Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2020-07-21| GNSS

Nowa europejska technologia lokalizuje zakłócenia GNSS w czasie rzeczywistym

Celowe i przypadkowe zakłócanie sygnałów nawigacji satelitarnej staje się coraz poważniejszym problemem. Dzięki wspartemu przez ESA projektowi GIDAS walka z tym zjawiskiem powinna stać się skuteczniejsza.


Nowa europejska technologia lokalizuje zakłócenia GNSS w czasie rzeczywistym <br />
Stacja raportująca GIDAS
Stacja raportująca GIDAS
Nowa europejska technologia lokalizuje zakłócenia GNSS w czasie rzeczywistym <br />
Interfejs użytkownika systemu
Interfejs użytkownika systemu

Szacuje się, że liczba użytkowanych odbiorników GNSS zrównała się już z liczbą mieszkańców naszej planety, technologię tę traktujemy zatem jako coś powszechnego i łatwo dostępnego. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z jej wrażliwości na zakłócanie. – To tylko kwestia użycia odpowiedniej mocy – wyjaśnia Andreas Lesch z austriackiej firmy OHB Digital Solutions. – Sygnał nawigacyjny posiada moc odpowiadającą 60-watowej żarówce świecącej z odległości 23 222 km, można więc go łatwo zakłócić silniejszym sygnałem, czy to celowo, czy przypadkowo. Można też nadać zafałszowany sygnał, co określa się mianem spoofingu – dodaje.

Zakłócanie nawigacji satelitarnej wcale nie jest trudne. Wystarczy nabyć w internecie niewielkie urządzenie kosztujące kilkaset euro, którego zasięg sięga nawet kilkudziesięciu metrów. Wprawdzie używanie tego typu sprzętu jest nielegalne, ale badania wykazały, że w gęsto zaludnionych obszarach notuje się użycie nawet 3-4 takich zestawów na godzinę. Jak pokazał przypadek z amerykańskiego Newark, taki sprzęt potrafi nawet doprowadzić do paraliżu dużego lotniska.

Istotnym orężem w walce z tym zjawiskiem ma być opracowany przez firmę OHB Digital Solutions system GIDAS (GNSS Interference Detection and Analysis System), który właśnie wchodzi do użytku w pierwszych lokalizacjach. Składa się on nie tylko z urządzeń wykrywających zakłócanie i spoofing, ale także z infrastruktury telekomunikacyjnej i bazodanowej oraz graficznego interfejsu użytkownika. W podstawowej wersji, z jednym odbiornikiem monitorującym, GIDAS jest w stanie wykrywać w czasie rzeczywistym zakłócanie oraz wskazać kierunek, z którego nadawany jest sygnał. Przy minimum trzech odbiornikach możliwe jest już wskazanie dokładnej lokalizacji źródła zakłócania. Jak przekonują twórcy systemu, dzięki temu, że rozwiązanie cechuje skalowalność, może ono objąć zarówno pojedyncze lotnisko czy port, jak i całe miasto bądź region.

System GIDAS został opracowany przy wsparciu Europejskiej Agencji Kosmicznej w ramach programu Navigation Innovation and Support Programme (NAVISP).

Źródło: ESA, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Geospatial Revolution, odc. 4
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama