Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2019-07-22 | GIS, Przetargi

Rusza modernizacja poznańskiego SIP-u

Zarząd Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ w Poznaniu podpisał umowę o wartości 2,2 mln zł na modernizację systemu informacji przestrzennej.


Ilustracja: Rusza modernizacja poznańskiego SIP-u

Kontrakt zrealizuje firma Intergraph Polska. Oprócz niej w postępowaniu na te prace wystartowało również konsorcjum firm Esri Polska, GISPartner oraz GeoTechnologies. Wartość jego oferty znacząco przekraczała jednak budżet zamówienia, który wynosi 2,0 mln zł.

Jak podkreślono w dokumentacji przetargu, budowę poznańskiego SIP-u rozpoczęto w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Z biegiem lat zmieniały się oczekiwania użytkowników systemu – od prostego dostarczenia informacji do zaawansowanych analiz i usług sieciowych zapewniających przeglądanie i pobieranie danych. Odpowiedzią na te potrzeby były sukcesywne modernizacje SIP-u. W ich wyniku dziś jest to złożone rozwiązanie bazujące na olbrzymiej ilości danych pochodzących z około 130 baz źródłowych i podlegających różnym reżimom prawnym. Ta złożoność systemu wymusza podjęcie działań mających na celu zastosowanie nowych narzędzi do aktualizacji i publikacji danych oraz narzędzi administracyjnych, co powinno przełożyć się na lepsze zarządzanie SIP-em i jego użytkownikami.

Rozstrzygnięte właśnie zamówienie polega na dostarczeniu oprogramowania, jego wdrożeniu, migracji danych oraz implementacji wskazanych usług do nowego rozwiązania. Modernizacja zakłada m.in. utworzenie jednego otwartego, cyfrowego portalu wspierającego procesy zarządzania miastem, integrującego dane przestrzenne z różnych źródeł oraz zapewniającego sprawną obsługę internautów oraz użytkowników sieci wewnętrznej miasta Poznania. Celem prac będzie również dostosowanie SIP-u do aktualnych wymogów prawnych m.in. w zakresie bezpieczeństwa danych czy infrastruktury informacji przestrzennej. Zamawiane rozwiązanie ma ponadto zostać zintegrowane z innymi systemami funkcjonującymi w poznańskim urzędzie.

W specyfikacji postawiono nacisk na otwartość SIP-u. Nowy system ma wykorzystywać otwarte standardy przechowywania i udostępniania danych, a także bazować na otwartej architekturze i technologii umożliwiającej stały rozwój systemu poprzez dodawanie nowych komponentów oraz dostosowywanie go do nowych, pojawiających się potrzeb użytkowników i zmian przepisów prawa. Ponadto użytkowanie SIP-u nie może wymagać żadnych opłat (licencyjnych, abonamentowych czy subskrypcyjnych).

Czas realizacji zamówienia wyznaczono na 20 miesięcy.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Wielkopolska zamawia SIP

Urząd Marszałkowski w Poznaniu rozpisał przetarg na dostawę, konfigurację i wdrożenie oprogramowania oraz sprzętu na potrzeby...

Poznań wyróżniony za model 3D

W najnowszej edycji konkursu „Perła Samorządu” pierwsze miejsce w kategorii dużych miast zajął Poznań...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
pojęcie „przestrzeni metrycznej” wprowadził francuski matematyk Maurice Frechnet?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Władysław Pawlak (1931-2016)

Władysław Pawlak (1931-2016)
Czołowa postać polskiej kartografii, emerytowany profesor zwyczajny Uniwersytetu Wrocławskiego, wieloletni Kierownik Zakładu Kartografii UWr. Był absolwentem UWr (1955 r.; specjalność – kartografia) i wychowankiem prof. Józefa Wąsowicza...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1897-1899
Henryk Arctowski (1871-1958), geograf, geofizyk, kieruje wyprawą naukową do Antarktyki; przeprowadzone tam pomiary umożliwiły mu opracowanie mapy batymetrycznej mórz Antarktyki.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2