Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-09-03| Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja, Firma, Instytucje

Zobacz model 3D Poznania w przeglądarce

Poznański Zarząd Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ udostępnił testową wersję serwisu internetowego pozwalającego przeglądać model 3D zabudowy miasta.


Zobacz model 3D Poznania w przeglądarce

Portal bazuje na oprogramowaniu firmy virtualcitySYSTEMS. Wykonany jest on w technologii responsywnej, co pozwala korzystać z niego również na urządzeniach mobilnych. Przeglądarka umożliwia m.in.: samodzielne rysowanie obiektów, filtrowanie obiektów po dowolnym atrybucie, prowadzenie analizy zacienienia czy eksport modelu do pliku PDF.

W trzech wymiarach zobaczymy tu nie tylko modele 3D budynków o szczegółowości LoD 1 oraz LoD 2, ale także chmury punktów reprezentujące budynki, roślinność oraz mosty i wiadukty. Serwis pozwala ponadto przeglądać różnorodne warstwy 2D – dane planistyczne, plan miasta, ortofotomapę, dane ewidencyjne i adresowe czy statystyki dotyczące zaludnienia.

Jako że przeglądarka ma charakter testowy, pracownicy GEOPOZ-u proszą o zgłaszanie wszelkich uwag dotyczących korzystania z modelu 3D.

Model 3D Poznania w mobilnej przeglądarce

Model 3D Poznania w mobilnej przeglądarce

O modelu 3D Poznania

Model 3D Poznania wykonała wrocławska firma SHH. Była ona odpowiedzialna również za wdrożenie systemu GIS do zarządzania i aktualizacji tym opracowaniem, a także za przeprowadzenie szkoleń. Model utworzono w otwartym międzynarodowym standardzie City GML, bazując na:
• obrysach budynków ewidencyjnych,
• numerycznym modelu pokrycia terenu (najnowszym dostępnym na danym terenie),
• numerycznym modelu pokrycia terenu pochodzącym z chmury punktów LiDAR z programu ISOK 2012,
• punktach charakterystycznych połaci dachowych digitalizowanych ze zdjęć lotniczych na stacjach fotogrametrycznych,
• ortofotomapie z 2016 r. i nowszych,
• lotniczych zdjęciach ukośnych.

W ramach projektu utworzono dwa poziomy szczegółowości modeli budynków:
• LoD 1 (Level of Detail 1), w którym podstawa oraz dach budynku reprezentowane są jako poligony o jednakowej wysokości (zgenralizowane bryły z dachami płaskimi), a wysokość bryły obliczona została jako średnia punktów wysokościowych w obrysie.
• LoD 2 – model na tym poziomie jest dokładniejszy niż LoD 1, odzwierciedla on strukturę dachu (zawiera elementy dachów o wysokości powyżej 0,5 m), obiekty mogą posiadać teksturę, a modele nie uwzględniają elementów architektury budynku w postaci balkonów, kominów itd.

Model 3D zabudowy Poznania w szczegółowości LoD 1. Kolory modeli zróżnicowane wg funkcji budynku

Model 3D zabudowy Poznania w szczegółowości LoD 1. Kolory modeli zróżnicowane wg funkcji budynku

Jak wyjaśnia na swojej stronie GEOPOZ, model 3D Poznania podlega ciągłej aktualizacji, co znaczy, że odzwierciedlane są w nim informacje związane z powstaniem, przebudową i wyburzeniem budynków. Poziom LoD 1 jest aktualizowany raz w tygodniu, a LoD 2 – w miarę dostępności materiałów umożliwiających określenie kształtu oraz wysokości połaci dachowych.

Trójwymiarowy model Poznania ma obejmować nie tylko budynki, ale także inne obiekty, w tym mosty, estakady, wiadukty, altany na terenach ogrodów działkowych. Już dziś publikowana jest warstwa zieleni jako chmura punktów LiDAR oraz wygenerowane w oparciu o nią modele drzew.

Wizualizacja chmury punktów ze skanowania laserowego dla Poznania

Wizualizacja chmury punktów ze skanowania laserowego dla Poznania

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama