wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-07-21| GNSS

Nowa europejska technologia lokalizuje zakłócenia GNSS w czasie rzeczywistym

Celowe i przypadkowe zakłócanie sygnałów nawigacji satelitarnej staje się coraz poważniejszym problemem. Dzięki wspartemu przez ESA projektowi GIDAS walka z tym zjawiskiem powinna stać się skuteczniejsza.


Nowa europejska technologia lokalizuje zakłócenia GNSS w czasie rzeczywistym <br />
Stacja raportująca GIDAS
Stacja raportująca GIDAS
Nowa europejska technologia lokalizuje zakłócenia GNSS w czasie rzeczywistym <br />
Interfejs użytkownika systemu
Interfejs użytkownika systemu

Szacuje się, że liczba użytkowanych odbiorników GNSS zrównała się już z liczbą mieszkańców naszej planety, technologię tę traktujemy zatem jako coś powszechnego i łatwo dostępnego. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z jej wrażliwości na zakłócanie. – To tylko kwestia użycia odpowiedniej mocy – wyjaśnia Andreas Lesch z austriackiej firmy OHB Digital Solutions. – Sygnał nawigacyjny posiada moc odpowiadającą 60-watowej żarówce świecącej z odległości 23 222 km, można więc go łatwo zakłócić silniejszym sygnałem, czy to celowo, czy przypadkowo. Można też nadać zafałszowany sygnał, co określa się mianem spoofingu – dodaje.

Zakłócanie nawigacji satelitarnej wcale nie jest trudne. Wystarczy nabyć w internecie niewielkie urządzenie kosztujące kilkaset euro, którego zasięg sięga nawet kilkudziesięciu metrów. Wprawdzie używanie tego typu sprzętu jest nielegalne, ale badania wykazały, że w gęsto zaludnionych obszarach notuje się użycie nawet 3-4 takich zestawów na godzinę. Jak pokazał przypadek z amerykańskiego Newark, taki sprzęt potrafi nawet doprowadzić do paraliżu dużego lotniska.

Istotnym orężem w walce z tym zjawiskiem ma być opracowany przez firmę OHB Digital Solutions system GIDAS (GNSS Interference Detection and Analysis System), który właśnie wchodzi do użytku w pierwszych lokalizacjach. Składa się on nie tylko z urządzeń wykrywających zakłócanie i spoofing, ale także z infrastruktury telekomunikacyjnej i bazodanowej oraz graficznego interfejsu użytkownika. W podstawowej wersji, z jednym odbiornikiem monitorującym, GIDAS jest w stanie wykrywać w czasie rzeczywistym zakłócanie oraz wskazać kierunek, z którego nadawany jest sygnał. Przy minimum trzech odbiornikach możliwe jest już wskazanie dokładnej lokalizacji źródła zakłócania. Jak przekonują twórcy systemu, dzięki temu, że rozwiązanie cechuje skalowalność, może ono objąć zarówno pojedyncze lotnisko czy port, jak i całe miasto bądź region.

System GIDAS został opracowany przy wsparciu Europejskiej Agencji Kosmicznej w ramach programu Navigation Innovation and Support Programme (NAVISP).

Źródło: ESA, JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mobilne skanowanie na Motławie
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS