wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-05-30| GIS, Mapy, Teledetekcja, Instytucje

Poznań wyróżniony za model 3D

W najnowszej edycji konkursu „Perła Samorządu” pierwsze miejsce w kategorii dużych miast zajął Poznań. Otrzymał on także tytuł Lidera Dobrych Praktyk za opracowanie trójwymiarowego modelu zabudowy.


Poznań wyróżniony za model 3D

Ranking stworzyli członkowie redakcji „Dziennika Gazety Prawnej” oraz eksperci firmy Deloitte Consulting. Kapituła konkursu szukała ponadto lidera w dziedzinie: gospodarki, oświaty i wychowania, polityki senioralnej oraz w dziedzinie środowiska i gospodarki odpadami. W tej pierwszej kategorii wyróżniono Poznań za opracowanie modelu 3D miasta.

Jak chwali się poznański magistrat, to innowacyjne opracowanie powstało, by spełniać oczekiwania mieszkańców i przedsiębiorców. Wspiera ono działania miasta związane z planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym, wzbogaca też ofertę dla inwestorów. Ułatwia tworzenie planów ewakuacji ludności czy symulacji skutków klęsk żywiołowych. Poznań jako pierwszy w Polsce dostrzegł potrzebę budowy modelu 3D miasta zintegrowanego z wieloma bazami danych, łatwo dostępnego i podlegającego aktualizacji – podkreśla ratusz.

Model 3D Poznania powstawał od października 2017 r. do czerwca 2018 r. Wykonano go w szczegółowości LoD 2 na podstawie: obrysów budynków z EGiB, dostępnych NMT (w tym z projektu ISOK), ortofotomapy, lotniczych zdjęć ukośnych oraz punktów charakterystycznych połaci dachowych digitalizowanych ze zdjęć lotniczych na stacjach fotogrametrycznych. Prace wykonała wrocławska firma SHH. Oprócz opracowania tej bazy wdrożyła ona specjalistyczny systemu GIS, dzięki któremu poznański magistrat będzie mógł realizować bieżącą aktualizację modelu, a także zarządzać nim i publikować go w internecie.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
LiDAR rzuca nowe światło na cywilizację Majów
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS