Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-07-20| Geodezja, GIS, Instytucje

Metropolia poznańska chce mieć wspólny SIP

Dzięki 14 mln zł unijnej dotacji samorządy zrzeszone w Stowarzyszeniu Metropolia Poznań chcą zbudować wspólny i innowacyjny system informacji przestrzennej.


Metropolia poznańska chce mieć wspólny SIP <br />
Model 3D Poznania dostępny w miejskim geoportalu
Model 3D Poznania dostępny w miejskim geoportalu

Prace będą realizowane w ramach projektu „Metropolitalny System Informacji Przestrzennej (MeSIP)”, który ma uzyskać dofinansowanie ze środków RPO Województwa Wielkopolskiego w trybie pozakonkursowym. Liderem przedsięwzięcia jest powiat poznański, ale uczestniczyć będą w nim również Poznań, Szamotuły, Skoków, Oborniki oraz Śrem.

Dzięki MeSIP dane przestrzenne gromadzone przez poszczególnych uczestników projektu (w tym z PZGiK) mają być połączone w jednej wspólnej bazie i udostępnione w jednym miejscu. – Każda gmina ma swój system informacji przestrzennej, ma go też powiat poznański. Każdy system działa odrębnie, różni się od pozostałych. Nasze zadanie, budowa MeSIP, będzie polegało na sprzężeniu tych wszystkich informacji wytwarzanych przez gminy, ujednoliceniu i stworzeniu jednorodnej platformy pod względem zamieszczanej treści i umieszczeniu ich pod jednym adresem internetowym – wyjaśnia na stronie Metropolii była dyrektor poznańskiego PODGiK Małgorzata Waszak, obecnie przewodnicząca sejmiku województwa wielkopolskiego.

MeSIP mają wyróżniać m.in. dane 3D, dlatego jednym z elementów projektu jest pozyskanie dla obszaru metropolii ortofotomapy oraz chmury punktów ze skaningu laserowego, a także opracowanie na ich podstawie modelu 3D. Naloty mają być prowadzone na początku przyszłego roku.

System ma służyć zarówno mieszkańcom oraz inwestorom, jak i urzędnikom. Pomoże m.in. w znalezieniu optymalnego miejsca pod budowę domu czy inwestycję, umożliwi też załatwienie części spraw urzędowych przez internet. Ponadto w ramach projektu planowane jest wdrożenie platformy do prowadzenia konsultacji społecznych. Posłuży ona przede wszystkim do dyskutowania w internecie projektów planów zagospodarowania czy zamierzeń inwestycyjnych.

Wdrożenie systemu ma nastąpić do końca 2022 r.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS