wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-06-19| Geodezja, Edukacja, Ludzie

Naukowcy z WAT i UPWr stypendystami MNiSW

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło wyniki konkursu na stypendia dla wybitnych młodych naukowców. Wśród 200 laureatów znalazło się dwoje geodetów: dr hab. inż. Anna Kłos z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT oraz mgr inż. Grzegorz Bury – doktorant w Instytucie Geodezji i Geoinformatyki UPWr.


Naukowcy z WAT i UPWr stypendystami MNiSW <br />
Anna Kłos i Grzegorz Bury
Anna Kłos i Grzegorz Bury

Dr hab. inż. Anna Kłos uzyskała stopień naukowy doktora w 2016 r., a doktora habilitowanego w 2019 r. W ramach swoich badań prowadzonych na Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej zajmuje się analizami geodezyjnych szeregów czasowych pod kątem analiz procesów geofizycznych. Jest laureatką stypendium START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej za 2018 rok. Jest współautorką ponad 40 publikacji naukowych z zakresu geodezji podstawowej, fizycznej i układów odniesienia. Uczestniczyła w 9 stażach międzynarodowych, praktykując w wiodących ośrodkach zagranicznych (Uniwersytet w Bonn, Deutsche GeoForschungsZentrum GFZ w Poczdamie, Uniwersytet w Luksemburgu czy Królewskie Obserwatorium Belgii). Otrzymała 15 nagród za działalność naukową, w tym 6 stypendiów międzynarodowych.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego doceniło jej współpracę międzynarodową: jest członkinią 10 organizacji międzynarodowych oraz członkiem panelu sterującego międzynarodową grupą badawczą zajmującą się wykorzystaniem obserwacji geodezyjnych do oceny zmian klimatu. W styczniu 2019 r. została visiting professor na Uniwersytecie w Bonn. Współpraca ta zaowocowała wygłoszeniem trzech referatów zaproszonych w instytucjach zagranicznych, m.in. w wiodącym na świecie ośrodku zajmującym się naukami o Ziemi, niemieckim GeoForschungsZentrum w Poczdamie. Obecnie jest edytorem w czasopismach „Journal of Geodesy”, „GPS Solutions” i „GEM – International Journal on Geomathematics”. Jest również redaktorem naczelnym czasopisma „Geodesy and Cartography” wydawanego przez Polską Akademię Nauk.

Mgr inż. Grzegorz Bury ukończył studia inżynierskie (2015 r.) i magisterskie (2016 r.) na kierunku geodezja i kartografia na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Obecnie jest doktorantem w Instytucie Geodezji i Geoinformatyki UPWr. Realizowane przez niego badania koncentrują się na doskonaleniu metod wyznaczania precyzyjnych orbit satelitów systemów nawigacyjnych takich jak GPS, Galileo, GLONASS i BeiDou. Opracował m.in. autorską metodę integracji obserwacji laserowych wykonywanych przez stacje naziemne do sztucznych satelitów oraz obserwacji mikrofalowych, które są emitowane przez satelity nawigacyjne.
Grzegorz Bury jest kierownikiem grantu Narodowego Centrum Nauki pn. „Wyznaczanie precyzyjnych orbit satelitów GNSS na podstawie kombinowanych rozwiązań laserowych oraz mikrofalowych” oraz wykonawcą w dwóch innych projektach NCN. Jest także zaangażowany w realizację przedsięwzięcia finansowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną pn. „Efekty relatywistyczne w orbitach satelitów Galileo”.
Jako autor lub współautor publikował artykuły w wiodących czasopismach z zakresu inżynierii kosmicznej i satelitarnej, geodezji i geofizyki, takich jak: „Journal of Geodesy”, „Journal of Geophysical Research”, „Remote Sensing”, „GPS Solutions”, „IEEE Transactions on Geoscience and Remote Sensing” czy „Geophysical Research Letters”.
W 2019 r. na VII Międzynarodowym Seminarium Naukowych i Fundamentalnych Aspektów GNSS/Galileo ESA uznała jego prezentację za najlepszą w sesji „Precise Orbit Determination”. Dwa lata wcześniej, podczas VI edycji tego wydarzenia, został wyróżniony za najlepszy współautorski poster.
W tym roku został laureatem stypendium START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Laureaci konkursu MNiSW przez 36 miesięcy będą otrzymywać stypendium w wysokości 5390 zł.

DC


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Super Brawo
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS