wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-10-07| Geodezja, Prawo

O granicach przy opracowaniu mapy do celów projektowych w świetle nowych standardów

Opinie o paragrafie 31 nowych standardów geodezyjnych są mocno podzielone. Jedni twierdzą, że spowolni inwestycje i utrudni pracę geodetom, a inni, że będzie wręcz przeciwnie. Jest też spora grupa, która utrzymuje, że nie zmieni się nic. O nowych zapisach rozporządzenia piszemy w październikowym wydaniu miesięcznika GEODETA.


O granicach przy opracowaniu mapy do celów projektowych w świetle nowych standardów
Dokładnie 21 sierpnia o godzinie 16 skończyła się dobra prasa dla nowego rozporządzenia ws. standardów geodezyjnych. To właśnie wtedy akt ten ukazał się w Dzienniku Ustaw, dzięki czemu mogliśmy wreszcie przekonać się, co zmieniono w nim w trakcie konsultacji. Największym zaskoczeniem okazał się właśnie § 31. Jego treść pozornie niewiele różni się od brzmienia w starych standardach, kluczowy jest jednak zupełnie nowy zapis w punkcie 2 o „innych obiektach budowlanych w odległości mniejszej lub równej 3 m”. Sprawia on, że dotychczasowe drobne mankamenty tego przepisu teraz mogą przysporzyć poważnych problemów.

• Skąd taka zmiana?

Zaskoczenie nowym brzmieniem § 31 bierze się stąd, że w pierwotnym projekcie rozporządzenia nie było kontrowersyjnego punktu 2 o „innych obiektach budowlanych”. Światło dzienne ujrzał on dopiero w Dzienniku Ustaw. Kilka dni później, podczas wideokonferencji GUGiK, głównego geodetę kraju zalała więc lawina pytań i wątpliwości dotyczących tego paragrafu. Trudno było nie odnieść wrażenia, że zarówno Waldemar Izdebski, jak i jego współpracownicy są taką reakcją zaskoczeni. Co więcej, na wyjaś­nienia GGK dotyczące tego paragrafu trzeba było czekać blisko 2 tygodnie.

Lektura dokumentów opublikowanych na stronie Rządowego Centrum Legislacji wskazuje, że orędownikiem rozszerzenia tej regulacji było Stowarzyszenie Geodetów Polskich. „Rejestruje się przypadki prowadzenia – z powodu niewiedzy o przebiegu granic nieruchomości przeznaczonej pod inwestycję – sieci lub przyłączy przez obszary nieruchomości przylegających do założonego obszaru inwestycji” – pisze SGP w uwagach do projektu nowych standardów. Dodajmy, że z analogicznym postulatem wystąpił Związek Miast Polskich, a także lubuski i zachodniopomorski WINGiK. W odpowiedzi na te uwagi napisano jedynie, że zostały one przyjęte z modyfikacjami, ale nie sprecyzowano, w jakiej formie.

Już po wejściu w życie rozporządzenia kontrowersyjnego zapisu bronił główny geodeta kraju. Rozszerzenie jego treści uzasadniał tym, że...

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Apel Ja mam taki apel (myślę czy nie napisać petycji) do pana Izdebskiego, żeby nabrał chociaz trochę pokory, pomyslal, zrobił prawdziwy rachunek sumienia i przestał myśleć o zmianie jakichkolwiek innych przepisów. Proszę ! Co musi się stać żeby zrozumiał pan ze są sprawy, na których się pan nie zna, że nie jest pan nieomylny, że ludzie dookoła mają również prawa i racje. Pokory pokory pokory i umiejętności słuchania życzę. Tylko na jednym spotkaniu a brałem udział w wielu pozwolił pan na rzeczywista dyskusje i wymianę poglądów. Proszę o tym pomyśleć i naprawdę nie dotykać prawo. Zapowiedzi grzebania w rozporzadzeniu o egib mnie przerażają !!!
 2 
 14 
odpowiedz zgłoś
odp: Apel Niech Pan Izdebski robi swoje i po swojemu. Może jak posłuchał "dyskusji i wymiany poglądów" to stwierdził że ma dość słuchania bredzenia leśnych dziadków tkwiących w głębokiej komunie i stwierdził że inaczej się nie da, jak tylko "walić" przepisami między oczy. Dla mnie nowe przepisy są jasne i czytelne, ale ja nie szukam dziury w całym. No właśnie Pokory użendniku.
 11 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Apel Od razu widać, że nie zrobiłeś żadnej pracy geodezyjnej pod rządami nowych przepisów. Pewnie nawet nie masz pojęcia o czym piszesz.
 2 
 10 
zgłoś
odp: odp: Apel Oj zrobiłem, kilka różnych asortymentów. Dużo łatwiej, dużo szybciej, mniej makulatury, mniej dorabiania ideologii.
 8 
 3 
zgłoś
niewolnicy "pincet" Niestety na rynku sporo firm biorących za mapę dc proj "pincet". Dla nich to faktycznie cios bo w tych "pincet" teraz jeszcze muszą ogarnąć porządnie granice.
 1 
 8 
odpowiedz zgłoś
Znów zadania starosty wykonają niewolnicy-wykonawcy. I to tylko ci, co nie są znajomymi królika. Praca bez wynagrodzenia to niewolnictwo i o ile mi wiadomo w Polsce jest niedozwolona. Ale geodeci ją wykonają i to jeszcze na tzw. "trójmiedzach", bo jakżeby inaczej weryfikator przyjął pracę do zasobu. W ten sposób starosta ma odwalone za darmoszkę kupę pracy za którą powinien uczciwie zapłacić w ramach modernizacji egib. Panom z SGP oraz WINGIKOM z Lubuskiego i Zachodniopomorskiego w imieniu starostów - dziękujemy.
 6 
 16 
odpowiedz zgłoś
Przepchali projekty światłowód na całej Polsce po zmianie o braku uzgodnień przy jednym właścicielu, a teraz odwalili do pieca żeby ktoś za nich odwalił brudną robotę kosztem inwestora.
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
Ehh Intencja tego zapisu w rozporządzeniu rzeczywiście słuszna, nieraz sytuowane są różnego typu obiekty w oparciu o granice z mapy ewidencyjnej. Niestety można odnieść wrażenie, że autor tego zapisu nie miał wiele wspólnego z terenową geodezją i realiami pracy, dlatego sam zapis jest delikatnie mówiąc kontrowersyjny. Inną sprawą jest rzetelność geodetów przy pomiarze granic. Zmiana oczywiści na plus. Szkoda że brak jest konsekwencji i z jednej strony zmusza się geodetów w określonych przypadkach do pomiaru granic przy aktualizacjach, a jednocześnie umożliwiono podziały przez potrącenie(tzw. 1/3). Działając w oparciu o stare przepisy ewidencja jednak znacząco się poprawiała i takie zapisy byłyby po jakimś czasie bezbolesne.
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
Obowiązek ustawowy rozgraniczenia dróg dla całego kraju rozwiązałby problem ostatecznie, a tak wirtualne państwo rośnie w siłę. A tak zgłaszamy prace i okazuje się że nowa droga wojewódzka asfaltowa ze ścieżkami rowerowymi sobie, a granica sobie 20 metrów obok.
 17 
odpowiedz zgłoś
odp: Obowiązek ustawowy rozgraniczenia dróg Bardzo dobry pomysł, kolejnym dobrym pomysłem było by karanie wszystkich stron za zniszczenie znaku granicznego, wszystkich bezwzglednie do których dochodzi granica łącznie z gminami, powiatami i urzędami, oczywiście po wcześniejszym okazaniu granic i przekazaniu znaków pod ochronę! Mijali by te punkty jak kapliczki i krzyże przydrożne.
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Obowiązek ustawowy rozgraniczenia dróg Przepis już jest i to nawet w KK (art. 227 KK) ale prokuratura odmawia ścigania :-(
 4 
zgłoś
odp: Obowiązek ustawowy rozgraniczenia dróg pomysł bardzo dobry, tylko boję się, że zaraz wpadną na pomysł, by zrobić to jak zrobili swoje słynne "modernizacje" czyli pstryk fotka z samolotu, parę kresek, wszystkim pokazać granice na laptopach i kasa do kieszeni ;)...... chyba, że już mają to w planach i przypadkowo wypaplałem ;)
odpowiedz zgłoś
6 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS