wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-09-03| Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja, Firma, Instytucje

Zobacz model 3D Poznania w przeglądarce

Poznański Zarząd Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ udostępnił testową wersję serwisu internetowego pozwalającego przeglądać model 3D zabudowy miasta.


Zobacz model 3D Poznania w przeglądarce

Portal bazuje na oprogramowaniu firmy virtualcitySYSTEMS. Wykonany jest on w technologii responsywnej, co pozwala korzystać z niego również na urządzeniach mobilnych. Przeglądarka umożliwia m.in.: samodzielne rysowanie obiektów, filtrowanie obiektów po dowolnym atrybucie, prowadzenie analizy zacienienia czy eksport modelu do pliku PDF.

W trzech wymiarach zobaczymy tu nie tylko modele 3D budynków o szczegółowości LoD 1 oraz LoD 2, ale także chmury punktów reprezentujące budynki, roślinność oraz mosty i wiadukty. Serwis pozwala ponadto przeglądać różnorodne warstwy 2D – dane planistyczne, plan miasta, ortofotomapę, dane ewidencyjne i adresowe czy statystyki dotyczące zaludnienia.

Jako że przeglądarka ma charakter testowy, pracownicy GEOPOZ-u proszą o zgłaszanie wszelkich uwag dotyczących korzystania z modelu 3D.

Model 3D Poznania w mobilnej przeglądarce

Model 3D Poznania w mobilnej przeglądarce

O modelu 3D Poznania

Model 3D Poznania wykonała wrocławska firma SHH. Była ona odpowiedzialna również za wdrożenie systemu GIS do zarządzania i aktualizacji tym opracowaniem, a także za przeprowadzenie szkoleń. Model utworzono w otwartym międzynarodowym standardzie City GML, bazując na:
• obrysach budynków ewidencyjnych,
• numerycznym modelu pokrycia terenu (najnowszym dostępnym na danym terenie),
• numerycznym modelu pokrycia terenu pochodzącym z chmury punktów LiDAR z programu ISOK 2012,
• punktach charakterystycznych połaci dachowych digitalizowanych ze zdjęć lotniczych na stacjach fotogrametrycznych,
• ortofotomapie z 2016 r. i nowszych,
• lotniczych zdjęciach ukośnych.

W ramach projektu utworzono dwa poziomy szczegółowości modeli budynków:
• LoD 1 (Level of Detail 1), w którym podstawa oraz dach budynku reprezentowane są jako poligony o jednakowej wysokości (zgenralizowane bryły z dachami płaskimi), a wysokość bryły obliczona została jako średnia punktów wysokościowych w obrysie.
• LoD 2 – model na tym poziomie jest dokładniejszy niż LoD 1, odzwierciedla on strukturę dachu (zawiera elementy dachów o wysokości powyżej 0,5 m), obiekty mogą posiadać teksturę, a modele nie uwzględniają elementów architektury budynku w postaci balkonów, kominów itd.

Model 3D zabudowy Poznania w szczegółowości LoD 1. Kolory modeli zróżnicowane wg funkcji budynku

Model 3D zabudowy Poznania w szczegółowości LoD 1. Kolory modeli zróżnicowane wg funkcji budynku

Jak wyjaśnia na swojej stronie GEOPOZ, model 3D Poznania podlega ciągłej aktualizacji, co znaczy, że odzwierciedlane są w nim informacje związane z powstaniem, przebudową i wyburzeniem budynków. Poziom LoD 1 jest aktualizowany raz w tygodniu, a LoD 2 – w miarę dostępności materiałów umożliwiających określenie kształtu oraz wysokości połaci dachowych.

Trójwymiarowy model Poznania ma obejmować nie tylko budynki, ale także inne obiekty, w tym mosty, estakady, wiadukty, altany na terenach ogrodów działkowych. Już dziś publikowana jest warstwa zieleni jako chmura punktów LiDAR oraz wygenerowane w oparciu o nią modele drzew.

Wizualizacja chmury punktów ze skanowania laserowego dla Poznania

Wizualizacja chmury punktów ze skanowania laserowego dla Poznania

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
no dobrze to na fali udostepaninia danych zapytam się czy dane z Poznania są gdzieś do pobrania - wystarczą próbki. Dzięki

A jak babcia będzie miała wąsy to wygra Eurowizję. Trzeba było zamówić kilka formatów w postępowaniu przetargowym.

Taaa Jak zrobia porzadny etat to rozwaze. No ale jak glowni specjalisci w agendach rzadowych maja propozycje za 3200 brutto w Warszawie (gdzies bylo cos ostatnio kolo tego - GUs ?) to czego oczekiwac.

prak-TYKu to niech GUUGiK to przetworzy. Przecież to proste. Z chęcią popatrzę jak im to idzie. Jest bardzo dużo narzędzi tylko mało kto je zna albo wie jak skonfigurować te które zna. ;)

ambicja Zamierzenia ambitne - LIDAR z ISOK, CAPAP - Polska jest w czołówce Europy z pokryciem. Gorzej z udostepnieniem i wizją CO DALEJ. Wrzucono wszystkie systemy do worka UZP i wygrał duży ... to jest jak jest. Żeby pisać projekt krajowy trzeba zrobić kilka systemów i w LiDAR to już chyba działa po ISOK - w cityGML to ciągle eksperyment. Podstawowy błąd popularyzacji leży u podstaw - to że formatem standaryzującym wewnetrznie i w wymianie z wykonawcami jest cityGML (nazwa mówi o odbiorcy, sorry, to nie dla geodetów!) który ma wiele zalet - poza popularnością i narzędziami obsługi. Dlaczego nie udostępnić tego w kilku formatach używanych przez wielu? - bez atrybutów,i tak mało tam jest- ale kto potrzebuje to przebrnie przez cityGML. Z cityGML jest jak z DXFem w CAD - nie trzeba znać na pamieć a jedynie znać ograniczenia i możliwości narzędzia które w 100% (to jest clue !!!) i bezbłędnie go obsługują ... jest jedno takie narzędzie ETL (nie będę robił kryptoreklamy)

dla "olo" Jedno pewnie widać, jak na dłoni. Model zamówiony przez GEOPOZ jest w zamyśle ciągle aktualizowany. CAPAP póki co nie, (nie słyszałem o żadnym istniejącym planie aktualizacji danych(LIDAR) , czy budynków (CityGML)), a już z danych LIDAR widać, że pochodziły dla Poznania sprzed 6 lat. 6 lat w życiu miasta to bardzo dużo. Więc pierwsze różnice między tym co zrobiło miasto Poznań a GUGIK w CAPAP, to to, że w Poznaniu geoportal 3D działa, a dane w zamierzeniu mają być aktualizowane.w CAPAP-NIE. CAPAP udostępnia budynki, w 3D, ale w okresie ostatnich 5-6 lat przybyło pewnie w Polsce pewnie ponad milion budynków. Zresztą, kto to wie, czy mam rację, skoro GUGIK do dzisiaj nie wie, ile jest tak naprawdę budynków w Polsce. Rozwiązanie GEOPOZU daje działający portal, a co zrobić z budynkami w CityGMLu ? Nie ma łatwej odpowiedzi i trochę wody w Wiśle upłynie, zanim taka się znajdzie.Tym niemniej Polska jest chyba pierwszym krajem w UE, które miał mieć w zamyśle budynki w CityGML dla całego kraju.

będzie trudno porównać Niestety danych CAPAP nie będzie dla naszego miasta żeby porównać, narzędzia także na razie nie da się porównać - poczekamy, zobaczymy - na pierwszy rzut oka robi wrażenie. Wg informacji na stronie Geopoz: modele budynków są na obrysach miejskich (nie BDOT10k) oraz aktualizowane w podanym interwale i procedurze - to daje nadzieję.

ciekawe jak wyjdzie w porównaniu z CAPAP

8 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl
facebook twitter Instagram RSS