Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2020-10-07 | Geodezja, Prawo

O granicach przy opracowaniu mapy do celów projektowych w świetle nowych standardów

Opinie o paragrafie 31 nowych standardów geodezyjnych są mocno podzielone. Jedni twierdzą, że spowolni inwestycje i utrudni pracę geodetom, a inni, że będzie wręcz przeciwnie. Jest też spora grupa, która utrzymuje, że nie zmieni się nic. O nowych zapisach rozporządzenia piszemy w październikowym wydaniu miesięcznika GEODETA.


Ilustracja: O granicach przy opracowaniu mapy do celów projektowych w świetle nowych standardów
Dokładnie 21 sierpnia o godzinie 16 skończyła się dobra prasa dla nowego rozporządzenia ws. standardów geodezyjnych. To właśnie wtedy akt ten ukazał się w Dzienniku Ustaw, dzięki czemu mogliśmy wreszcie przekonać się, co zmieniono w nim w trakcie konsultacji. Największym zaskoczeniem okazał się właśnie § 31. Jego treść pozornie niewiele różni się od brzmienia w starych standardach, kluczowy jest jednak zupełnie nowy zapis w punkcie 2 o „innych obiektach budowlanych w odległości mniejszej lub równej 3 m”. Sprawia on, że dotychczasowe drobne mankamenty tego przepisu teraz mogą przysporzyć poważnych problemów.

• Skąd taka zmiana?

Zaskoczenie nowym brzmieniem § 31 bierze się stąd, że w pierwotnym projekcie rozporządzenia nie było kontrowersyjnego punktu 2 o „innych obiektach budowlanych”. Światło dzienne ujrzał on dopiero w Dzienniku Ustaw. Kilka dni później, podczas wideokonferencji GUGiK, głównego geodetę kraju zalała więc lawina pytań i wątpliwości dotyczących tego paragrafu. Trudno było nie odnieść wrażenia, że zarówno Waldemar Izdebski, jak i jego współpracownicy są taką reakcją zaskoczeni. Co więcej, na wyjaś­nienia GGK dotyczące tego paragrafu trzeba było czekać blisko 2 tygodnie.

Lektura dokumentów opublikowanych na stronie Rządowego Centrum Legislacji wskazuje, że orędownikiem rozszerzenia tej regulacji było Stowarzyszenie Geodetów Polskich. „Rejestruje się przypadki prowadzenia – z powodu niewiedzy o przebiegu granic nieruchomości przeznaczonej pod inwestycję – sieci lub przyłączy przez obszary nieruchomości przylegających do założonego obszaru inwestycji” – pisze SGP w uwagach do projektu nowych standardów. Dodajmy, że z analogicznym postulatem wystąpił Związek Miast Polskich, a także lubuski i zachodniopomorski WINGiK. W odpowiedzi na te uwagi napisano jedynie, że zostały one przyjęte z modyfikacjami, ale nie sprecyzowano, w jakiej formie.

Już po wejściu w życie rozporządzenia kontrowersyjnego zapisu bronił główny geodeta kraju. Rozszerzenie jego treści uzasadniał tym, że...

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Apel Ja mam taki apel (myślę czy nie napisać petycji) do pana Izdebskiego, żeby nabrał chociaz trochę pokory, pomyslal, zrobił prawdziwy rachunek sumienia i przestał myśleć o zmianie jakichkolwiek innych przepisów. Proszę ! Co musi się stać żeby zrozumiał pan ze są sprawy, na których się pan nie zna, że nie jest pan nieomylny, że ludzie dookoła mają również prawa i racje. Pokory pokory pokory i umiejętności słuchania życzę. Tylko na jednym spotkaniu a brałem udział w wielu pozwolił pan na rzeczywista dyskusje i wymianę poglądów. Proszę o tym pomyśleć i naprawdę nie dotykać prawo. Zapowiedzi grzebania w rozporzadzeniu o egib mnie przerażają !!!
    2 
 14 
odp: Apel Niech Pan Izdebski robi swoje i po swojemu. Może jak posłuchał "dyskusji i wymiany poglądów" to stwierdził że ma dość słuchania bredzenia leśnych dziadków tkwiących w głębokiej komunie i stwierdził że inaczej się nie da, jak tylko "walić" przepisami między oczy. Dla mnie nowe przepisy są jasne i czytelne, ale ja nie szukam dziury w całym. No właśnie Pokory użendniku.
    11 
 4 
odp: odp: Apel Od razu widać, że nie zrobiłeś żadnej pracy geodezyjnej pod rządami nowych przepisów. Pewnie nawet nie masz pojęcia o czym piszesz.
    2 
 10 
odp: odp: Apel Oj zrobiłem, kilka różnych asortymentów. Dużo łatwiej, dużo szybciej, mniej makulatury, mniej dorabiania ideologii.
    8 
 3 
niewolnicy "pincet" Niestety na rynku sporo firm biorących za mapę dc proj "pincet". Dla nich to faktycznie cios bo w tych "pincet" teraz jeszcze muszą ogarnąć porządnie granice.
    2 
 8 
Znów zadania starosty wykonają niewolnicy-wykonawcy. I to tylko ci, co nie są znajomymi królika. Praca bez wynagrodzenia to niewolnictwo i o ile mi wiadomo w Polsce jest niedozwolona. Ale geodeci ją wykonają i to jeszcze na tzw. "trójmiedzach", bo jakżeby inaczej weryfikator przyjął pracę do zasobu. W ten sposób starosta ma odwalone za darmoszkę kupę pracy za którą powinien uczciwie zapłacić w ramach modernizacji egib. Panom z SGP oraz WINGIKOM z Lubuskiego i Zachodniopomorskiego w imieniu starostów - dziękujemy.
    6 
 16 
Przepchali projekty światłowód na całej Polsce po zmianie o braku uzgodnień przy jednym właścicielu, a teraz odwalili do pieca żeby ktoś za nich odwalił brudną robotę kosztem inwestora.
    2 
 3 
Ehh Intencja tego zapisu w rozporządzeniu rzeczywiście słuszna, nieraz sytuowane są różnego typu obiekty w oparciu o granice z mapy ewidencyjnej. Niestety można odnieść wrażenie, że autor tego zapisu nie miał wiele wspólnego z terenową geodezją i realiami pracy, dlatego sam zapis jest delikatnie mówiąc kontrowersyjny. Inną sprawą jest rzetelność geodetów przy pomiarze granic. Zmiana oczywiści na plus. Szkoda że brak jest konsekwencji i z jednej strony zmusza się geodetów w określonych przypadkach do pomiaru granic przy aktualizacjach, a jednocześnie umożliwiono podziały przez potrącenie(tzw. 1/3). Działając w oparciu o stare przepisy ewidencja jednak znacząco się poprawiała i takie zapisy byłyby po jakimś czasie bezbolesne.
    2 
 5 
Obowiązek ustawowy rozgraniczenia dróg dla całego kraju rozwiązałby problem ostatecznie, a tak wirtualne państwo rośnie w siłę. A tak zgłaszamy prace i okazuje się że nowa droga wojewódzka asfaltowa ze ścieżkami rowerowymi sobie, a granica sobie 20 metrów obok.
  
 17 
odp: Obowiązek ustawowy rozgraniczenia dróg Bardzo dobry pomysł, kolejnym dobrym pomysłem było by karanie wszystkich stron za zniszczenie znaku granicznego, wszystkich bezwzglednie do których dochodzi granica łącznie z gminami, powiatami i urzędami, oczywiście po wcześniejszym okazaniu granic i przekazaniu znaków pod ochronę! Mijali by te punkty jak kapliczki i krzyże przydrożne.
  
 5 
odp: odp: Obowiązek ustawowy rozgraniczenia dróg Przepis już jest i to nawet w KK (art. 227 KK) ale prokuratura odmawia ścigania :-(
  
 4 
odp: Obowiązek ustawowy rozgraniczenia dróg pomysł bardzo dobry, tylko boję się, że zaraz wpadną na pomysł, by zrobić to jak zrobili swoje słynne "modernizacje" czyli pstryk fotka z samolotu, parę kresek, wszystkim pokazać granice na laptopach i kasa do kieszeni ;)...... chyba, że już mają to w planach i przypadkowo wypaplałem ;)
  



zobacz też:

Pomiary układu przesyłowego ścieków w Warszawie: geodeci potwierdzają stabilność tunelu

W przypadku katastrof czy awarii budowlanych niezwykle...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Radarowe filmy satelitów ICEYE
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
w 1898 r. utworzono Królewski Pruski Zarząd Katastralny, do którego weszły istniejące urzędy katastralne?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Franciszek Biernacki (1897-1984)

Franciszek  Biernacki  (1897-1984)
Urodził się Piotrkowie Trybunalskim 2 kwietnia 1897 roku, był synem kolejarza. W wieku 18 lat wstąpił do Legionów Polskich do Pierwszej Brygady. W latach 1915-16 walczył na Wołyniu i Polesiu. W 1918 w stopniu sierżanta był już żołnierzem...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1985

1985
Instytut Geodezji i Kartografii zakłada Krajową Bazę Długościową w Warszawie. Baza ma 768 m długości i służy do atestacji przyrządów geodezyjnych.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama