Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-08-19| GNSS

Przełom w tomografii GNSS

Międzynarodowy zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Uniwersytetu Technicznego w Wiedniu, Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Uniwersytetu Sofijskiego dokonał przełomu w zakresie aplikacji tomografii GNSS w meteorologii.


Przełom w tomografii GNSS <br />
Fot. Pixabay
Fot. Pixabay
Przełom w tomografii GNSS <br />
Rys. 1. Średni błąd wilgotności względnej w zależności od horyzontu prognozy [h]
Rys. 1. Średni błąd wilgotności względnej w zależności od horyzontu prognozy [h]
Przełom w tomografii GNSS <br />
Rys. 2. Mapa wyładowań (żółte punkty) na tle prognozowanych obszarów wyładowań (czerwone kwadraty)
Rys. 2. Mapa wyładowań (żółte punkty) na tle prognozowanych obszarów wyładowań (czerwone kwadraty)

Tomografia GNSS umożliwia zobrazowanie trójwymiarowego rozkładu pary wodnej za pomocą sygnału GNSS. Do tej pory model był przedmiotem badań zarówno w zakresie teledetekcji, jak i meteorologii. Jednak ostatnie prace, Trzciny i in., (2020) oraz Łoś i in., (2020), po raz pierwszy zademonstrowały przydatność tej techniki w szybkich prognozach niebezpiecznych zjawisk pogodowych (do 2 h) oraz numerycznych modelach prognozy pogody (do 18 h).

W ostatniej pracy Trzcina i in. (2020) wykazali, że opracowany operator asymilacji tomografii w numerycznych modelach pozwala osiągnąć zmniejszenie niepewności prognoz pary wodnej o 0,5% (rys. 1), co sprawia, że prognoza opadów ma błąd średni mniejszy o 0,1 mm. Te niewielkie wartości w rzeczywistości mogą przełożyć się na duże korzyści dla użytkowników końcowych, zmieniając w prognozie intensywny deszcz w mżawkę lub czystą suchą drogę w pokryty gołoledzią niebezpieczny szlak.

Inny sposób na meteorologiczne wykorzystanie tomografii przynosi nowy artykuł Łoś i in. (2020), w którym autorzy wykazali, że trójwymiarowy model troposfery i punktowe obserwacje GNSS mogą być wykorzystywane przy pomocy algorytmów uczenia maszynowego do krótkoterminowych prognoz burz (rys. 2). Badania wykazały, że dane GNSS pozwalają przewidzieć lokalizację wyładowań w ciągu następnych 2 godzin z dokładnością 87%.

Aktualnie zespół UPWr SpaceOS współpracuje z partnerami biznesowymi, aby udostępnić te rozwiązania w rutynowych prognozach pogody.

Łoś, M.; Smolak, K.; Guerova, G.; Rohm, W. (2020). GNSS-Based Machine Learning Storm Nowcasting. Remote Sens. 12, 2536, https://doi.org/10.3390/rs12162536
Trzcina, E., Hanna, N., Kryza, M., & Rohm, W. (2020). TOMOREF operator for assimilation of GNSS tomography wet refractivity fields in WRF DA system. Journal of Geophysical Research: Atmospheres, 125, https://doi.org/10.1029/2020JD032451

Źródło: IGiG


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mobilne skanowanie na Motławie
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS