Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-10-01| Geodezja, Sprzęt, Prawo

Październikowe wydanie GEODETY cyfrowego już do pobrania

W serwisie egeodeta24.pl, który udostępnia GEODETĘ cyfrowego, jest już opublikowane wydanie 10/2020. W artykule okładkowym pokazujemy pracę geodetów z firmy Czerski Trade Polska czuwających nad układem przesyłowym ścieków z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni „Czajka”. Są oni przy tym projekcie od samego początku. Jako jedni z pierwszych byli też pod ziemią po obu awariach. Warto przeczytać, co tam zastali i jakie są wyniki ich pomiarów.


Październikowe wydanie GEODETY cyfrowego już do pobrania
Sporą część wydania poświęcamy zagadnieniom prawnym. 21 sierpnia opublikowane zostało nowe rozporządzenie ws. standardów geodezyjnych. Największym zaskoczeniem okazał się § 31. Jego treść pozornie niewiele różni się od brzmienia w starych standardach, kluczowy jest jednak zupełnie nowy zapis w punkcie 2 o „innych obiektach budowlanych w odległości mniejszej lub równej 3 m”. Piszemy więc o ustalaniu granic przy opracowaniu mapy do celów projektowych według nowych standardów.
W osobnym materiale publikujemy także kolejną porcję interpretacji i odpowiedzi głównego geodety kraju dotyczących nowelizacji ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne, a także nowych standardów technicznych.

Sędzia Magdalena Durzyńska prezentuje natomiast warunkowy podział nieruchomości w świetle orzecznictwa Sądu Najwyższego. Kontynuuje tym samym zapoczątkowany we wrześniowym wydaniu wątek dostępu do drogi publicznej.
Bardzo istotne zagadnienie stosowania art. 98b ustawy o gospodarce nieruchomościami mówiącego o połączeniu i podziale nieruchomości było we wrześniu tematem artykułu Bogdana Grzechnika, a teraz odnosi się do niego Zenon Marczuk. Przekonuje on, że problem tkwi nie w załącznikach, ale w stosowaniu tego przepisu.

Jeśli ktoś sądził, że odbiornik GNSS niczym go już nie zaskoczy, to Leica GS18 I z systemem wizualnego pozycjonowania – która trafiła do sprzedaży w sierpniu br. – może sprawić, iż zmieni zdanie. Jak każda technologia pomiarowa i ta nie jest jednak wolna od ograniczeń. Przetestowaliśmy to urządzenie i w październikowym wydaniu przedstawiamy naszą ocenę.

W najnowszym GEODECIE ciekawy materiał znajdą również miłośnicy historii. Płk rezerwy dr Eugeniusz Sobczyński w trzeciej już części artykułu (poprzednie opublikowaliśmy w sierpniu i we wrześniu) przedstawia batalię o wschodnią granicę Polski po wojnie polsko-bolszewickiej 1919/1920. Tym razem barwnie opisuje pomiary słupów granicznych.

Użytkowników serwisu egeodeta24.pl, którzy wykupili październikowe wydanie GEODETY cyfrowego, zapraszamy do pobrania pliku z panelu użytkownika. Pozostałych zainteresowanych październikowym wydaniem zachęcamy do opłacenia dostępu do niego za pomocą płatności elektronicznych. Cała operacja potrwa zaledwie kilka minut, a GEODETĘ cyfrowego w uniwersalnym formacie PDF będziecie Państwo mogli odczytać nie tylko na komputerze, ale także na tablecie czy smartfonie. W pliku łatwiej wyszukać interesujące słowa lub frazy, a dowolny artykuł można wydrukować na swoje potrzeby na domowej drukarce.

Dlaczego jeszcze warto korzystać z GEODETY cyfrowego? Bo oszczędza się czas i pieniądze! Każde nowe wydanie GEODETY cyfrowego otrzymuje się wcześniej niż wydanie papierowe. Również dostęp do dowolnego numeru archiwalnego uzyskuje się natychmiast po dokonaniu płatności elektronicznej – nie trzeba czekać na listonosza. GEODETA cyfrowy to wreszcie niższa cena prenumeraty i pojedynczych wydań. Co ważne, im więcej się kupuje, tym miesięcznik jest tańszy!

Zawartość październikowego wydania GEODETY można wygodnie przejrzeć w serwisie egeodeta24.pl. Aby zaoszczędzić na każdym wydaniu, warto wykupić prenumeratę GEODETY cyfrowego (roczną, półroczną lub kwartalną). A tych, którzy wolą GEODETĘ w wydaniu papierowym, zachęcamy do zakupu prenumeraty w wersji tradycyjnej.

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS