wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-02-18| GIS, Teledetekcja

SekoZ: nowoczesne geotechnologie w służbie zieleni miejskiej

Konsorcjum firm SHH i Atmoterm i Politechniki Wrocławskiej budują systemSekoZ. Rozwiązanie jest realizowane z myślą o miastach priorytetowo traktujących rozwój urbanistyczny tkanki miejskiej w ścisłej korelacji z ekologią. Projekt ruszył w październiku 2019 r. i potrwa 2 lata.


SekoZ: nowoczesne geotechnologie w służbie zieleni miejskiej

Celem przedsięwzięcia jest opracowanie rozwiązania pn. „System ewaluacji usług ekosystemowych zieleni miejskiej” (SekoZ). W procesie jego budowy zostanie wykorzystana technologia GIS 3D umożliwiająca automatyczne modelowanie obiektów przestrzeni miejskiej. Zostanie także zastosowane wysokorozdzielcze modelowanie pól parametrów meteorologicznych oraz jakości powietrza. Rozwiązanie będzie również umożliwiało zautomatyzowanie inwentaryzacji ilościowej drzewostanów i innych struktur roślinnych w przestrzeni miejskiej w oparciu o technologię LiDAR oraz procedury analityczne w przestrzeni trójwymiarowej. Ułatwi także badanie wpływu zieleni miejskiej na jakość powietrza, temperaturę powietrza oraz retencję wód opadowych.

W zakresie zadań dotyczących prac rozwojowych zostanie przeprowadzona waloryzacja przestrzenna miasta w zależności od wartości wskaźników ilościowych usług ekosystemowych. W ramach projektu opracowany zostanie prototyp oprogramowania automatyzujący inwentaryzację zieleni miejskiej w zakresie ewaluacji usług ekosystemowych w trzech aspektach:

 • poprawy jakości powietrza w mieście poprzez redukcję zanieczyszczeń oraz zwiększenie pochłaniania dwutlenku węgla w wyniku efektywnego planowania zieleni miejskiej,
 • polepszenia warunków klimatycznych w mieście w zakresie obniżenia temperatury powietrza, a przez to ograniczenie zasięgu miejskiej wyspy ciepła w wyniku efektywnego planowania zieleni miejskiej,
 • zwiększenia retencji wód opadowych w wyniku efektywnego planowania zieleni miejskiej.

SekoZ będzie przeznaczony do wykorzystania przez jednostki samorządu terytorialnego w szczególności miasta, dla których planowanie zieleni miejskiej jest jednym z priorytetów rozwoju urbanistycznego. Z efektów działania rozwiązania skorzystają mieszkańcy, urbaniści, planiści oraz decydenci. System będzie miał formę aplikacji internetowej. Efektem jego wdrożenia oprócz wspierania planowania i prognozowania będzie również umożliwienie bieżącego monitoringu określającego efekty środowiskowe związane z istniejącą zielenią miejską.

Pierwsze prace badawczo-rozwojowe dotyczące SekoZ są prowadzone na obszarze Poznania dzięki danym udostępnionym przez Zarząd Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ.

Główne korzyści zapewniane przez system to:

 • automatyzacja procesu inwentaryzacji oraz planowania zieleni miejskiej,
 • przygotowywanie propozycji umożliwiających poprawę jakości powietrza,
 • poprawa warunków klimatycznych,
 • zwiększenie retencji wód,
 • kształtowanie terenów zielonych w celu uzyskania efektów środowiskowych,
 • możliwość ilościowego wyrażenia i kwantyfikacji uzyskanych efektów.

Źródło: SHH, JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS