodezji powiatowej i w sposobie działania firm geoinformatycznych. W państwie prawa jest to nie do pomyślenia.
 19 
zgłoś
odp: odp: @ Taka właśnie jest Geodezja.Nastał czas powrotu do #MIERNICZYGEODEZYJNY.Na FB jest akcja w tym temacie.
 3 
 4 
zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS