wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-05-27| Geodezja, Firma, Prawo

Co jeszcze dla geodezji w Tarczy 4.0?

Dziś (27 maja) Sejm rozpocznie procedowanie tzw. czwartej Tarczy Antykryzysowej. Jak już pisaliśmy, przewiduje ona istotne zmiany w prawie geodezyjnym. Ale oprócz tego zawiera kilka innych przepisów, które mogą mieć znaczenie dla geodezji.


Co jeszcze dla geodezji w Tarczy 4.0?

Przetargi łatwiej dostępne

Wykonawcy prac geodezyjnych sygnalizują, że obostrzenia wprowadzone w związku z epidemią utrudniają im realizację niektórych przetargów, np. na modernizację EGiB. Niestety, w takim przypadku zamawiający nie zawsze są gotowi renegocjować umowę, by np. przedłużyć termin jej wykonania. Według dotychczasowych przepisów taka zmiana warunków kontraktu jest fakultatywna, ale po wejściu w życie Tarczy 4.0 stanie się obowiązkowa.

Projekt przewiduje ponadto wyłączenie na czas epidemii możliwości dokonywania przez zamawiającego potrąceń z wynagrodzenia wykonawcy (lub z innych jego należności) kar umownych na wypadek niewykonania lub nienależytego wykonania umowy. By jednocześnie zabezpieczyć interesy zamawiającego, w ustawie proponuje się czasowe wstrzymanie rozpoczęcia lub zawieszenie biegu terminów przedawnienia powyższych roszczeń.

Tarcza 4.0 zwalnia ponadto zamawiającego z obowiązku żądania wadium dla przetargów powyżej progów unijnych. W przypadku umów zawieranych na okres dłuższy niż rok projekt przewiduje wprowadzenie obowiązku wypłaty wynagrodzenia w częściach, po wykonaniu części umowy, lub udzielenia zaliczki. Tarcza 4.0 ma także obniżyć dopuszczalną wysokość zabezpieczenia należytego wykonania umowy do 5% wartości oferty (dziś to 10%). Przepisy pozwolą również zamawiającemu na dokonywanie częściowego zwrotu zabezpieczenia po wykonaniu części zamówienia, o ile taka możliwość została przewidziana w SIWZ.

Kiedy praca zdalna?

Na okres epidemii wielu pracowników – również w firmach geodezyjnych – pracuje w trybie zdalnym. Tarcza 4.0 wprowadzi dodatkowe regulacje w tym zakresie. Po pierwsze, ustawodawca zawęża możliwości wykonywania pracy zdalnej do osób posiadających odpowiednie umiejętności oraz możliwości techniczne i lokalowe. Oznacza to, że pracodawcy powinni sprawdzić zarówno umiejętności, jak i warunki, w których będzie wykonywana praca. Przedsiębiorstwo powinno zapewnić środki i materiały do pracy oraz obsługę logistyczną. Ustawodawca dopuszcza wykorzystanie środków własnych pod warunkiem, że umożliwi to zachowanie tajemnic, poufności i ochronę danych osobowych – wyjaśnia Katarzyna Lorenc, ekspertka Business Centre Club ds. rynku pracy oraz zarządzania i efektywności pracy.

Po drugie, pracodawca może wydać polecenie ewidencji czynności wykonywanych zdalnie, daty wykonania i czasu ich trwania w formie przez niego określonej, a pracownik ma obowiązek prowadzania takiej ewidencji. Pracodawca w każdym czasie może również cofnąć polecenie wykonywania pracy zdalnej. Ustawodawca ogranicza odpowiedzialność za BHP pracy zdalnej do środków i materiałów do pracy, które dostarcza – dodaje Katarzyna Lorenc.

Uelastycznienie rynku pracy

W Tarczy 4.0 przewidziano też kilka rozwiązań, które na czas epidemii mają ulżyć pracodawcom:

 • ograniczenie odpraw, odszkodowań oraz innych świadczeń pieniężnych wypłacanych przez pracodawcę pracownikowi w związku z rozwiązaniem umowy o pracę do kwoty 10-krotności minimalnego wynagrodzenia,
 • możliwość zawieszenia niektórych obowiązków dotyczących zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i innych funduszy mających socjalny charakter,
 • pracodawca zyska nowe możliwości wysłania pracowników na zaległy urlop,
 • pojawi się możliwości obniżenia wymiaru czasu pracy pracownika lub objęcia go przestojem ekonomicznym w przypadku istotnego wzrostu obciążenia wynagrodzeń u pracodawcy (tj. gdy stosunek kosztów wynagrodzeń pracowników do przychodów osiąganych przez firmę wzrośnie o przynajmniej 5 proc. miesiąc do miesiąca).

Projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw

Prezentacja zmian w Tarczy 4.0 – komunikat rządowy

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Do skoczybruzda Ceny promocyjne oczywiście brutto. W sumie rzecz jasna - inw. przyłącza to nie inwentaryzacja - bo się nawet śladu po wykopie nie widziało. Domki to letniskowe za oś, a budynki pewnie z extra rabatem. MDCP za kolejny ha po 100 zł to chyba kolega w promocji już przesadził - tyle będzie opłaty za materiały ryczałtem.
 1 
odpowiedz zgłoś
_ Mój geodezyjny sposób na koronawirusa. MDCP 350 zł do 1 ha i za każdy kolejny 1ha 100 zł. Tyczenie domku 30 zł za oś. Inwentaryzacja przyłącza 120 zł. Inw powykonawcza 250 zł.
 3 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: _dzień matki Wczoraj był dzień matki więc "o matko" co za niewolnik
 1 
odpowiedz zgłoś
Czy to znaczy Że mogę oddać mdcp lub inwentaryzację jeszcze przed weryfikacją
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: Czy to znaczy Nie. To znaczy, że jak spełnisz wszystkie zachcianki weryfikatora i zrobisz mu dobrze i on Ci przyśle pozytywny protokół weryfikacji, to dopiero wtedy możesz sprzedać swoją robotę. I to też nie jest pewne. Znam przypadki, że cwany zamawiający nie odbierał map od geodety tylko szedł do ośrodka i kupił za 6 zł kopię kopii madcp albo inwentaryzacji. Geodeta zostawał ze swoimi mapami ociekającymi krwistoczerwonym tuszem.
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Czy to znaczy [TEKST USUNIĘTY PRZEZ ADMINISTRATORA]
 1 
 1 
zgłoś
odp: odp: Czy to znaczy Czemu fuj? Młoda ładna tuż po szkole Pani inspektora. To czemu fuj?
 2 
 2 
zgłoś
tarcza 4.0 Cytuję: Art. 26. W ustawie z dnia 17 maja 1989 r. ? Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z?2020 r. poz. 276, 284 i 782) w art. 42 dodaje się ust. 4 w brzmieniu: ?4. Osoby wykonujące samodzielne funkcje w dziedzinie geodezji i kartografii mogą poświadczać za zgodność z oryginałem sporządzone przez siebie kopie protokołów, map i innych dokumentów, które podlegają przekazaniu do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego wraz z wynikami prac geodezyjnych.?. Proszę o informację jeżeli ktoś taką posiada, co z oryginałem potwierdzanego dokumentu ? Niejednokrotnie organy ścigania wymagają dostarczenia przez urząd oryginału dokumentu. Czy geodeta powinien przechowywać oryginał ?
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: tarcza 4.0 Spytaj Izdebskiego. Dawno nic nie pisał. Daj mu się wykazać. Niech odpowie to się posmiejemy. Tylko, że to co on wyprawia wcale śmieszne nie jest.
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
4 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS