wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-06-10| GIS, Teledetekcja

GUGiK udostępnia testowe pobieranie ortofotomapy

Na Geoportal.gov.pl udostępniono nową warstwę, która umożliwia testowe pobranie ortofotomapy. Już za kilka tygodni zaoferuje ona kompletną bazą dla całego kraju, z której będzie można korzystać całkowicie bez opłat.


GUGiK udostępnia testowe pobieranie ortofotomapy

Nowa warstwa znajduje się w grupie „Dane do pobrania”. Zasób ortofotomapy uporządkowano tu według dwóch kryteriów – aktualności (4 kategorie) oraz rozdzielczości (3 kategorie). By pobrać dane, należy włączyć warstwę, przejść do odpowiednio dużej skali, a następnie kliknąć interesujący nas arkusz. Otworzy się wówczas okno, w którym znajdziemy link do pobrania danych. Po jego kliknięciu na nasz dysk ściągnięty zostanie plik z ortofotomapą w formacie TIF.

Obecnie warstwa ma charakter testowy – przy jej użyciu na razie ściągniemy tylko pojedynczy arkusz dla okolic Siedlec. Jednak po wejściu w życie nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego, co ma nastąpić 31 lipca, usługa ta będzie udostępniać ortofotomapy już dla całego kraju. Nie wykluczone zresztą, że uwolnienie tej bazy nastąpi nieco wcześniej – przewiduje to bowiem ustawa tzw. Tarczy Antykryzysowej 4.0. 4 czerwca została ona przyjęta przez Sejm, a wkrótce zajmie się nią Senat.

Przypomnijmy, że podobną warstwę udostępniono wcześniej dla danych BDOT10k – również ten zbiór zostanie uwolniony pod koniec lipca.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
niespójnosc skorowidza Jako firma monitorująca wyrobiska czekam na mapę kopalni która rok jest w skorowidzach i nie ma jej w geoportalu. W opolskim też, sprawdzam tam gdzie mam zlecenia i jest tego bardzo dużo: N 34 78 a d 2 3. Co pobierać.
odpowiedz zgłoś
do wroclawianka a to czego nie wystawiacie jest poutykane po archiwach, to są informacje dla społeczeństwa, a nie wasz prywatny folwark, Wrocław i inni, nie możecie tego nie udostępniać
odpowiedz zgłoś
odp: do wroclawianka jak już średnia miast/powiatów osiągnie poziom np. Wrocławia to możemy rozmawiać o tym, kto czego nie udostępnia. Celem mojego posta było wskazanie, że udostępnianie danych jest łatwe i można to zrobić nawet bez firm informatycznych. Chociaż akurat w przypadku geodezji zdecydowanie lepiej, gdyby taki TurboEwid albo giportal dodał link z działkami, które się generują automatycznie z bazy.
 3 
odpowiedz zgłoś
do ?? czy prawo będzie zabraniać wystawienia np.linka do działek w ZIP? Wtedy nie są potrzebne żadne wnioski, niepotrzebne prace urzędników, nic. Tak jak powinno być od dawna! Uczyć się kochani od Miasta Wrocław, które już dawno wystawia na BIP swoje zbiory również do pobrania w paczkach i przez usługi.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: do ?? Możesz mi napisać ile etatów i jakie nakłady finansowe poniosło miasto Wrocław na swój portal ?
odpowiedz zgłoś
odp: odp: do ?? nie wiem ile etatów i jakie nakłady. A ty wiesz? Dla mnie wystawienie paczki zip nie wymaga etatów i nakładu na portal. Jeśli jest inaczej to znaczy, że ktoś robi na tym gruby biznes.
 2 
 1 
zgłoś
odp: odp: do ?? Oczywiście pod warunkiem że ten zip zawiera nie sprawdzone dane albo puste pliki i serwujesz je z liścia bo serwer trzeba utrzymać i obsłużyć, tak jak łącze internetowe za które trzeba zapłacić. Spróbuj serwować bez tego gruby biznesie.
zgłoś
odp: odp: do ?? do ciekawy - podobno trzeba też wybudować serwerownię i zakupić samochód do wożenia pracowników tej serwerowni między domem a pracą, aby prawidłowo zarządzać ryzykiem. A wszystko to, aby wystawić na serwerze www plik ZIP z danymi egib ważący 10mb. Z każdego tematu da się zrobić biznes na wyciągnięcie milionów złotych, ale to znajdź sobie frajerów, którzy to od ciebie kupią. Jest dużo miast na śląsku, które mają więcej pieniędzy niż rozumu, powodzenia:)
zgłoś
odp: odp: do ?? Żaden plik Egib w obowiązującym formacie prawnym nie wazy dla powiatu 10mb nawet spakowany. Tyle ważą pliki z jakimś badziewiem co nawet nie ma specyfikacji bo ich dziadowski producent chce jeździć mercedesem uzależniając od siebie ośrodek i serwując cos co nazywa egib.
zgłoś
odp: odp: do ?? Co Ci biedni urzędnicy będą teraz robić?
zgłoś
czy to oznacza że pozostałe dane, które zostały uwolnione zmiana prawa geodezyjnego tez będą udostępniane przez portale internetowe. To niestety nie jest zapisane w zmianie, pytania takie już padały,czy powiat będzie musiał te dane udostępniać na wniosek,bezpłatnie, czy będzie mógł odesłać na portal internetowy?
odpowiedz zgłoś
A jak chce pobrać nie pocięta ? Usluga ATOM czy inne zipy gotowe ?
odpowiedz zgłoś
5 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEOIDA na spotkaniu IGSM w Newcastle
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS