wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-06-05| Geodezja, Prawo

Tarcza 4.0 (w tym zmiany w Pgik) uchwalona przez Sejm

Podczas wczorajszego posiedzenia (4 czerwca) Sejm uchwalił tzw. Tarczę Antykryzysową 4.0. Częścią ustawy są zmiany w Prawie geodezyjnym i kartograficznym.


Tarcza 4.0 (w tym zmiany w Pgik) uchwalona przez Sejm <br />
fot. Kancelaria Sejmu/Łukasz Błasikiewicz
fot. Kancelaria Sejmu/Łukasz Błasikiewicz

W trakcie III czytania posłowie rozpatrzyli 126 poprawek, z których przyjęto 28. Żadna z nich nie dotyczyła zmian w Pgik. Zatem tak jak pierwotnie zaproponował rząd ustawa daje osobom wykonującym samodzielne funkcje w dziedzinie geodezji i kartografii możliwość poświadczania za zgodność z oryginałem sporządzonych przez siebie kopii protokołów, map i innych dokumentów, które podlegają przekazaniu do PZGiK wraz z wynikami prac geodezyjnych. Jak wyjaśniają autorzy przepisów, rozwiązanie to ma ułatwić stosowanie operatu elektronicznego.

Tarcza 4.0 zawiera ponadto pewne przepisy, które pierwotnie miały wejść w życie 31 lipca, w ramach nowelizacji Pgik uchwalonej w maju br. Zgodnie z propozycją rządu na czas epidemii:

 • zawieszony zostanie obowiązek zgłaszania prac geodezyjnych polegających na tyczeniu budynków lub sieci uzbrojenia terenu;
 • zawieszone zostanie pobieranie opłat, wydawanie licencji oraz wystawianie dokumentów obliczenia opłaty za zbiory: ortofotomapy, rejestru osnów (zarówno podstawowych, jak i szczegółowych), działek ewidencyjnych w zakresie ich identyfikatorów i geometrii oraz budynków w zakresie ich identyfikatorów, geometrii i rodzaju według Klasyfikacji Środków Trwałych;
 • prace geodezyjne będzie można zgłaszać 10 dni po ich rozpoczęciu (nowelizacja Pgik przewiduje z kolei 5 dni);
 • o wyniku weryfikacji organ SGiK będzie informować wykonawcę prac geodezyjnych za pomocą środków komunikacji elektronicznej nie później niż w dniu roboczym następującym po dniu sporządzenia protokołu;
 • zamiast urzędowego uwierzytelnienia wykonawca będzie mógł umieścić na mapie do celów projektowych lub mapie z inwentaryzacji powykonawczej oświadczenie o uzyskaniu pozytywnego wyniku weryfikacji; w projekcie Tarczy zawarto ponadto zapis, który wprost zezwala na wykorzystanie takich dokumentów w procesie budowlanym.

Tarcza 4.0 wprowadzi ponadto kilka innych zmian spoza Pgik, które mogą mieć znaczenie dla branży geodezyjnej. Dotyczy to chociażby: prawa zamówień publicznych, zlecania pracy zdalnej czy uelastycznienia rynku pracy. Szerzej pisaliśmy o nich pod koniec maja.

Kiedy przepisy wejdą w życie?

Ustawą zajmie się teraz Senat – jego najbliższe posiedzenie zaplanowano na 17-18 czerwca. Później wraz z senackimi poprawkami wróci do Sejmu, a następni trafi na biurko prezydenta. Przepisy (poza pewnymi wyjątkami) wejdą w życie dzień po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw. Nastąpi do zatem prawdopodobnie pod koniec czerwca lub najdalej na początku lipca.

Projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
że komuś się chce w sobotę o ósmej rano wejść na forum i napisać CHonor
 3 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: że komuś się chce Jacy rządzący taki Chonor.
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: że komuś się chce nie sądzę, żeby jj to był ten jj. Następnym razem użyj słownika kolego, to się nie wygłupisz:)
 2 
 2 
zgłoś
@ W dniu kiedy olbrzymią pandemia śmiertelnego wirusa Covid 19 zbiera swe żniwo, musimy podjąć wzmożone dziala by obronić miejsca pracy. Najwyższy czas by skończyć raz na zawsze wyciąganie pieniążków przez firmy geoinformatyczne z powiatów. W tym celu należy wprowadzić geodezyjna ustawę kominowa. Obecnie płacimy bajońskie sumy za programy geoinformatycze, te pieniążki muszą być przeznaczone na walkę z pandemia. Kolejnym etapem obrony miejsc pracy jest zapis w konstytucji, że geodeci którzy przekazują dane do PZGiK mają do nich bezpłatny dostęp. Pojawiła się również w internecie lista urzędników, którzy postępowali niegodnie i splami chonor panstwa, które reprezentują. W tej sprawie, która ma charakter rozwojowy należy podjąć dyskusje w szerszym gronie.
 7 
 15 
odpowiedz zgłoś
odp: @jj zapoznaj jakiś link / namiar na tą listę
 4 
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS