Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-06-19| Geodezja, Edukacja, Ludzie

Naukowcy z WAT i UPWr stypendystami MNiSW

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło wyniki konkursu na stypendia dla wybitnych młodych naukowców. Wśród 200 laureatów znalazło się dwoje geodetów: dr hab. inż. Anna Kłos z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT oraz mgr inż. Grzegorz Bury – doktorant w Instytucie Geodezji i Geoinformatyki UPWr.


Naukowcy z WAT i UPWr stypendystami MNiSW <br />
Anna Kłos i Grzegorz Bury
Anna Kłos i Grzegorz Bury

Dr hab. inż. Anna Kłos uzyskała stopień naukowy doktora w 2016 r., a doktora habilitowanego w 2019 r. W ramach swoich badań prowadzonych na Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej zajmuje się analizami geodezyjnych szeregów czasowych pod kątem analiz procesów geofizycznych. Jest laureatką stypendium START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej za 2018 rok. Jest współautorką ponad 40 publikacji naukowych z zakresu geodezji podstawowej, fizycznej i układów odniesienia. Uczestniczyła w 9 stażach międzynarodowych, praktykując w wiodących ośrodkach zagranicznych (Uniwersytet w Bonn, Deutsche GeoForschungsZentrum GFZ w Poczdamie, Uniwersytet w Luksemburgu czy Królewskie Obserwatorium Belgii). Otrzymała 15 nagród za działalność naukową, w tym 6 stypendiów międzynarodowych.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego doceniło jej współpracę międzynarodową: jest członkinią 10 organizacji międzynarodowych oraz członkiem panelu sterującego międzynarodową grupą badawczą zajmującą się wykorzystaniem obserwacji geodezyjnych do oceny zmian klimatu. W styczniu 2019 r. została visiting professor na Uniwersytecie w Bonn. Współpraca ta zaowocowała wygłoszeniem trzech referatów zaproszonych w instytucjach zagranicznych, m.in. w wiodącym na świecie ośrodku zajmującym się naukami o Ziemi, niemieckim GeoForschungsZentrum w Poczdamie. Obecnie jest edytorem w czasopismach „Journal of Geodesy”, „GPS Solutions” i „GEM – International Journal on Geomathematics”. Jest również redaktorem naczelnym czasopisma „Geodesy and Cartography” wydawanego przez Polską Akademię Nauk.

Mgr inż. Grzegorz Bury ukończył studia inżynierskie (2015 r.) i magisterskie (2016 r.) na kierunku geodezja i kartografia na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Obecnie jest doktorantem w Instytucie Geodezji i Geoinformatyki UPWr. Realizowane przez niego badania koncentrują się na doskonaleniu metod wyznaczania precyzyjnych orbit satelitów systemów nawigacyjnych takich jak GPS, Galileo, GLONASS i BeiDou. Opracował m.in. autorską metodę integracji obserwacji laserowych wykonywanych przez stacje naziemne do sztucznych satelitów oraz obserwacji mikrofalowych, które są emitowane przez satelity nawigacyjne.
Grzegorz Bury jest kierownikiem grantu Narodowego Centrum Nauki pn. „Wyznaczanie precyzyjnych orbit satelitów GNSS na podstawie kombinowanych rozwiązań laserowych oraz mikrofalowych” oraz wykonawcą w dwóch innych projektach NCN. Jest także zaangażowany w realizację przedsięwzięcia finansowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną pn. „Efekty relatywistyczne w orbitach satelitów Galileo”.
Jako autor lub współautor publikował artykuły w wiodących czasopismach z zakresu inżynierii kosmicznej i satelitarnej, geodezji i geofizyki, takich jak: „Journal of Geodesy”, „Journal of Geophysical Research”, „Remote Sensing”, „GPS Solutions”, „IEEE Transactions on Geoscience and Remote Sensing” czy „Geophysical Research Letters”.
W 2019 r. na VII Międzynarodowym Seminarium Naukowych i Fundamentalnych Aspektów GNSS/Galileo ESA uznała jego prezentację za najlepszą w sesji „Precise Orbit Determination”. Dwa lata wcześniej, podczas VI edycji tego wydarzenia, został wyróżniony za najlepszy współautorski poster.
W tym roku został laureatem stypendium START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Laureaci konkursu MNiSW przez 36 miesięcy będą otrzymywać stypendium w wysokości 5390 zł.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS