wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-05-12| Geodezja, Firma

Modernizacje EGiB w czasie epidemii: geodeci między młotem a kowadłem

W związku z istotnymi problemami przy realizacji prac modernizacyjnych Geodezyjna Izba Gospodarcza apeluje o zdecydowane znoszenie obostrzeń oraz wydanie jednoznacznych wytycznych dla branży.


Modernizacje EGiB w czasie epidemii: geodeci między młotem a kowadłem

GIG wystosowała w tej sprawie dwa pisma – jedno do rzecznika małych i średnich przedsiębiorców, a drugie – do głównego geodety kraju. Jak czytamy w tych listach, z powodu epidemii koronawirusa realizacja modernizacji EGiB napotyka na wiele komplikacji. Z jednej strony obowiązujące obostrzenia oraz rekomendacje głównego inspektora sanitarnego zabraniają organizowania zgromadzeń (pod groźbą wysokich kar), a te są nieodzowne chociażby przy ustalaniu granic. Z drugiej strony część zamawiających nie uznaje ogłoszonego stanu pandemii za siłę wyższą, nakazując firmom geodezyjnym dochowanie terminów umownych. Powołują się przy tym na stanowisko głównego geodety kraju, w którym mowa jest o braku przeciwwskazań do prowadzenia prac geodezyjnych – podkreśla GIG.

Na tym nie koniec problemów. Jak zwraca uwagę organizacja, strach przed koronawirusem sprawia, że część właścicieli nieruchomości nie wpuszcza geodetów na teren posesji bądź odmawia stawienia się na gruncie. Dodatkowo część pracowników jest wyłączona z realizacji prac, bo musi opiekować się swoimi dziećmi, które nie mogą iść do szkoły. Epidemia skomplikowała nawet listowne zawiadamianie stron. Jak zwraca uwagę GIG, na mocy przepisów tzw. ustaw covidowych nie ma możliwości prawidłowego zawiadomienia stron w przypadku nieodebrania przesyłki, a to jest częstym przypadkiem przy podziałach ZRID, ustaleniach granic czy modernizacjach EGiB. Jednocześnie oferta rządowego wsparcia w ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej pozwala jedynie na częściowe sfinansowanie utrzymania miejsc pracy w firmach, które zmuszone zostały do zaprzestania działalności albo jej ograniczenia.

W związku z tymi problemami prezes GIG Krzysztof Lichończak apeluje do rzecznika MŚP o podjęcie działań mających na celu jak najszybsze zniesienie ograniczeń w działaniu firm i urzędów oraz powrotu do sytuacji sprzed ogłoszenia stanu epidemi. Organizacja proponuje m.in. uruchomienie klas 1-3 jeszcze w maju, a także wydanie przez resort zdrowia, w porozumieniu z przedsiębiorcami, warunków bezpiecznego działania branży w warunkach zagrożenia epidemicznego.

Z kolei w liście do głównego geodety kraju GIG zwraca się przede wszystkim o pilne zajęcie jednoznacznego stanowiska ws. podniesionych problemów. Izba pyta m.in.:

 • Czy wykonawcy prac geodezyjnych mogą prowadzić czynności ustalenia granic nieruchomości bez narażania się na zarzut organizowania zgromadzenia i związane z tym wysokie kary finansowe?
 • Czy jeśli strona postępowania, która telefonicznie poinformuje, że ze względu na obecną sytuację epidemiczną nie stawi się na gruncie, to należy uznać jej nieobecność za usprawiedliwioną? Jeśli uznamy taką nieobecność za usprawiedliwioną, to na kiedy można wyznaczyć ponowny termin?
 • Jeśli strona zabroni wejścia na teren jej działki (np. pomiar budynków, ustalenie granic), odmówi podpisania protokołu ustalenia granic lub arkusza danych ewidencyjnych budynku ze względu na sytuację epidemiczną, to jak ma postąpić wykonawca?

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Informacja jaką otrzymałem (na piśmie) z Poczty Polskiej SA Uzyskałem informację telefoniczną od Pani naczelnik najbliższego urzędu pocztowego, że przesyłki za zwrotnym poświadczeniem odbioru, których poczta nie mogła dostarczyć adresatowi a następnie nie zostały przez tegoż adresata odebrane w urzędzie pocztowym w terminie 14 dni, nie będą obecnie zwracane do nadawcy. Nastąpi to w terminie 14 dni po zakończeniu stanu zagrożenia epidemiologicznego, czyli nie wiadomo kiedy. W tej sytuacji wystąpiłem pisemnie o oficjalne potwierdzenie tego faktu i takowe potwierdzenie otrzymałem. Art. 44 KPA na szczęście się nie zmienił tak jak to się stało w przypadku KPC. Ale jak w tej sytuacji skutecznie zakończyć postępowanie, które wymaga powiadomienia zainteresowanych stron? Kolejne pytanie do GGK.
 3 
odpowiedz zgłoś
Może jestem glupi ale czy w tym kraju istnieje coś takiego jak zdrowy rozsądek czy tylko przepisy prawa się liczą ?
 4 
odpowiedz zgłoś
Dramat A co ma do umów zawartych pomiędzy starostwem a wykonawcą pan GGK ? Co ci goście w starostwach nie myślą ? Przecież do cholery to ich umowy i ich odpowiedzialność a nie GGK. Wytyczne Rady Ministrów w formie przepisów prawa są chyba jasne w tej kwestii. Co to jest za problem dla powiatu aby zmienić termin z uwagi na okoliczności siły wyższej - trochę woli, rozsądku i odpowiedzialności za swoje decyzje. Ktoś popełnił mega straszny błąd wiele lat temu wciskając geodezję do powiatów - należałoby jak najszybciej jak najpilniej skończyć z tym tworem, zorganizować w jedną strukturę i wtedy i siły by się znalazły do pracy i wszystko byłoby spójne i postawione na nogach a nie na głowie. Dramat !
 5 
 21 
odpowiedz zgłoś
3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 4
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS