wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-08-19| GNSS

Przełom w tomografii GNSS

Międzynarodowy zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Uniwersytetu Technicznego w Wiedniu, Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Uniwersytetu Sofijskiego dokonał przełomu w zakresie aplikacji tomografii GNSS w meteorologii.


Przełom w tomografii GNSS <br />
Fot. Pixabay
Fot. Pixabay
Przełom w tomografii GNSS <br />
Rys. 1. Średni błąd wilgotności względnej w zależności od horyzontu prognozy [h]
Rys. 1. Średni błąd wilgotności względnej w zależności od horyzontu prognozy [h]
Przełom w tomografii GNSS <br />
Rys. 2. Mapa wyładowań (żółte punkty) na tle prognozowanych obszarów wyładowań (czerwone kwadraty)
Rys. 2. Mapa wyładowań (żółte punkty) na tle prognozowanych obszarów wyładowań (czerwone kwadraty)

Tomografia GNSS umożliwia zobrazowanie trójwymiarowego rozkładu pary wodnej za pomocą sygnału GNSS. Do tej pory model był przedmiotem badań zarówno w zakresie teledetekcji, jak i meteorologii. Jednak ostatnie prace, Trzciny i in., (2020) oraz Łoś i in., (2020), po raz pierwszy zademonstrowały przydatność tej techniki w szybkich prognozach niebezpiecznych zjawisk pogodowych (do 2 h) oraz numerycznych modelach prognozy pogody (do 18 h).

W ostatniej pracy Trzcina i in. (2020) wykazali, że opracowany operator asymilacji tomografii w numerycznych modelach pozwala osiągnąć zmniejszenie niepewności prognoz pary wodnej o 0,5% (rys. 1), co sprawia, że prognoza opadów ma błąd średni mniejszy o 0,1 mm. Te niewielkie wartości w rzeczywistości mogą przełożyć się na duże korzyści dla użytkowników końcowych, zmieniając w prognozie intensywny deszcz w mżawkę lub czystą suchą drogę w pokryty gołoledzią niebezpieczny szlak.

Inny sposób na meteorologiczne wykorzystanie tomografii przynosi nowy artykuł Łoś i in. (2020), w którym autorzy wykazali, że trójwymiarowy model troposfery i punktowe obserwacje GNSS mogą być wykorzystywane przy pomocy algorytmów uczenia maszynowego do krótkoterminowych prognoz burz (rys. 2). Badania wykazały, że dane GNSS pozwalają przewidzieć lokalizację wyładowań w ciągu następnych 2 godzin z dokładnością 87%.

Aktualnie zespół UPWr SpaceOS współpracuje z partnerami biznesowymi, aby udostępnić te rozwiązania w rutynowych prognozach pogody.

Łoś, M.; Smolak, K.; Guerova, G.; Rohm, W. (2020). GNSS-Based Machine Learning Storm Nowcasting. Remote Sens. 12, 2536, https://doi.org/10.3390/rs12162536
Trzcina, E., Hanna, N., Kryza, M., & Rohm, W. (2020). TOMOREF operator for assimilation of GNSS tomography wet refractivity fields in WRF DA system. Journal of Geophysical Research: Atmospheres, 125, https://doi.org/10.1029/2020JD032451

Źródło: IGiG


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS