Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2020-05-24| Geodezja, Prawo

Poznaliśmy propozycje Tarczy Antykryzysowej 4.0 dla geodezji

Czwarty rządowy projekt ustawy z serii Tarczy Antykryzysowej przewiduje konkretne zmiany również w Prawie geodezyjnym i kartograficznym. Przepisy zostały już przyjęte przez rząd i trafiły do Sejmu.


Poznaliśmy propozycje Tarczy Antykryzysowej 4.0 dla geodezji

Łatwiejsze stosowanie operatu elektronicznego

Zupełną nowością jest zapis, który daje osobom wykonującym samodzielne funkcje w dziedzinie geodezji i kartografii możliwość poświadczania za zgodność z oryginałem sporządzonych przez siebie kopie protokołów, map i innych dokumentów, które podlegają przekazaniu do PZGiK wraz z wynikami prac geodezyjnych.

Jak wyjaśniają ten zapis autorzy projektu, obecnie jego brak to najważniejsza przeszkoda we wprowadzeniu pełnego elektronicznego obiegu dokumentów będących wynikiem prac geodezyjnych. Sprawia to, że jeśli w pracy geodezyjnej, np. przy podziale działki, powstają ww. dokumenty, to muszą one być w papierowym oryginale złożone do PODGiK jako element składowy operatu. Tym samym praktycznie uniemożliwia to objęcie technologią elektroniczną wszystkich rodzajów prac. Istniejący podział operatów na elektroniczne (bez takich dokumentów) i nieelektronicznie (zawierające wymienione dokumenty) zwiększa też koszty organizacyjne prowadzenia zasobu, gdyż operat papierowy musi być zeskanowany przez pracowników PODGiK, aby był następnie włączony do bazy zasobu. Proponowany przepis sprawi, że wykonawca prac będzie mógł przygotować całkowicie elektroniczny, spójny dokument, uwierzytelniony w całości przez siebie. Wprawdzie już dziś praktykuje się przyjmowanie operatów elektronicznych, ale związane z tym przepisy wymagają interpretacji, co stanowi barierę organizacyjną i mentalną w ich stosowaniu. Proponowany zapis ujednolici tę procedurę i pozwoli podnieść realizację e-usług dotyczących geodezji na nowy poziom automatyzacji – wyjaśniono w uzasadnieniu projektu.

Epidemia przyspiesza wejście w życie nowelizacji Pgik

Tarcza 4.0 zawiera ponadto pewne przepisy, które pierwotnie miały wejść w życie 31 lipca, w ramach nowelizacji Pgik uchwalonej w maju br. Zgodnie z propozycją rządu na czas epidemii:

  • zawieszony zostanie obowiązek zgłaszania prac geodezyjnych polegających na tyczeniu budynków lub sieci uzbrojenia terenu;
  • zawieszone zostanie pobieranie opłat, wydawanie licencji oraz wystawianie dokumentów obliczenia opłaty za zbiory: ortofotomapy, rejestru osnów (zarówno podstawowych, jak i szczegółowych), działek ewidencyjnych w zakresie ich identyfikatorów i geometrii oraz budynków w zakresie ich identyfikatorów, geometrii i rodzaju według Klasyfikacji Środków Trwałych (dodajmy, że uchwalona już nowelizacja Pgik przewiduje też uwolnienie danych wysokościowych oraz BDOT10k);
  • prace geodezyjne będzie można zgłaszać 10 dni po ich rozpoczęciu (nowelizacja Pgik przewiduje z kolei 5 dni);
  • o wyniku weryfikacji organ SGiK będzie informować wykonawcę prac geodezyjnych za pomocą środków komunikacji elektronicznej nie później niż w dniu roboczym następującym po dniu sporządzenia protokołu;
  • zamiast urzędowego uwierzytelnienia wykonawca będzie mógł umieścić na mapie do celów projektowych lub mapie z inwentaryzacji powykonawczej oświadczenie o uzyskaniu pozytywnego wyniku weryfikacji; w projekcie Tarczy zawarto ponadto zapis, który wprost zezwala na wykorzystanie takich dokumentów w procesie budowlanym; w ocenie autorów projektu wpłynie to pozytywnie na przyspieszenie procesu budowlanego oraz zmniejszy ryzyko rozprzestrzeniania się epidemii dzięki ograniczeniu konieczności kolejnej wizyty wykonawcy prac geodezyjnych w ODGiK.

Kiedy przepisy mają szansę wejść w życie?

W rozmowie z Polsatem minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapewniła, że rząd zrobi wszystko, by ustawa weszła w życie jak najszybciej. Sejm ma się nią zająć już na najbliższym posiedzeniu, które rozpoczyna się 27 maja. Jeśli projekt przejdzie sprawnie również przez Senat, jego przepisy powinny zacząć obowiązywać w ciągu najbliższych 2-3 tygodni.

Projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama