Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-12-15| Geodezja, Mapy, Sprzęt, Firma, Ludzie, Kataster

Prywatne muzeum geodezyjne WPG otwarte


Warszawskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne zainaugurowało wczoraj (14 grudnia) działalność pierwszego w Polsce prywatnego muzeum geodezyjnego. W uroczystości otwarcia połączonej z tradycyjnym spotkaniem świąteczno-noworocznym uczestniczyło kilkadziesiąt osób.

Po prawie trzech latach remontu i przygotowań pierwszych gości przyjęło niezwykle efektowne muzeum geodezyjne powstałe na piątym piętrze zabytkowej kamienicy Warszawskiego Przedsiębiorstwa Geodezyjnego przy Nowym Świecie 2 w Warszawie. Wśród zaproszonych znaleźli się m.in. przedstawiciele byłych i obecnych władz GUGiK z głównym geodetą kraju Wiesławem Potrapelukiem i wiceprezesem Adamem Iwaniakiem, ambasady Federacji Rosyjskiej, wojska – z nestorem gen. Stanisławem Nałęcz-Komornickim, profesorowie Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, reprezentanci lokalnej administracji samorządowej i geodezyjnej, a także wiele innych osób związanych ze stołeczną geodezją.
Inicjatorem utworzenia muzeum był prezes WPG Ryszard Brzozowski (fot. powyżej). Witając zgromadzonych, podkreślił on szczególny wkład pracy prof. Franciszka Midury, który współuczestniczył w tworzeniu tego muzeum, oraz związanych z warszawskim muzealnictwem: Małgorzaty Naimskiej (Biuro Kultury m.st. Warszawy), Joanny Bojarskiej (Muzeum Historyczne m.st. Warszawy), Ryszarda Wojtkowskiego (Archiwum Państwowe m.st. Warszawy). Opracowania kartograficzne fachowymi opisami uzupełnił Paweł Weszpiński (Archiwum Państwowe m.st. Warszawy).

Początki muzeum sięgają 6 marca 1997 r., kiedy to zarząd WPG SA zdecydował o zorganizowaniu Izby Muzealnej przy przedsiębiorstwie. Eksponaty były jednak zbierane wcześniej, bo już od 1991 roku. Szkoda było pozbywać się sprzętu, który przez całe dziesięciolecia stanowił oparcie techniczne dla całej rzeszy geodetów. Część eksponatów stanowią obecnie także dary i zakupy. W sumie zgromadzono ich blisko 1700, a prezentowana wystawa jest tylko częścią posiadanej kolekcji map, instrumentów geodezyjnych, maszyn liczących, przyrządów kreślarskich, podręczników i pomocy naukowych.
Prezes Brzozowski wyraził nadzieję, że liczba eksponatów będzie się stale powiększać. Podkreślił, że wszystko finansowane jest z funduszy WPG, bo firma komercyjna może zajmować się nie tylko działalnością statutową, ale także robić coś więcej – dla siebie i dla innych. – Chcemy, żeby muzeum było żywe i odnosiło się nie tylko do spraw związanych z techniką, sprzętem, ale też pokazywało ludzi, którzy albo dla tego miejsca zrobili coś szczególnego lub pracowali w naszej firmie. Mamy nadzieję, że to będzie coś więcej niż tylko martwa izba pamięci – podsumował prezes WPG.

Z kolei prof. Franciszek Midura zaakcentował pasję i wizję, które pozwoliły Ryszardowi Brzozowskiemu stworzyć to muzeum. Nie powstałoby ono jednak bez udziału prezesa ds. technicznych Jacka Uchańskiego, autora merytorycznej i naukowej analizy i opisu, oraz bez mrówczej pracy kustosza muzeum Tadeusza Martusewicza, pracownika WPG o 51-letnim stażu. Zdaniem profesora muzeum ma znaczenie dla firmy, bo rejestruje jej działalność na przestrzeni lat, dla historii miasta, ale także dla dziedzictwa kulturowego. Muzeum nie ma jeszcze rejestracji w Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ale ma wszystkie elementy niezbędne, by stać się taką placówką.
Muzeum poświęcił prałat Zenon Trzaskowski, a oficjalnego otwarcia dokonali Wiesław Potrapeluk i Franciszek Midura.

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS