Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2019-05-30| GIS, Mapy, Teledetekcja, Instytucje

Poznań wyróżniony za model 3D

W najnowszej edycji konkursu „Perła Samorządu” pierwsze miejsce w kategorii dużych miast zajął Poznań. Otrzymał on także tytuł Lidera Dobrych Praktyk za opracowanie trójwymiarowego modelu zabudowy.


Poznań wyróżniony za model 3D

Ranking stworzyli członkowie redakcji „Dziennika Gazety Prawnej” oraz eksperci firmy Deloitte Consulting. Kapituła konkursu szukała ponadto lidera w dziedzinie: gospodarki, oświaty i wychowania, polityki senioralnej oraz w dziedzinie środowiska i gospodarki odpadami. W tej pierwszej kategorii wyróżniono Poznań za opracowanie modelu 3D miasta.

Jak chwali się poznański magistrat, to innowacyjne opracowanie powstało, by spełniać oczekiwania mieszkańców i przedsiębiorców. Wspiera ono działania miasta związane z planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym, wzbogaca też ofertę dla inwestorów. Ułatwia tworzenie planów ewakuacji ludności czy symulacji skutków klęsk żywiołowych. Poznań jako pierwszy w Polsce dostrzegł potrzebę budowy modelu 3D miasta zintegrowanego z wieloma bazami danych, łatwo dostępnego i podlegającego aktualizacji – podkreśla ratusz.

Model 3D Poznania powstawał od października 2017 r. do czerwca 2018 r. Wykonano go w szczegółowości LoD 2 na podstawie: obrysów budynków z EGiB, dostępnych NMT (w tym z projektu ISOK), ortofotomapy, lotniczych zdjęć ukośnych oraz punktów charakterystycznych połaci dachowych digitalizowanych ze zdjęć lotniczych na stacjach fotogrametrycznych. Prace wykonała wrocławska firma SHH. Oprócz opracowania tej bazy wdrożyła ona specjalistyczny systemu GIS, dzięki któremu poznański magistrat będzie mógł realizować bieżącą aktualizację modelu, a także zarządzać nim i publikować go w internecie.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama