wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-09-19| GIS, Mapy, Przetargi

Lublin: ruszyła budowa aktualnego modelu 3D

Urząd Miasta w Lublinie podpisał z wrocławską firmą SHH umowę na rozbudowę swojego Systemu Informacji Przestrzennej o model 3D/4D. W tym celu zostanie on wzbogacony o narzędzia do edycji, aktualizacji i publikacji tego opracowania.


Lublin: ruszyła budowa aktualnego modelu 3D

Jak wynika z dokumentacji przetargowej, przedmiotem prac nie jest opracowanie modelu 3D od podstaw, ale przygotowanie środowiska informatycznego, które umożliwi wykonanie i bieżące aktualizowanie tej bazy na podstawie już posiadanych danych. Do tego celu wykorzystane zostaną modele budynków 3D o szczegółowości LoD 2 (a więc uwzględniające kształty dachów) opracowane na zlecenie GUGiK w ramach projektu CAPAP. Baza ta ma zostać powiązana z takimi atrybutami EGiB, jak: identyfikator działki i budynku, data budowy/przebudowy, funkcja budynku, liczba kondygnacji naziemnych/podziemnych, liczba mieszkań/lokali czy typ dachu. Lubelski model będzie ponadto tworzony i aktualizowany na podstawie: danych z lotniczego skanowania laserowego, EGiB, numerycznego modelu terenu, modelu 3D typu mesh, ortofotomapy oraz modeli 3D opracowanych przez zamawiającego.

Jak informuje firma SHH, główne elementy projektu obejmują:
• narzędzia generowania i aktualizacji modeli w standardzie CityGML,
• środowisko tworzenia i realizacji procedur automatycznego przetwarzania oraz kontroli zgodności i poprawności danych GIS 2D/3D,
• specjalistyczne narzędzia generowania zabudowy z danych fotogrametrycznych,
• baza danych oparta na standardzie 3DcityDB,
• środowisko CMS do tworzenia i zarządzania projektami, użytkownikami oraz konfiguracjami dostępnych narzędzi oraz modelami 3D do publikacji,
• publikator modeli 3D w środowisku webowym (przeglądarka webowa bez instalacji dodatkowych wtyczek, z obsługą standardów WebGL oraz HTML 5),
• dedykowany serwer WFS-3D pozwalający na dostęp poprzez użycie interfejsu usługi OGC Web Feature Service (WFS) do informacji o miejskich obiektach 3D w formacie CityGML przechowywanych w bazie danych,
• moduł hurtowni danych do udostępniania danych w standardach openDATA,
• moduł prezentacji wariantowych inwestycji projektowanych na tle zabudowy istniejącej – pozwalający załadować modele 3D do scenariusza i interaktywnie umieścić je w modelu 3D,
• moduł prezentacji danych skanowania laserowego (w tym LiDAR),
• możliwość prezentacji danych w postaci siatek MESH 3D,
• narzędzia walidacji i kontroli zapewniające: walidację obiektów, kontrolę topologii obiektów, zgodność ze standardem CityGML,
• interfejs programistyczny umożliwiający rozwój systemu (API).

Projekt obejmuje także dostarczenie narzędzi zapewniających realizację procesu technologicznego, składającego się z przygotowania danych wejściowych (m.in. konwersja, tworzenie, przetwarzanie), implementacji i kontroli rozbieżności, aktualizacji danych, publikacji i udostępniania danych. Dostarczone narzędzia muszą zapewnić współpracę z modelem zapisanym w bazie danych oraz zgodność ze standardem OGC cityGML 2.0 na poziomie geometrii, topologii, semantyki i symboliki.

Zgodnie z deklaracjami wykonawcy model 3D będzie udostępniał trójwymiarowe wizualizacje obiektów miejskich, ukształtowania terenu miasta, warstw zieleni i zjawisk przestrzennych. Pozwoli także na tworzenie wieloaspektowych analiz 3D i opartych na nich opracowań tematycznych. Jednostki miejskie, mieszkańcy, pracownie architektoniczne i inwestorzy w specjalnym portalu będą mogli korzystać np. z analiz urbanistycznych, prezentujących dopuszczalną wysokość zabudowy określoną w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, wysokość budynków istniejących oraz projektowanych obiektów w przestrzeni.

Ciekawą funkcją modelu ma być możliwość tworzenia analiz środowiskowych, takich jak prezentacja potencjału solarnego budynków czy wizualizacja rozkładu hałasu pochodzącego z mapy akustycznej w przestrzeni trójwymiarowej. Model 3D będzie udostępniony jako model obiektowy (w tym dane 3D o zabudowie z projektu CAPAP wdrożonego przez GUGiK), dlatego docelowo może być wykorzystywany do integracji wyników analiz pochodzących z różnych aplikacji dziedzinowych.

Trójwymiarowy model Lublina obejmie nie tylko budynki i budowle, ale także inne obiekty przestrzenne, mające istotny wpływ na układ przestrzenny miasta. Portal służący do przeglądania modelu 3D będzie wykonany w technologii responsywnej, co pozwala na uruchomienie go także na urządzeniach mobilnych.

Model 3D ma być wykorzystywany podczas konsultacji społecznych razem ze stosowanymi obecnie narzędziami mapowymi 2D. Dzięki temu proces projektowania nowej zabudowy ma szanse być bardziej transparentny, a podmioty z niego korzystające uzyskają wiedzę na temat potencjalnego wpływu nowych budynków na sąsiednie obiekty.

Firma SHH zrealizuje to zamówienie za 638 tys. zł. Warto przypomnieć, że spółka ta ma na swoim koncie m.in. wykonanie modelu 3D Poznania wraz z przygotowaniem systemu do jego aktualizacji, za co otrzymała niedawno nagrodę ministra inwestycji i rozwoju w kategorii innowacyjnych rozwiązań w zakresie geoinformacji.

Źródło: SHH, AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS